בשל מחסור בתקציב נדחה אירוע הגאווה בבאר שבע

ימים לפני המועד המתוכנן הודיעה אגודת הלהטב"ק המקומית כי האירוע נדחה למועד בלתי ידוע. הסיבה: צורך בגיוס מימון נוסף כדי לקיים אירוע בהיקף ראוי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אירוע הגאווה החמישי של באר שבע היה אמור להתקיים בבאר שבע ב-10 ביולי, אלא שאתמול (שני) הודיעה באופן מפתיע אגודת הלהטב"ק המקומית כי האירוע בוטל, וידחה למועד בלתי ידוע. "לא הצלחנו לגייס את התקציבים הדרושים לקיום האירוע. כאשר זה יעלה בידינו נקיים אותו", אומר ל"שיחה מקומית" יו"ר אגודת הלהט"בק בבירת הנגב, ברק עטר.

בניגוד לאירועים שנעשו בערים אחרות, בהן אשדוד וחיפה, באר שבע אוסרת על קיום מצעד בעיר והקהילה מסתפקת באירוע ברחבת מרכז הצעירים, בשטח מתוחם ותחת אבטחה כבדה. עיריית באר שבע דואגת שלא לקשר עצמה לאירוע ועד כה, איש מנציגי העירייה לא נשא דברים באירוע.

למרות שבית הקהילה בעיר העתיקה של באר שבע פעיל מאוד, מקבוצות נוער ועד דתיים, בבאר שבע לא ממהרים לחבק את קהילת הלהטב"ק. עטר חולק על הקביעה הזו ומעדיף להסביר שיש לשאוף להכרה בחוכמה ולא במאבקים.

[עידכון, 15:30]: גם עיריית באר שבע וגם אגודת הסטודנטים יסייעו לקיומו של אירוע הגאווה, אשר מועד קיומו יפורסם בקרוב. יו"ר אגודת הלהט"בק בנגב, ברק עטר, מבקש להבהיר: "אין ולא היה לדחיית מועד קיום האירוע קשר להומופוביה. ההיפך הוא הנכון. אנחנו מקבלים סיוע מלא ופרגון מכל המעורבים בעשייה. מה שחסר, הוא לגייס סכום נוסף, היותר ומדובר באירוע רב משתתפים ויוקרתי הקשור בעלות כפסית גבוהה. התמיכה בקהילת הלהטב"ק מצד עיריית באר שבע ומוסדותיה היא הגדולה ביותר אחרי עיריית תל אביב. זאת ועוד: עיריית באר שבע מתקצבת חצי משרה של עובד סוציאלי המעניק סיוע לבני ובנות הנוער, כך שכן יש גישה מכילה. אין טעם לעשות מצעד בבאר שבע כי זאת עיר חמה מאוד. מדובר בבחירה שלנו".

> "לא רוצה לעשות בושות למשפחה": חודש הגאווה בבאר שבע

אווירה הומופובית. שער מקומון באר שבעי, 2012 צילום: סריקת שער העיתון

אווירה הומופובית. שער מקומון באר שבעי, 2012
צילום: סריקת שער העיתון

לפני שבועיים נערך אירוע גאווה לסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, אירוע מחבק, מכיל וצבעוני מאוד. בעיה אחת: באר שבעי שרצה להשתתף באירוע ואינו סטודנט, נאלץ לעבור בידוק בטחוני בכניסה לאוניברסיטה, הכולל הצגת תעודת זהות, רישום שמי והסבר למה ולמי הוא מגיע. בעיר הומופובית גם ככה קשה לחברי קהילה, כך שהוספת הבידוק בדרך גרמה ללא מעטים לוותר.

[עידכון, 15:30]: "אם קיימת הומופוביה בבאר שבע היא ישנה כמו בשאר הערים ולא ראיתי דיווחים על הומופוביה בתל אביב, לצד דיווחים על המצעד", מבקש להבהיר ברק עטר. "אני מסתייג מלכנות את באר שבע הומופובית, במיוחד שאנחנו כן מקבלים סיוע ותמיכה וגם קבלה מצד רוב התושבים".

ביטול האירוע של האגודה המקומית ישמח לא מעט פוליטיקאים מקומיים ויוריד כאב ראש לא קטן מראש העירייה, רוביק דנילוביץ', אשר נאלץ מדי שנה להתמודד מול חברי מועצת העיר מהימין ומהסיעות הדתיות, המבטיחים להבעיר את השטח "בשל התועבה". בבאר שבע לקול הדתי-מסורתי יש כוח פוליטי רב. דנילוביץ' עושה את חשבון הכוח הפוליטי ופחות את חשבון זכויות האזרח.

זאת ועוד: העיתונות המקומית החילונית בבירת הנגב הוחלשה מאוד, אבל העיתונות הדתית זוכה לתהודה גדולה. אלה לא מהססים לקרוא לאירוע גאווה בשם "תועבה". הדבר האחרון שהשלטון המקומי ירצה הוא להקים עליו את רבני העיר וטייקוניה, רובם ככולם שמרניים.

קשיי המימון של האירוע אינם מפתיעים: כבר בשנה שעברה הייתה תחושה כי האביב ההומואי של באר שבע לא יימשך זמן רב, כי המממנים יקבלו רמזים עבים להפסיק לתמוך ב"תועבה". כמו כן, המקומון "כל בי", אשר נקנה על ידי "מעריב", שכמה מעורכיו וכתביו היו להטב"קים מוצהרים, ואשר העלה את הנושא לסדר היום העירוני כבר בשנות ההשמונים, נסגר. בעוד החלק המסחרי של העיתון נקלט לעבודה בכלי תקשורת אחרים, הדלתות נטרקו בפני העיתונאים. (גילוי נאות: הכותב נמנה משך 31 שנה עם צוות עיתונאי ועורכי המקומון).

הנושא הלהטב"קי הוא עדיין טאבו בתקשורת המקומית הבאר שבעית, בעיקר בגלל לחצי מפרסמים. קשה להניח גם שעיתונאי, מקצוע נכחד בבירת הנגב, ייצא מהארון אם הוא רוצה לשמור על מקור פרנסתו. באווירה ההומופובית הזו פועלת אגודת הלהטב"ק. אווירה, אשר מקבלת רוח גבית לא רק משמרני בירת הנגב, אלא מדמויות כמו שר החינוך שי פירון.

כאמור, בבאר שבע נאסר על הקהילה המקומית לערך מצעד גאווה והאירוע השנתי התחום הוא ההזדמנות היחידה המאפשרת לקהילה נראות. ברק עטר מסביר את השלמתו עם האיסורים של עיריית באר שבע, בכך ש"באר שבע היא עיר שונה, אין פה ים, מאוד חם פה ועל כן נערך אירוע ולא מצעד".

השנה ככל הנראה גם אירוע תחום לא יהיה, אחרי שלא נמצא מי שיהיה מוכן לממן. ככל הנראה גם לאיש לא אכפת, לא בקהילה ולא מחוצה לה. כפי שכבר נכתב ב"שיחה מקומית", לא מעטים בקהילה הבאר שבעית נשברים מההומופוביה ומעדיפים או לעזוב לתל אביב או לגור בבאר שבע, אבל בארון.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הילדים נושאים על גבם את מעמדם של הוריהם . אילוסטרציה (יונתן זינדל/ פלאש90)

מחקר חדש מוכיח: מערכת החינוך משמרת פערים מדור לדור

מחקר חדש ומקיף בארה"ב מצא כי הסיכויים של ילדים שנולדו להורים מהחמישון התחתון להמשיך ללימודים על תיכוניים הוא נמוך משמעותית מילדים להורים בחמישון העליון: 28 אחוז לעומת 78 אחוז, בהתאמה. כך משמרת מערכת החינוך פערים מעמדיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf