השמאל צריך להחליט: האם אני, כאזרח ערבי, שותף או אויב?

ממשלות "שמאל" היו אחראיות לכמה מהפשעים החמורים ביותר כלפי ערבים. גם הרצוג ואחרים במחנה הציוני חוטאים באמירות גזעניות. האם בעולם שלהם אני, כאזרח ערבי, מהווה שותף או סכנה? תגובה לאורלי נוי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: איימן עודה

קראתי את דברי הביקורת של אורלי נוי באתר זה על משפט אחד מתוך הנאום שלי בכנס "ישראל עכשיו". אין לי צורך להצטדק ולהגיד "דברי הוצאו מהקשרם" – אין לי כוונה להאשים את מי שהבין אותן כך או אחרת. אני כן רוצה להגיד מהו החזון שהצגתי בכנס, ושלא זכה להתייחסות בגלל ההתמקדות באותו משפט.

אני חושב שהשאלה העיקרית בפוליטיקה היום היא מי יבודד את מי, או לפחות: מי יצליח להרכיב את הממשלה בשנים הבאות. האם יהיה ציבור רחב משמאל, של יהודים וערבים יחד, שיבודד את הימין ויסלק אותו מהשלטון, או שהימין ימשיך לבודד ולהחליש את הציבור הערבי ונציגיו, ואחר כך גם את כל קולות הביקורת משמאל.

לכן, בשביל שהשמאל יצליח, אנו זקוקים לשיתוף יהודי-ערבי, ולכן הכרחי שהערבים יהיו לגיטימיים בחברה ובמדינה. ביקורת כנה וישרה על מפלגות האופוזיציה האחרות, על העבר וההווה שלהן, היא הכרחית כדי להתמודד עם הפגמים שהפריעו לבנייתה של שותפות יהודית-ערבית קונקרטית או אסטרטגית.

> כנס שלום עכשיו: למה איימן עודה עושה הנחות לגזענות הימין?

איימן עודה בכנס שלום עכשיו (צילום: שלום ענסי)

איימן עודה בכנס שלום עכשיו (צילום: שלום ענסי)

את דברי בכנס התחלתי בשאלה: כמה ערבים יש בכנס? התשובה הייתה: שניים מתוך כמעט אלף!

מתוך צורך אמיתי בדיאלוג כנה העליתי כמה מעוולות העבר של ״השמאל״: המתקפות העיקריות נגד האוכלוסייה הערבית בוצעו על ידי ממשלות שהיו מזוהות כשמאל, כמו הטבח בכפר קאסם, יום האדמה, אוקטובר 2000.

הזכרתי גם את ההתבטאויות הגזעניות של ראשי ״השמאל״ של היום, למשל דבריו של יצחק הרצוג שהעלה מחדש את תפיסת ה"דמוגרפיה" כצידוק למהלכים מדיניים. אם הבעיה היא "דמוגרפיה", האם אני, כאזרח ערבי, מהווה שותף, או סכנה? ואם אני לא שותף, באילו קולות בדיוק מקווה מר הרצוג לקדם את סיום הכיבוש ופתרון שתי המדינות?

לדבריו של הרצוג בשבוע שעבר הצטרפו גם אמירות גזעניות של חברי כנסת ממפלגת העבודה, בעת שרובם הצביעו בעד חוק הענישה הדרקונית כלפי מיידי אבנים פלסטינים, כשהצטרפו למקהלת ההסתה של הימין כלפי חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, ודברים מסוג זה יצאו גם מפי מנכ"ל שלום עכשיו, יריב אופניהיימר, באותו הכנס עצמו.

זו התשובה שלי לשאלה שעלתה לדיון "איפה טעינו", שהתקיים בכנס. השמאל טעה וטועה כאשר הוא נעשה דומה לימין, מלבה פחד ושנאה כלפי הציבור הערבי בתקווה לקושש קולות וסימפטיה מימין.

כדי להתחיל ולתקן את עוולות העבר, עלינו להתנגד לדה-לגיטימציה שמנסים לעשות לאוכלוסייה הערבית, ולקדם תפיסה הרואה בה שותפה אמיתית. בזה ״השמאל״ של הרצוג ממשיך לטעות. הוא חייב לשנות כיוון על מנת שהאוכלוסייה הערבית תצלח לתרום את חלקה לנצחון על הימין.

איימן עודה הוא יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר חד"ש

> כנס שלום עכשיו: איך נשארים מנותקים מהציבור גם כשמדברים על חיבור

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי לוי)

"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי נוי)

"זה החוק", אמר הקצין וסילק אותנו ממטע הזיתים של מוחמד

יום אחרי שטרוריסטים יהודים היכו במוטות ברזל רב בן 80 שבא לעזור לפלסטינים למסוק את זיתיהם ליד יצהר, יצאה משלחת מתוגברת של רבנים לזכויות אדם להמשיך במלאכה. הפעם החיילים הם שעצרו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf