האיום החלול של השר איוב קרא נגד רשת אל ג'זירה

שר התקשורת איוב קרא כינס מסיבת עיתונאים ובה הצהיר כי "יסגור" את אל ג'זירה, אלא שבחינת הכלים שעומדים לרשותו מראה כי האיום ריק מתוכן, ואין משמעות להכרעה אותה קיבל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: משה רונן

שר התקשורת החדש, איוב קרא, ערך ביום ראשון השבוע מסיבת עיתונאים שבה הצהיר כי הוא יפעל לסגירת אל ג'זירה בארץ. איוב קרא אמר שהוא השר היחיד בממשלה ששפת אימו היא ערבית, ולכן הוא היחיד שמבין את שידורי אל ג'זירה בערבית. ראש הממשלה נתניהו מיהר לברך את השר (בטוויטר) על סגירת תחנת השידור.

בכך ביקש קרא ללכת בעקבות ארבע מדינות ערביות – מצרים, סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות – שהודיעו על סגירת משרדי אל ג'זירה בשטחיהן, עקב ניתוק היחסים עם קטאר.

> ארגון העיתונאים עתר לבג"ץ נגד אלימות המשטרה כלפי עיתונאים

אבל שר התקשורת טעה כמו שרזי ברקאי טעה בשעתו, כשחיפש את "האחראי על האינטרנט". שר התקשורת במדינה דמוקרטית איננו ממונה על התקשורת, ואיננו יכול "לסגור" את אל ג'זירה, כפי שעשו המדינות השכנות. יחס המדינה אל אל גז'ירה, בפועל, מתחלק לשניים: השליטה ביכולת האיסוף של עיתונאי התחנה, והשליטה על שידורי התחנה בגבולות המדינה.

הצהרות מפוצצות ואפס סמכויות

למעשה, אין למדינה כלים חוקיים המאפשרים לה להגביל את יכולתם של עיתונאים אזרחי המדינה לעבוד במקצועם, כל זמן שהם אינם עוברים על החוק. וליד אל עומרי, הכתב הבכיר של "אל ג'זירה" בישראל, הוא אזרח המדינה.

לגבי כתבים זרים, יכולה המדינה להגביל את ויזת העבודה שלהם בישראל. ויזת עיתונאי ניתנת, בדרך כלל, לעיתונאים נושאי תעודת לע"מ. לע"מ, למודת בג"צים, אינה שוללת תעודות עיתונאי "סתם". יש לה כללים. בדרך כלל, נשללת תעודת עיתונאי כאשר שב"כ קובע שהוא מהווה סיכון בטחוני, או כאשר העיתונאי מספק ללע"מ מידע כוזב, כפי שטענו שם בפרשת העיתונאי ההולנדי דרק וולטרס.

לפי הארץ, לע"מ לא שללה אף תעודת עיתונאי של כתב של אל ג'זירה. לע"מ פנתה לשב"כ בבקשת חוות-דעת, וסביר ששב"כ לא ישנה את עמדתו בעקבות מסיבת עיתונאים של שר התקשורת. בכל מקרה, גם אם תהיה חוות דעת שלילית של שב"כ, תעודת העיתונאי של כל נושא תעודה כזאת לא תישלל אלא לאחר שימוע מסודר, בהתאם לכללי לע"מ.

השר קרא הודיע גם שיפנה לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, "שיפעיל את סמכויותיו" לסגירת משרדי אל ג'זירה בארץ. לא ידוע לי על סמכויות של השר לביטחון פנים לסגירת כלי-תקשורת. בפקודת העיתונות המנדטורית הוענקו סמכויות לסגירת עיתון (מודפס) לשר הפנים, אבל הפקודה הזאת בוטלה לפני כמה שבועות על-ידי הכנסת. בארגון העיתונאים היינו שותפים לדיון בוועדת הכלכלה על ביטול הפקודה.

איום ללא שיניים

שידורי אל ג'זירה נקלטים במדינת ישראל בשתי דרכים: באמצעות לווייני התקשורת הערביים או באמצעות גורם ישראלי המעביר את השידורים. לשר התקשורת אין מן הסתם שליטה על לווייני התקשורת הערביים. ייתכן שלסעודיה או למצרים יש שליטה כזאת. הגורמים הישראליים המעבירים את השידורים הם HOT, YES ואולי גם הגורמים החדשים, כמו סלקום TV ו-פרטנר TV. כאן יש לשר התקשורת יותר שליטה, מכיוון שמועצת הכבלים והלוויין יושבת במשרדו.

> תקשורת ודעה קדומה: הישראלים לא שמעו על המחאה הבלתי אלימה בירושלים 

שר התקשורת איוב קרא במהלך מסיבת העיתונאים בה הצהיר על כוונתו "לסגור" את אל ג'זירה בתאריך 6/8 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

שר התקשורת איוב קרא במהלך מסיבת העיתונאים בה הצהיר על כוונתו "לסגור" את אל ג'זירה בתאריך 6/8 (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

בינתיים, ככל הידוע לי, מועצת הכבלים והלוויין עדיין לא קיימה שום דיון בנושא. גם יכולותיה מוגבלות, מכיוון שהגורמים החדשים מעבירים את ערוצי התקשורת באמצעות רשת האינטרנט, שעליה אין (עדיין) שליטה של מועצת הכבלים והלוויין.

השר קרא הצהיר גם שהוא יקדם חקיקה בנושא. כמו שאנחנו יודעים, הליכי החקיקה הם ארוכים ומסובכים. ניסיון לחקיקת בזק בעניין מיסוי על הדירה השלישית נפסל השבוע על-ידי בג"צ. הליכי חקיקה כאלה יוכלו להתחיל רק אחרי החגים, עם תום פגרת הקיץ של הכנסת שהחלה בשבוע שעבר. הצעת חוק ממשלתית צריכה לעבור את אישור משרד המשפטים, לצאת ב"דף לבן" לחוות דעת של כל המשרדים והגופים הציבוריים, ואז לצאת ב"דף כחול". אינני מאמין שמישהו יתחיל הליך כזה, שמתאים לטורקיה אך אינו מתאים לישראל.

כדי להבין את מהות ההצהרה, ניסיתי להשיג את דובר משרד התקשורת ואת לשכת השר, הם לא מרימים שם את הטלפון. נראה מסיבת העיתונאים של שר התקשורת היא בינתיים דיבורים בלבד. הרצינות של דבריו מתבטאת בכך שאפילו דובר משרד התקשורת עדיין לא הוציא הודעה מסודרת על כוונות השר.

משה רונן הוא רכז חופש העיתונות בארגון העיתונאים

מה חושב הצנזור החדש של האקדמיה על התקשורת, שוברים שתיקה וחיי אזרחים פלסטינים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

משרד (אילוסטרציה: Pixabay)

לעמותות יש חשיבות חברתית עליונה. הגיע הזמן לקחת אותן ברצינות

בישראל יש אלפי עמותות שפועלות לשינוי אמיתי וכנה של החברה, אך רבות מהן נקלעו לתרבות תאגידית בעייתית, פועלות מכוח האינרציה בלבד ופוגעות במטרות שלשמן הוקמו. המשאבים המוגבלים צריכים להיות ציווי להתמקצעות והתייעלות - ולא תירוץ מדוע זה לא קורה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf