להיות זה שתמיד מבקשים ממנו להציג תעודת זהות

המראה החריג של משטרה ומעצר בלב אוניברסיטת תל אביב בה אני לומד ועובד הובילו אותי לשלוף את הטלפון ולצלם. זה נגמר בדרישה להציג תעודת זהות, ובכמעט עיכוב של "בן מיעוטים שסירב להזדהות"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מעולם לא ציפיתי שאמצא את עצמי באמצע יום שמש אביבי, סמוך לרחבת הפקולטה לניהול שבה אני לומד ועובד באוניברסיטת תל אביב, מוטל על ניידת משטרה כששוטר לופת את ידיי בחוזקה מאחורי הגב. וזה לא בגלל שהשתתפתי בהפגנה חס ושלום, אלא פשוט בגלל שסירבתי לדרישת איש בטחון של האוניברסיטה להציג תעודה מזהה כשעמדתי ברחבת הפקולטה.

שלשום (שלישי), דקות אחדות לפני שהתחלתי את עבודתי, שמתי לב שניידת משטרה נמצאת בתוך הקמפוס. מהניידת יצא שוטר מלווה בארבעה אנשי בטחון של האוניברסיטה. הם ניגשו לאדם שישב על ספסל וביקשו לעצור אותו. זהו מחזה נדיר על גבול ההזוי, מאחר שעיקרון האוטונומיה האוניברסיטאית שומר על הקמפוס נקי מפני התערבות כוחות משטרה. לכן כשראיתי את השוטרים, שלפתי את הטלפון באינסטינקט והתחלתי לצלם וידאו כאשר אני עומד במרחק 20-30 מטר מהמתרחש.

לא עברו שתי דקות מרגע שהתחלתי לצלם, והנה ניגש אליי אחד המאבטחים ושאל מדוע אני מצלם. עניתי שמותר לי. הוא כנראה לא אהב שאני פוגע לו באגו הכוחני שלו וביקש שאזדהה. סירבתי. בתגובה הוא קרא לאחראי המשמרת שלו, בחור בריא שהזכיר לי את ההר ממשחקי הכס, שהזדהה בפניי בשם ערן וביקש שאזדהה. גם לבקשתו של ערן סירבתי בנימוס ובלי התלהמות. ערן הלך לכיוון השוטר שסיים לכלוא את החשוד בניידת, וחזר בלוויית אותו שוטר שגם בפניו סירבתי להזדהות. השוטר הבהיר לי שאני מעוכב לזיהוי ושכל הציוד שלי כרגע אצלו.

מה שקרה לפני:

הסברתי שאני עובד ולומד בקמפוס ושלא ייתכן שיפלו עליי בצורה הזו כשלא ביצעתי כל עבירה, ואז השוטר פשוט טען שאני חייב להיענות לבקשתו רק כי הוא מבקש. הוא הוסיף שהמשך הסירוב שלי יוביל לעיכוב. הסברתי שאני לא מעוניין, ואז נגררתי באלימות לניידת. הסיפור התפתח מהר מאוד, עובדים ואנשי סגל הגיעו, דיקן הפקולטה לניהול התערב, וכבר התכוננתי נפשית לכך שאהיה במעצר לראשונה בחיי. איש חכם פעם אמר שמי שלא חווה מעצרי שווא אינו יודע את טעם החירות.

השוטר, שהמתין לתגבורת והודיע בקשר שעצר באוניברסיטה "בן מיעוטים שסירב להזדהות", התעקש לעצור אותי כי אני סורר. הנחיות ההזדהות הרשמיות של האוניברסיטה, אגב, הן רק בשערי הקמפוס. המשא ומתן שניהל הדיקן עם אנשי הביטחון ועם השוטר נמשך זמן קצר, ובשלב מסוים הרגשתי כבר לא נעים אז הצגתי תעודה מזהה, רק בגלל שאני מכבד את הסגל האקדמי ואת המרצים שלי. ובזה העניין נגמר על פניו, אך לא.

כוחה של מצלמה

משפטו של השוטר ניסים בנימין "לולא הדיקאן היית נרקב באבו כביר, ואני הייתי מסיים משמרת בשעה שלוש" עדיין מהדהד לי בראש. הוא רק הזכיר לי שבאותו בוקר, הגעתי מהתחנה המרכזית של תל אביב שם בעמדת הבידוק הבטחוני כל האנשים עברו בשיקוף. לכולם כולל אותי לא היו פצצות מרגמה או כור גרעיני נייד בתיק, ואפילו לא חרב של ג'ון סנו, אבל רק ממני ביקש המאבטח להציג תעודה מזהה. מה זה עזר לו בדיוק? השד יודע, אבל לא התנגדתי. אז הנה לנו הצטברות של תחושות איומות מהבוקר על גבי תחושות עוד יותר איומות מהצהריים.

על התחושות הקשות בעקבות הכמעט מעצר אני אתגבר. צלקת קטנה אולי תישאר, אך חשוב לי להתייחס למספר דברים שעלו. אני יודע שיש שיגידו "היית מזדהה מלכתחילה וגומר עם זה" או שיתהו "בשביל מה הפרובוקציות", אבל הנושא הוא לא האגו שלי או שבא לי "להציק" לאנשי בטחון, שאגב אני מאוד מכבד את עבודתם וזועם על תנאי השכר הירודים שלהם, הנושא הוא עומק הצלקת שממנה סובל אדם שמגיע מאוכלוסיה מוחלשת, פלסטיני או אתיופי למשל, בכל פעם שהוא נתקל באיש של כוח. ההטיות הגזעניות שעוברות בראשו של אדם בכלל ולאיש בטחון בפרט כשהוא רואה אחר שהוא שונה, שחור, שחום, מזוקן או לא לפי התקן, הן טריגר להתנהגות אלימה כלפי אותו אדם, על אחת כמה וכמה אם בידו של זה מצלמה.

ממה פחדו אנשי הביטחון של האוניברסיטה? ממה חשש השוטר ניסים בנימין? מזה שמצלמים אותם? האם מצלמה של טלפון נייד יכולה להוות איום כזה על הכוח שיש להם בידיים? קטונתי, אך אני כן למד מהמקרה הזה שכנראה מצלמה היא כן דבר מפחיד עבור אנשי אכיפת החוק.

דבר נוסף וחשוב הוא האוטונומיה האוניברסיטאית. מדובר במסורת בינלאומית בת מאות שנים לפיה ניתנת לקמפוסים אוטונומיה, ובפרט את כוח הניהול והשיטור העצמי, כדי להימנע מכניסתם של שוטרים לקמפוס. ככלל, המסורת שלפיה כוחות משטרה נשארים מחוץ לקמפוס מכובדת על ידי כל המוסדות האקדמיים בישראל, בין אם הדבר מצוין בפירוש בחוקותיהן ובין אם לאו. למעט במקרים נדירים, כוחות משטרה נמנעים מכניסה לקמפוסים גם בישראל, ונדרשת הצדקה מיוחדת לשם החריגה הזו. במקרה שלי, בדיעבד התברר לי כי מטרת הכניסה החריגה של השוטר לקמפוס, הייתה ביצוע מעצר לחשוד בגניבה.

צר לי שאנשי הביטחון באוניברסיטה, השוטר, וגם האוניברסיטה עצמה (בתגובתה שתובא בהמשך) לא הפגינו מינימום רגישות לעיקרון זה, והיה להם כל כך קל לחיות עם העובדה שבלב הקמפוס, ניתן לשלול ממני את החופש, ככה בלי סיבה.

* * *

מאוניברסיטת ת"א נמסר בתגובה: "המשטרה הוזמנה לקמפוס על רקע של אירוע גניבה. במהלך האירוע, יאסר אבו ערישה התבקש להזדהות כיוון שנכח באירוע ועלה חשש שהוא משתף פעולה עם החשוד בגניבה. למרות שהתבקש על ידי אחראי משמרת האבטחה והשוטר להזדהות, אבו ערישה סירב לעשות זאת. עם זאת, לאחר שנציגי הנהלת הפקולטה לניהול הגיעו למקום ושוחחו עמו, הסכים אבו ערישה להזדהות כעובד אוניברסיטה ובעקבות כך החליט השוטר לשחררו ללא הגשת תלונה למשטרה".

> הגיע הזמן שתכירו: לא "ערביי ישראל", פלסטינים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מאות הפגינו בחברון בדרישה לפתוח את רחוב השוהדא הסגור לתנועת פלסטינים מאז טבח ברוך גולדשטיין במערת המכפלה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

מאות הפגינו בחברון בדרישה לפתוח את רחוב השוהדא

מאות פלסטינים מלווים בעשרות פעילים ישראלים ובינלאומיים צעדו ממרכז חברון לעבר רחוב השוהדא, הסגור לתנועת פלסטינים מאז טבח ברוך גולדשטיין, הרוצח אשר תומכיו מתמודדים בבחירות הקרובות לכנסת. החיילים הגיבו ליידויי אבנים בירי גז מדמיע ורימוני הלם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf