בח'אן אל אחמר מאמינים: מחר יהיה יום ההרס

לפי מקורות שונים, מחר לפנות בוקר מבצע הריסת ח'אן אל אחמר אמור לצאת לדרך. הפעילים הפלסטינים והישראלים מבטיחים מאבק לא אלים. האתר החלופי ליד אל עזרייה כבר מוכן, אבל התושבים אומרים: לא נעבור

מאת:
השאירו תגובה
א א א

התושבים והפעילים בח'אן אל אחמר נערכים להריסה של הכפר. לפי מקורות שונים, ישנה סבירות גדולה שכוחות גדולים של צבא ומשטרה יפשטו על הכפר מחר (יום שני) לפנות בוקר ויהרסו את הכפר שעומד על תלו כבר עשרות שנים.

לפי המקורות, הרס הכפר אמור להתמשך יומיים עד שלושה ימים, ובמהלכו ייסגרו הדרכים המובילות לח'אן אל אחמר ויוקמו מחסומים שימנעו גישה לאזור. התחזית היא שבשלב הראשון תוציא המשטרה מהמקום  את הפעילים ואת התושבים, ובהמשך יוכנסו כלים כבדים ומשאיות כדי להרוס את בית הספר, את מבני המגורים ואת המבנים המשמשים את בעלי חיים. לאחר ההריסה, אזור הכפר יוכרז כשטח צבאי סגור לתקופה ארוכה, כדי למנוע מהתושבים לחזור לקרקע, ומהפעילים להפגין במקום.

במוצאי שבת, הנוכחות במחנה המחאה שהוקם בחצר בית הספר הגיעה לשיא. כ-300 פעילים פלסטינים ועוד כשלושים פעילים ישראלים וזרים ישנו במקום. לקראת השעה שש וחצי בבוקר הגיעו יותר מ-15 ניידות משטרה לכניסה לכפר וחנו על הכביש הראשי. הם עזבו כעבור עשר דקות בלי שאמרו דבר. פעילים בכפר מניחים שמדובר בסיורי הכנה או בבחינה של התגובות בכפר להגעת כוחות משטרה.  ביום רביעי האחרון, התקיים בגבעות שמסביב לכפר סיור של מפקדים במשטרה, מה שחיזק את ההשערה שהפינוי יתבצע בחלקו הראשון של השבוע הנוכחי.

ילדים מגיעים ללימודים בבית הספר בח'אן אחמר הבוקר. מחר בית הספר עשוי להיהרס (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

ילדים מגיעים ללימודים בבית הספר בח'אן אחמר הבוקר. מחר בית הספר עשוי להיהרס (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

משיחות עם פעילים ישראלים ופלסטינים, שישנים בכפר מאז אישר בית המשפט העליון להרוס את הכפר, עולה שההתנגדות צפויה להיות לא אלימה ותתמקד במאמץ לעכב את הפינוי ככל הניתן.

דנה מנדלר, פעילה מקבוצת All that's left אמרה ש״כישראלית ואמריקאית ברור לי שהדרך הכי טובה להיות סולידרית עם ח'אן אל אחמר היא להיות עם האנשים פיזית בכפר". לגבי החודש שבמהלכו היא ופעילים אחרים ישנו בכפר היא אומרת, כי מדובר ב"מסר חזק כשישראלים ופלסטינים נמצאים ביחד כל הלילה, משוחחים על עתיד משותף, ובבוקר מכינים  את בית הספר להגעת התלמידים״. עיד ג׳אהלין, תושב ודובר הכפר, סיפר ל"שיחה מקומית" שהוא כבר לא ישן ימים רבים. ״קשה לנו דעת מתי הם יגיעו, הם משחקים איתנו כדי להתיש את התושבים פה״, אמר.

ארגון בצלם פרסם בסוף השבוע מודעות הקוראות לציבור הישראלי להגיע לכפר להתנגד לפינוי. ״העברה כפויה של אוכלוסייה בשטח כבוש היא פשע מלחמה שבאחריות העיקרית לביצועו יישאו ראשי המדינה, הדרג הפיקודי הבכיר ושופטי בית המשפט העליון", נאמר בהודעה. "לנו יש את האחריות לשמור שהקו המוסרי האדום לא ייחצה״. להודעה צורפה מפת הגעה ומספר טלפון שדרכו ניתן לקבל התראה בזמן אמת על הרס הכפר על ידי שליחת הודעה מראש: 052-9990466.

במהלך השבת הגיעו כמאה חברי פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני להביע תמיכה בתושבי הכפר. בפגישה עם התושבים, קראו המשפחות השכולות למדינה לשנות את החלטתה ולהשאיר את תושבי הכפר במקומם.

בשבוע האחרון הואץ קצב העבודות באתר, שהמדינה מקימה ומציעה לתושבי הכפר לעבור אליו ליד אתר הפסולת בעיירה עזרייה. לכל משפחה הוכנה חלקה קטנה ועליה הוצב מיכל מים. כרגע במקום אין תשתיות לחשמל, ביוב או מים זורמים. בנוסף, הוקם במקום בית ספר ממספר קרוואנים. בשבוע שעבר, נראו מספר עובדים פלסטינים מבצעים עבודות במקום כמו גידור השטח. המקום מאובטח על ידי חיילים ושוטרים 24 שעות ביממה, והם מנעו מעיתונאים לסייר בין החלקות. לפי פסיקת בית המשפט, לא יהיה ניתן לחייב את התושבים לעבור לאתר הזה. תושבים ח'אן אל אחמר כבר הודיעו שיסרבו לעבור לאתר החלופי.

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אני אומרת לבני עמנו בעזה: יש בישראל אנשים הגונים שרוצים שלום". ח"כ עאידה תומא סלימאן בהפגנה בתל אביב

"אני אומרת לבני עמנו בעזה: יש בישראל אנשים הגונים שרוצים שלום". ח"כ עאידה תומא סלימאן בהפגנה בתל אביב

הפגנה בתל אביב: "די למלחמה של ביבי"

יותר ממאה מפגינים קראו לעצור את המלחמה ולהסיר את המצור על עזה. ח"כ עאידה תומא תקפה גם את גנץ: היתה לך הזדמנות להראות שאתה מוביל פוליטיקה אחרת"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf