אחד מכל ארבעה ישראלים חווה גזענות בשנה האחרונה

סקר של "המטה נגד גזענות": 79 אחוז מהישראלים מאמינים כי ישנה גזענות כלפי ערבים, 77 אחוז כי יש גזענות כלפי מבקשי מקלט ו-75 אחוז כי גזענות מופנית כלפי יוצאי אתיופיה. רוב הישראלים חושבים שהפכנו לגזענים יותר בשנתיים האחרונות. למרות זאת אנחנו לא מצליחים לשנות את המגמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"המטה נגד גזענות" מפרסם הערב (ראשון) נתונים מרתקים שעולים מסקר שערכו באמצעות מכון רפי סמית' לרגל היום הבין-לאומי למאבק בגזענות, שיצוין מחר. הם מרתקים כי עולה מהם שרוב מוחלט של הישראלים יודעים שאנחנו גזענים ועדיין ממשיכים להתנהג כך.

על פי הסקר 52 אחוזים מהישראלים חושבים כי ישראל הפכה גזענית יותר בשנתיים האחרונות. כ-79 אחוז מאמינים כי ישנה גזענות כלפי ערבים, כ-77 אחוז טענו כי ישנה גזענות כלפי מבקשי מקלט ו-75 אחוז טענו כי ישנה גזענות כלפי יוצאי אתיופיה. גם מקומם של המזרחים לא נפקד מהרשימה כאשר 41 אחוז טענו כי מזרחים בישראל סובלים מגזענות, 39 אחוז מאמינים כי גם יוצאי ברית המועצות סובלים מגזענות, ו-20 אחוז השיבו כי ישנה גזענות נגד אשכנזים.

עוד על פי ממצאי הסקר, שנערך על מדגם של 500 נשאלים, 400 מהם גברים ונשים מהציבור היהודי ומאה ערבים וערביות, 25 אחוזים מהישראלים ציינו כי חוו באופן אישי התבטאות או התנהגות גזענית בשנה האחרונה. בקרב יהודים דיווחו 24 אחוזים כי חוו גילויי גזענות לעומת שיעור גבוה מעט יותר בקרב ערבים – 28 אחוז. בקרב דוברי רוסית דיווחו 37 כי חוו גזענות בשנה האחרונה, ושיעור גבוה נרשם בגילאים הצעירים 18 עד 29.

> עיתונאים בעד צנזורה: על כתבת שוברים שתיקה בערוץ 2

הפגנת יוצאי אתיופיה נגד גזענות, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת יוצאי אתיופיה נגד גזענות, תל אביב (אורן זיו / אקטיבסטילס)

רק 11 אחוזים מהנשאלים חושבים שישראל הפכה להיות פחות גזענית בשנתיים האחרונות. 12 אחוז מהם יהודים, ורק אחוז אחד ערבים. ובעוד בקרב היהודים 49 אחוזים חושבים שישראל הפכה גזענית יותר, בחברה הערבית חשים כך 67 אחוזים.

מרבית הנשאלים בסקר, 72 אחוזים מהם, חשים כי הרשתות החברתיות גורמות להקצנת השיח הגזעני בישראל. רק 24 אחוז מהמשיבים טענו כי הרשתות החברתיות משקפות את השיח שכבר קיים בחברה.

יוזמי הסקר שאלו את משתתפי הסקר כיצד צריך לדעתם להיאבק בגזענות. כ-73 אחוזים טענו כי אפיק הפעולה החשוב ביותר למאבק בגזענות בחברה הישראלית הוא חינוך וכ-11% ציינו שדוגמא אישית של פוליטיקאים ומנהיגים היא הדרך הטובה ביותר (עשרה אחוז מהיהודים לעומת 15 אחוז מהערבים). רק כ-6 אחוזים רואים באכיפה בתור האמצעי החשוב ביותר ו-6 אחוז אחרים חושבים כי חקיקה היא הדרך.

עו"ד נדאל עותמאן, מנהל המטה למאבק בגזענות אמר בהתייחס לסקר כי "הציבור הישראלי מודע יותר לגזענות, יודע לזהות אותה ומעוניין למגר אותה. הכרה במחלה היא שלב קריטי בטיפול וגזענות היא מחלה קשה ומסוכנת שהתפשטותה עשויה להוביל להרס של החברה".

"זה הזמן של נבחרי הציבור, של המנהיגים ושל משרדי הממשלה לקחת ברצינות את הנתונים האלה ולהתחיל לפעול כנגד הגזענות בחברה בישראל. בחברה שבה אחוזים כל כך גדולים בציבור מודעים לגזענות, בחברה שבה רוב הציבור טוען שהחברה הפכה גזענית יותר יש מקום לטיפול שורש עמוק ועליו להתחיל מלמעלה".

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> היחידים שנערכים ברצינות ליום שאחרי מחמוד עבאס הם חמאס והימין הישראלי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הפגנת בנות ובני נוער נגד אסון האקלים, תל אביב, 20.9.19 (חגי מטר)

הפגנת בנות ובני נוער נגד אסון האקלים, תל אביב, 20.9.19 (חגי מטר)

מליוני מפגינים ביום בינלאומי נגד אסון האקלים: הפגנות תלמידים גם בישראל

אלפי הפגנות עם מליוני משתתפים צפויות להתקיים עד סוף היום ברחבי העולם. בישראל התרכזה המחאה נגד אסון האקלים בהפגנות של מאות בנות ובני נוער, שמקווים שהממשלה החדשה תפעל בנושא. "היערות נשרפים ואתם מהססים", קראו המפגינים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf