מה הפריע לאיימן עודה להכנס למשרדי הסוכנות היהודית בניו יורק?

סערה קטנה התחוללה השבוע לאחר שדווח שראש הרשימה המשותפת סירב להפגש עם ועידת הנשיאים, ארגון הגג של הארגונים היהודיים בארה"ב. בראיון מיוחד מסביר איימן עודה מה באמת קרה שם, מה הוא חושב על יהודים באמריקה ומה החזון שלו לישראל

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת: ליסה גולדמן, ניו יורק

"אני מאמין בלדבר עם כולם. גם בכנסת אני מדבר עם כולם. טוב, חוץ מליברמן, אבל גם זה רק בגלל שהוא מסרב לדבר איתי", כך אמר לי אתמול (שישי) יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, בראיון בניו יורק.

עודה מבקר בארה"ב לסדרה של פגישות עם דיפלומטים, מנהיגי קהילות יהודיות, עיתונאים, מכוני מחקר, עמותות ועוד, אך הפגישה שזכתה לסיקור הרב ביותר היא דווקא זו שבסוף לא התקיימה – הפגישה עם ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים הגדולים באמריקה.

כשהגיע ביום חמישי בבוקר לבניין בו יושבת הוועידה במרכז מנהטן, גילה עודה שארגון הגג הזה חולק את משרדיו עם הסוכנות היהודית, המקושרת הן למשרד הקליטה בישראל והן לקרן קיימת לישראל, שמשקיעה כספים ומאמצים רבים בעקירתם של פלסטינים מבתיהם לטובת יהודים.

עובדים בוועידת הנשיאים הציעו להעביר את הפגישה למשרד אחר באותו בניין, משרדה של התנועה ליהדות מתקדמת, אבל סגן נשיא הארגון – מלקולם הונליין – דחה את ההצעה ומיהר להוציא הודעה לעיתונות על כך שהוא "מוטרד ומזועזע עד מאוד מהסירוב" של עודה להפגש איתו.

> איימן עודה מגיע לארה"ב לשחק במשחק של הגדולים, וסופג ביקורת מבית

איימן עודה ב"צעדת השיבה" בגליל (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חזון של שוויון. איימן עודה ב"צעדת השיבה" בגליל (אורן זיו / אקטיבסטילס)

"לא סירבתי להפגש איתו", מבהיר עודה בראיון למגזין 972+. הוא מדגיש גם שהוא נענה בחיוב ליוזמה של ועידת הנשיאים להזמין אותו, ושעד שהגיע למקום לא ידע שארגון הגג הזה חולק משרד עם הסוכנות היהודית.

"רק ביקשתי להעביר את הפגישה לחדר אחר, אבל הם סירבו. במקום להגיד 'בסדר, אנחנו מבינים את האי-נוחות שלך' ולהזיז את הפגישה למיקום אחר, הם עשו הכל כדי לגרום לי להרגיש לא בנוח". עודה מציין עוד שהוא עצמו לא פרסם כל הודעה פומבית על הפגישה המבוטלת, אלא רק שלח תגובה לעיתונות על הצהרת ועידת הנשיאים.

היהודים המתקדמים

כדאי לעצור כאן רגע ולהזכר מי הם הגופים האלה, שלמשרדיהם עודה לא הסכים להכנס. המנדט של הסוכנות היהודית הוא לעודד עלייה יהודית לישראל. קק"ל היא גוף שמעורב בעקירת תושבים פלסטינים במזרח ירושלים וגם בתוך ישראל, בניסיון להפוך את אדמותיהם ובתיהם לרכוש יהודי. אחת הדוגמאות הקיצוניות למדיניות זו היא סיפורו של הכפר הבלתי מוכר אל-ערקיב בנגב, שם קק"ל מנסה לייער את אדמות הכפר, שנהרס כבר יותר מ-90 פעמים, בעוד שתושביו מנסים להיאחז באדמה ובונים אותו פעם אחר פעם.

עודה, שהתארח בחמישי בערב באירוע פרטי של יהודים ישראלים-לשעבר בצפון-מערב מנהטן, ציין שכמעט כברירת מחדל הוא נפגש עם יותר יהודים מאשר ערבים בסיור בארה"ב. "האמת היא שגיליתי שיהודים אמריקאים הם יותר פרוגרסיבים מיהודים ישראלים", מציין עודה. "אבל הבעיה היא עם המנהיגים של הקהילה. הם רוצים לקבוע לי איך אני אמור להתנהג ואיך אני אמור לחשוב ולדבר, לכפות עלי את הערכים שלהם. זה משהו שאני לא יכול להשלים איתו".

יו"ר הרשימה המשותפת הדגיש בראיון שהוא הגיע לארה"ב לא כחלק מהקואליציה או הממשלה, אלא כנציג הנבחר של אזרחיה הערבים של ישראל. בהמשך להודעתו בעניין ועידת הנשיאים הוסיף איימן עודה כי גם בארץ הרשימה המשותפת נמנעת ממעורבות במשרדי ממשלה שעיקר המנדט שלהם הוא העדפת אזרחים יהודים על פני אזרחים ערבים – ובמיוחד משרד הביטחון, משרד החוץ ומשרד הקליטה.

עוד הוא תיאר בלהט רב את חזונו למדינת ישראל, שבה כל האזרחים, ערבים כיהודים, נהנים משוויון זכויות מלא בכל המישורים. הוא מבין שיהודים רבים מרגישים מאוימים מהמחשבה על האפשרות שמדינתם לא תוגדר על בסיס יהדותה אלא על כמדינה של כל אזרחיה. "אני בפירוש מכיר בזכות היהודית להגדרה עצמית!", חידד, "ועדיין, אני מחויב למטרה של שוויון מלא לכל האזרחים, ללא הבדל דת או עדה".

> לשבור שתיקה על אלימות מינית – בערבית

שוטרים מפנים עצי זית לאחר שעקרו אותם במסגרת ההריסה ה-65 של הכפר הבדואי אל ערקיב, נגב, ה-12 ליוני, 2014. (אורן זיו/אקטיבסטילס)

בשם הקק"ל. שוטרים מפנים עצי זית לאחר שעקרו אותם במסגרת ההריסה ה-65 של הכפר הבדואי אל ערקיב, 2014 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אני מאמין

הסוכנות היהודית, גוף סמי-ממשלתי, מתגאה בכך שתרמה להקמתם של יותר מאלף מקומות יישוב ליהודים בישראל. מנגד, אף ממשלה מאז 1948 לא הקצתה קרקע אפילו ליישוב חדש אחד לאזרחים הערבים, שמהווים כ-20 אחוז מאוכלוסיית המדינה (למעט העיירות שלתוכן רוכזו באיומים תושבי הכפרים לא מוכרים בנגב). זאת על אף שאותן ממשלות הטילו לאורך השנים מגבלות קשות על יכולתם של כפרים קיימים להתפתח ולהתרחב. כתוצאה מכך לאורך השנים הפכו ה"כפרים" הערבים בארץ לעיירות צפופות, נטולות תשתיות מספקות, שמהן נהנה כל ישוב יהודי באותו קנה מידה.

"מה הבעיה שנבנה כפרים חדשים על חורבת הכפרים מ-1948?", שואל עודה רטורית. "אנחנו איבדנו את התמימות של התרבות הכפרית, אבל לא החלפנו אותה בקוסמופוליטיות של החיים האורבניים, עם בתי קפה ומוסדות תרבות. אני רוצה שמישהו ינסה לשכנע אותי שמהלך כזה יפגע איכשהו ביהודים. הרי זה גם לטובתם שאנחנו נהנה משוויון.

"אני מצטער אם זה נשמע נאיבי, אבל אני אוהב את בני שני העמים האלה. אני מביע את רצוני הכנה והישיר לבנות חברה שוויונית ומשותפת. לצערי, השאיפה הזאת מאיימת על ההגמוניה".

בתשובה לשאלה על חזונו לישראל בעוד עשר שנים מתאר עודה "מדינה דמוקרטית עם שוויון לכל, צדק חברתי, כלכלה שלא נשלטת על ידי הטייקונים, אזרחים דו-לשוניים שמדברים גם עברית וגם ערבית, והתנהלות יותר אחראית ביחס לנושאים סביבתיים".

לקראת סוף הראיון עודה מדקלם לי פתאום בעל פה את שירו של שאול טשרניחובסקי, "אני מאמין" (שחקי שחקי), והדגיש בית אחד במיוחד:

שַׂחֲקִי כִּי גַּם בְּרֵעוּת אַאֲמִין,
אַאֲמִין, כִּי עוֹד אֶמְצָא לֵב,
לֵב תִּקְוֹתַי גַּם תִּקְוֹתָיו,
יָחוּשׁ אֹשֶׁר, יָבִין כְּאֵב.

"תקשיבי למלים האלה, הן מדהימות! אני חושב שאם אני יכול להכיר שירה עברית, להעריך את ההיסטוריה היהודית ולהבין את הכאב ואת השואה, אז אני רוצה שגם הם יבינו את ההיסטוריה, את הנרטיב ואת הכאב שלנו".

ליסה גולדמן היא כותבת ועורכת באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית שם, ותורגם על ידי חגי מטר.

> חבל שדונלד טראמפ לא בא לארץ

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום פנטזיות על פשעים נגד האנושות, מוטב לדאוג לתושבים. ירי על מפגינים בעזה (צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90)

נתניהו אינו הראשון שמפנטז לרוקן את עזה מתושביה

במקום קידום תכניות ל"הגירה" של תושבי רצועת עזה, צעד שמהווה פשע נגד האנושות, מוטב שישראל תשקיע את הכסף בשיפור המציאות הטראגית שהיא עצמה יצרה שם, או שתשנה את המדיניות שמחוללת אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf