בג"ץ לעציר המנהלי: תשתחרר ממעצר רק אם תהפוך לצמח

המסר החדש של ישראל לעצירים המנהליים הוא שאין שום דרך לנצח כליאה לא צודקת, ללא משפט וללא הגבלת זמן. הדרך היחידה לזכות בחירות היא תרדמת או מוות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: מרב זונשיין

בהחלטתם "להקפיא" את מעצרו המנהלי של מוחמד עלאן אתמול (רביעי) שלחו שופטי בג"ץ מסר ברור: אם אתה צלול בדעתך ואם גופך עדיין (איכשהו) מתפקד – תשאר במעצר ללא אפשרות להשתחרר. אבל אם תשקע בתרדמת, נשקול להסיר את הצו המנהלי, לפחות זמנית.

במלים פשוטות יותר: כל עוד שאתה תכלס צמח, אתה חופשי ללכת. אבל אם נראה שמצבך משתפר קצת – נמשיך לכלוא אותך ללא משפט. בפסק דינם השופטים אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וניל הנדל כתבו זאת כך: "על פני הדברים אין העותר בנידון מהווה סיכון לעת הזאת בשל מצבו הרפואי" ועל בסיס זה הקפיאו את המעצר.

זוהי החלטה מחפירה מנקודת מבט הומניטארית. המדינה עומדת מהצד בזמן שמצבו של עלאן הולך ומדרדר מאז שאיבד את הכרתו ביום שישי. הגוף שלו הפך – סמלית ופיזית – לשדה הקרב של מדיניות המעצרים המנהליים של ישראל.

ההחלטה גם מדגימה את כוחה העצום של שביתת הרעב ככלי של התנגדות לא אלימה נגד כליאה ללא משפט. המדינה לא יכולה להתעלם מהכלי הזה, ולא למנוע את השימוש בו. בכך שהיא איפשרה למוחמד עלאן להגיע למצב שאליו הגיע, מבהירה המדינה שהדרך היחידה מבחינתה שבה אדם יכול לקרוא תיגר על המדיניות הדרקונית הזאת היא להרעיב את עצמו עד כדי נזק מוחי – כלומר, כמעט להרוג את עצמו.

סיפורו של מוחמד עלאן הוא סיפור חזק כי הוא מגלם בתוכו את הסיפור של ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש הישראלי כולה. פעם אחר פעם ישראל מוכנה לוויתורים רק מול הפעלת כוח פלסטיני, כפי שראינו באינתיפאדות הראשונה והשנייה, שרק הן הובילו לנסיגות משטחים.

הדרך היחידה לקרוא תיגר על המונופול שישראל שומרת לעצמה בתחום הפעלת הכוח הפיזי, האלימות, היא להפקיע את הכוח הזה בגופך. לכן עציר פלסטיני בשביתת רעב הוא הסמל האולטימטיבי להתנגדות, והשביתה היא אחת מהדרכים היעילות ביותר לחשוף ולערער את מנגנוני השליטה של ישראל בפלסטינים.

מרב זונשיין היא עיתונאית עצמאית, עורכת וכותבת באתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+, ותורגם על ידי חגי מטר.

> החזית החדשה של הממשלה נגד מחאה: הרופאים

אמו של העציר המנהלי מוחמד עלאן בבית החולים ברזילי (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אמו של העציר המנהלי מוחמד עלאן בבית החולים ברזילי (אורן זיו / אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נותן הצהרה לתקשורת אחרי פגישת קבינט בקריה בעקבות ההסלמה בעזה, ב-12 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נותן הצהרה לתקשורת אחרי פגישת קבינט בקריה בעקבות ההסלמה בעזה, ב-12 בנובמבר 2019 (צילום: מרים אלסטר / פלאש90)

נתניהו משקר והתקשורת קונה: טיבי לא הקריא שמות מחבלים

בימי צוק איתן הקריא ח"כ טיבי בכנסת שמות של ילדים ונשים שנהרגו כשהלכו ברחוב או שהו בביתם. זה לא הפריע לנתניהו לטעון שהוא קרא שמות של "מחבלים", איש לא בדק – והשקר נהפך לאמת. את אותו הדבר הוא גם עשה לנאומה של עאידה תומא סלימאן בהפגנה נגד המלחמה אתמול

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf