סרטון חדש מוכיח: שוטרים תקפו את ח"כ עודה במהלך תקרית אום אל חיראן

מאת |

בתחילה הכחישה המשטרה שימוש בכוח כלפי עודה שנפגע בזמן התקרית באום אל חיראן. בסרטון נראים שוטרים מרססים גז מדמיע בפניו. ח"כ עודה דורש: ועדת חקירה עצמאית לאירועים שהובילו למותו של יעקוב אבו אלקיעאן

בסרטון חדש שמתפרסם הערב מתועדים שוטרים כאשר הם תוקפים את חבר הכנסת איימן עודה לאחר אירוע הירי שהוביל למותם של האזרח יעקוב אלקיעאן והשוטר ארז (עמדי) לוי באום אל חיראן בינואר האחרון. הסרטון מאמת את הגרסה שמסר ח"כ עודה למח"ש ומפריך את טענות המשטרה לאחר האירוע כי לא נעשה כלל שימוש של המשטרה בכוח כלפיו. מאוחר יותר ניסתה המשטרה להכחיש את השקרים שהיא עצמה פרסמה.

בסרטון, שצולם על ידי צלם רשת אל ג׳זירה מוראד סעיד, נראה ח"כ איימן עודה מלווה במספר פעילים, זמן קצר לאחר שנשמעו בכפר צרורות הירי שמאוחר יותר התברר כי הרגו את אבו אלקיעאן. עודה מנסה להתקרב לאזור הירי כדי להציע עזרה ולבדוק האם יש נפגעים.

> מאות פלסטינים בבקעה עומדים בפני גירוש: "רק רוצים לחיות"

בתיעוד נראים השוטרים חוסמים את דרכו של יו"ר הרשימה המשותפת, מתקהלים סביבו, דוחפים והודפים אותו ואת הפעילים ואף מרססים לעברם ספריי פלפל.

כשעודה מתעקש לנצל את חסינותו ולהתקרב לאזור הירי, שולף אחד השוטרים ספריי גז פלפל ומרסס אותו ישירות בפניו. עודה נרתע לאחור. אז נורים מספר רימוני הלם בדיוק לעבר המקום בו הוא רוכן כהוא מנסה להתאושש מהכאב בעיניו. כמה דקות מאוחר יותר נפגע ח"כ עודה מירי כדורי ספוג בראשו ובגבו, אולם ירי זה אינו מתועד בסרטון.

ועדת חקירה

"מסכת השקרים וההסתה של המשטרה והממשלה ממשיכה להיחשף, כל מה שאנחנו טענו מהרגע הראשון מתברר כאמת לאמיתה", אמר ח"כ עודה בעקבות חשיפת הסרטון המתעד את תקיפתו. "האחריות על האובדן הנורא של משפחות אבו אלקיען ולוי היא של ארדן ואלשיך והם היו צריכים להתפטר עוד באותו יום. כמעט שנה עברה, ונראה שמח"ש במקום לעסוק בחשיפת האמת והבאת האחראים לדין עסוקה בטיוח של הפרשה. אנחנו ממשיכים לדרוש שוועדת חקירה עצמאית תבדוק את אירועי הדמים באום אל חיראן מרגע קבלת ההחלטה ועד לתוצאות הטרגיות. הצדק היחיד שאנחנו עוד יכולים להציע למשפחת אבו אלקיען היא בחשיפת האמת ובהכרה בכפר אום אל חיראן ובהישארות התושבים על אדמתם ועל כך נמשיך להיאבק".

המשטרה החלה לתוות את רשת השקרים שלה לגבי מה שאירע באום אל חיראן כבר עם ההודעות הראשוניות של דוברות המשטרה בדבר פיגוע של מחבל המקושר לדאעש, טענות שהופרכו לחלוטין. מאוחר יותר הופרכו גם הטענות שקריות בדבר ירי של השוטרים באוויר, כמו גם הטענות כי אורות הרכב שבו נהג יעקוב היו כבויים.

למרות הזמן הרב שחלף, מח"ש עדיין לא סיימה לחקור את האירועים הקשים באום אל חיראן. אתמול (שלישי) פורסם כי בעקבות מידע חדש החזירה הפרקליטות את תיק חקירת התקרית למח"ש. עוד פורסם כי המידע החדש נוגע לתקיפה של ח"כ עודה.

פנינו לדוברות המשטרה בבקשת תגובה לתיעוד של תקיפתו של ח"כ עודה, אולם בניגוד לפטפטת של דוברות המשטרה בזמן התקרית הקטלנית בתחילת השנה, הפעם קימצו שם במילים, מסרו הצהרה כללית על כך שכולם שווים בעיני החוק והפנו אותנו למח"ש. ממח"ש לא נתקבלה עדיין תגובה והיא תתפרסם בסוף הפוסט הזה אם וכאשר תתקבל.

אום אל-חיראן הוא אחד מעשרות כפרים בדואים לא מוכרים בנגב. תושביו מנהלים מתחילת המאה מאבק נגד כוונת המדינה לפנותם, ולהחליף את הכפר שלהם ביישוב יהודי בשם "חירן". בשנים האחרונות ממתינים חברי גרעין חירן, שעתיד לאכלס את "חירן" במתחם זמני במחנה יתיר בממוקם קילומטרים ספורים מן הכפר.

בני שבט אלקיעאן חיו זמן רב לפני הקמת מדינת ישראל באיזור הנקרא ח׳ירבת זובאלה. בשנת 1948, הממשל הצבאי העביר בכפיה את אנשי השבט מאדמותיהם וישב אותם באזור נחל יתיר, במקום בו נמצא הכפר עד היום. אדמותיהם המקוריות הועברו לרשות קיבוץ שובל. החלפת הקרקעות המאולצת הזאת מתועדת היטב בארכיוני המדינה, אולם למרות העובדה ששבט אלקיעאן יושב במקום על ידי המדינה בעצמה בתי הכפר מעולם לא חוברו לרשתות החשמל או המים.

בינואר 2016 קבע בית המשפט העליון שהמדינה יכולה לשנות את דעה ולקחת בחזרה את האדמות בהן יישבה את שבט אלקיעאן. בית המשפט אישר את החלטת המדינה לגרש את תושבי אום אל חיראן ולהקים עיירה חדשה ליהודים דתיים במקום הכפר הקיים. משמעות ההחלטה היא הריסת הכפרים הבדואים ו-1,200 תושבים שיעקרו מבתיהם בכפייה, לעיירה חורה. אום אל-חיראן ייהרס, ועל חורבותיו יוקם ישוב יהודי חדש בשם חירן. במקום עתיר, תמשיך קק"ל להרחיב את יער יתיר.

> האם יפתחו התיקים החסויים של מדיניות פיזור האוכלוסיה בישראל?

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

פעילה במאבקים לחופש, שוויון וזכויות אדם ואשה בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים. רכזת המדיה והפעילות ציבורית (בישראל) של ארגון התקשורת Just Vision , ועורכת שותפה של האתר שאתם קוראים בו ממש עכשיו.

לפני שהצטרפתי ל-Just Vision עבדתי כדוברת של ארגון רופאים לזכויות אדם-ישראל. בין הקמפיינים התקשורתיים שהובלתי במסגרת התפקיד: המאבק לשחרורם של העצורים המנהליים הפלסטינים שובתי הרעב בתחילת שנת 2012, הקמפיין לחשיפת מחנות העינויים בסיני בהם נכלאים פליטים למטרות כופר, ועוד. לאחר מכן שמשתי כאשת התקשורת של קמפיין "האקדח על שולחן המטבח" לצמצום תפוצת נשק קל במרחב הציבורי בישראל.

בגלגול המקצועי הקודם שלי עבדתי כתראפיסטית בגישה התנהגותית לילדים ואנשים עם קשיים בתחום התקשורת והלמידה. מהמטופלות והמטופלים שלי למדתי שהדרך הטובה ביותר להעביר מסר היא תמיד זו הפשוטה, הכנה והישירה.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf