סרבן הגיוס הפסיק את שביתת הרעב, טוען להתעללות מצד סוהרים

לאחר שהכריז על שביתת רעב בתחילת כליאתו החמישית הודיע אודי סגל כי יחזור לאכול. לדברי עורכת דינו סוהרים התעללו בו, השפילו אותו ואיימו עליו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

סרבן הגיוס אודי סגל הפסיק את שביתת הרעב וחזר לאכול, לדבריו בעקבות התעללות שספג מצד סוהרים בכלא שש. ביום חמישי האחרון נכלא סגל בפעם החמישית בשל סירובו להתגייס מטעמי מצפון, והכריז על שביתת רעב במחאה על הכליאות החוזרות ונשנות.

אלא שמאז שהגיע לכלא ספג יחס משפיל מצד סוהרים שהוביל אותו אתמול (שבת) להודיע על סיום השביתה – כך לפי עורכת דינו מטעם ארגון "פרופיל חדש", רואן אגברייה. לפי דיווחה של אגברייה, סגל הושם באגף הבידוד, בתא עם חלונות פרוצים, שם מנעו ממנו להחזיק ספרים, לרבות ספרי קודש, ודרשו ממנו לשבת על המיטה בתא אך ורק עם ידיים על הברכיים.

עוד לפי הדיווח, סגל נדרש במהלך סוף השבוע לצאת לחצר לפחות ארבע פעמים, כשבאחת מהן נדרש לעשות פעילות פיזית מאומצת במשך כארבעים דקות, ובאחרות הורו לו לבהות בנקודה על קיר במשך כארבעים דקות. במשך כל הזמן הזה, וגם בתאו, סוהרים איימו עליו ודרשו שיסיים את שביתת הרעב. לדברי אגברייה, הסוהרים אמרו לסגל שהוא פוגע במשפחה שלו, שימנעו ממנו לפגוש את עורכת דינו, וכן ש"אנחנו יכולים לעשות לך כל דבר ולהעלות אותך למשפט כי אין לך עדים".

בסופו של דבר החליט סגל להפסיק את שביתת הרעב ביום שבת. לאגברייה אמר כי הפסיק לשבות בשל ההתעללות שספג וכן בכלל ש"זה הפך למאבק כוחות, ואני לא מעוניין להוכיח את הכוח שלי, או ה'גבריות' בשפתם, זו מהות הסירוב שלי".

בהצהרה שפרסם ביום חמישי האחרון אמר אודי סגל בין השאר כי "אני לא מוכן לקחת חלק בשלילת החירויות של הפלסטינים. אני לא מוכן לתרום למצב שבו ארבעה מיליון פלסטינים חיים בשטחים תחת משטר שהם לא בחרו בו".

זה אינו הדיווח הראשון על יחס של התעללות והשפלה מצד סוהרים באגף הבידוד בכלא שש. גם הסרבן החרדי אוריאל פררה, שבתחילת כליאתו סרב ללבוש מדים, דיווח על יחס משפיל מצד סוהרי הבידוד. בתקופה האחרונה גם סרבן הגיוס עומר סעד סבל מהיחס בכלא, שם חלה ולדבריו לא זכה לטיפול ראוי, עד שאושפז במצב רפואי קשה ושוחרר עקב כך מהצבא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל התקבל בבסיס כליאה 396 בתאריך 30 באוקטובר 2014, בגין נפקדות. החייל אינו שובת רעב ומטופל על ידי סגל בסיס הכליאה. כמו כן, החייל יצר קשר עם הוריו ועורך דינו".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> סרבנים אידיאולוגים, סרבנות אפורה, ומי שלא יכולים לסרב

אודי סגל לפני הכניסה ללשכת הגיוס בחיפה, שם סירב להתגייס. (צילום: מוריאל רוטמן-זכר)

אודי סגל לפני הכניסה ללשכת הגיוס בחיפה, שם סירב להתגייס. (צילום: מוריאל רוטמן-זכר)

 

המאמר התפרסם גם אנגלית במגזין 972+

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מטה הרשימה המשותפת בנצרת, 17 בספטמבר 2019 (צילום: סמאח סלאימה)

מטה הרשימה המשותפת בנצרת, 17 בספטמבר 2019 (צילום: סמאח סלאימה)

"המצב יותר טוב מאפריל, אבל זה לא מספיק"

בקלפיות בחברה הערבית המצב מעורב. בכפר טורעאן, הצביע מדד קיוסק הפלאפל על שיפור בשיעור ההצבעה. בכפר כנא המצב היה הפוך. בנצרת שיעורי ההצבעה היו טובים לעומת אפריל, אך לא לעומת 2015. ובמטה הרשימה המשותפת חוששים כי היהודים מצביעים בשיעור של 2:1 לעומת הערבים, והמצב מסוכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf