בועז ארד והגברים של אתמול

הגיעה העת להודיע לחברים שהממזרות התנערו. אותם גברים שהטרידו, החפיצו, תקפו וניצלו משלמים עכשיו על חטאי העבר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת: כרמלה כהן שלומי

צריך לדבר נחרצות. זו תקופה שהיא קו תפר ביחסי גברים ונשים. מה שהיה לא יהיה. את זה גברים חייבים לשנן. הממזרות שינו מזמן את הכללים אבל ההרגל, ימח שמו, עוד מתקשה.

גדלתי בדור מתעתע. ילדי שנות השישים שהתבגרו בשנות השבעים. השמרנות התחלפה במתירנות מטורפת והקווים היטשטשו. אהבה חופשית הייתה רעיון שהתאים לרוח הנעורים שלנו, אך סביבו רבצו זאבים חרמנים שהאמינו שכל אישה היא מזנון חופשי. להיות צעירה בשנים ההן היה מסע הישרדות, לא שחשבנו אז ככה. חזיות נשרפו ומיני קצרצר ומכנסונים היו מדים נפוצים. בבית השארנו הורים שמרנים ויצאנו בסערה. בחוץ חיכה עולם לא קל.

> בזמן שדיברתם על יאיר נתניהו, אני חשבתי על הנשים

הממזרות התעוררו. אלפי נשים מפגינות בתל אביב בקריאה "אנחנו לא שקופות", ו"נלחמות בהשתקת נפגעות". (צילום באדיבות דוברות שדולת הנשים בישראל)

הממזרות התעוררו. אלפי נשים מפגינות בתל אביב בקריאה "אנחנו לא שקופות", ו"נלחמות בהשתקת נפגעות". (צילום באדיבות דוברות שדולת הנשים בישראל)

לא הפסקנו להדוף ולנהל קרבות מתישים בכל מקום. ברחוב ובעבודה, באוטובוס, בתור למשהו, במכולת ובחשכת אולם קולנוע. כילדה באוטובוס לבית הספר ברחתי מידיים ממששות של מבוגרים. כחיילת קיבלתי הערות מחפיצות (לא הייתה מילה כזאת} גם ממפקדים, נהדפתי לקיר ונחלצתי, ברחתי מטרמפים כשהרכב האט ולא חשבתי שזה נורא. זה קרה גם לחברותי.

הממזרות התנערו

לסלנג המחפיץ הראשון הוטחתי ביומי הראשון בצבא, חייל שישב בקבוצת חיילים אמר בקול "איזה כוסית" ונעלבתי עד עמקי נשמתי. עד היום אני לא סובלת את המילה. אחר כך היינו חברים טובים. הוא גם חזר בתשובה. לא בגללי, בגלל אורי זוהר, הרב שזנה כמו שאתם שותים מים, זה שהטרדה הייתה רשומה על שמו בטאבו.

"אני טרזן – את ג'יין". נשים ונערות התאימו עצמן למידת כף ידו של גבר. חשבנו שככה זה. במבט לאחור זה מדהים ולא מובן. מורה כמו האמן בועז ארד היה בכל תיכון כמעט. גם בתיכון בו למדתי. רק המורה ואהובתו התלמידה חשבו שזה חסוי. המורה, שהיה אז בשנות השלושים שלו נראה לי נוטה למות מזקנה, אולי כי החבר שהיה לי אז היה אפולו, אבל היו תלמידות שהיו מוכנות לחלוק יצוען עמו. כלומר, גם עם המורה.

מה רציתי לומר?  שמתחולל שינוי עמוק ובשינוי הזה נופלים חללים. בועז ארד הוא קרבן של חטאו, לא של עיתונות. עוולות ימשיכו לצוף כי חשוב להציף, כך עשה אסף הראל וכך גם העיתונאית יאנה פבזנר בשן. מדובר כאן במורים שסרחו ובתלמידים שאותם מורים הופקדו על חינוכם ושלומם. חד וחלק.

ועוד משהו: תנועת #metoo החשובה לא חפה מטעויות והגזמות ועוולות. לפעמים היא חוטבת גבעול בגרזן, לא יזיק חישוב מסלול מפעם לפעם, אבל אין ספק שהגיעה העת שגברים יודיעו לחברים שהממזרות התנערו סוף סוף. כלים נשברו ולקחים כבר מופקים. הדור הבא ייראה אחרת.

בינתיים הגברים של אתמול, כלומר מיעוט מבוטל מהם, ובעיקר מפורסמים, משלמים על חטאי עבר. התאבדות היא תשלום כבד מדי. צר לי על בועז ארד. וצר לי על הנערות שניצל את נעוריהן ותמימותן לגחמותיו.

כרמלה כהן שלומי, עוסקת זעירה, כותבת המון וסופרת מעט. סיפור שכתבה מופיע בספר "עד קצה הזריחה" שיצא לאור השנה.

> הפעם הראשונה שהעזתי להתעמת עם מי שהטריד אותי

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

העיר הערבית החדשה: "המדינה רוצה לבנות גטו חדש בגליל"

אחרי 70 שנה של התעלמות, החליטה המדינה לבנות עיר ערבית חדשה בגבעת טנטור ליד מכר-גדידה. אבל מתכננים ופעילים מקומיים מתנגדים בתוקף: העיר החדשה תהיה צפופה וענייה. המטרה היחידה היא להמשיך את ההפקעות  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf