בח'אן אל-אחמר תלו תקוות במרקל. בינתיים הן התבדו

בכפר קיוו שהקנצלרית תלחץ את נתניהו לבטל את ההריסה, אבל לפחות בפומבי היא אמרה שזו "בעיה ישראלית". עכשיו, אחרי הביקור ואחרי החגים, הדרך להריסה נראית פתוחה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאז החליט בית המשפט העליון לאפשר להרוס את הכפר ח'אן אל אחמר, תושבים ופעילים מקווים שהלחץ הבינלאומי, ובמיוחד האירופי, ימנע או יעכב את ההריסה. הפעילים השקיעו מאמץ בשיכנוע חברי פרלמנט אירופאים להביע מחאה פומבית נגד ההריסה. הם גם קיוו שאיומים מפורשים מצד מדינות אירופאיות בצעדי ענישה מעשיים נגד ישראל ישפיעו עליה לעצור את ההריסה.

במחנה המחאה, שהוקם בחצר בית הספר בכפר, הפעילים והעיתונאים המותשים שישנים במשמרות כבר שבועות בכפר חיכו רק לדבר אחד – לביקורה של קנצלרית גרמניה אנג׳לה מרקל. ההערכה המקובלת היתה שישראל לא תעז להרוס את הכפר סמוך לביקורה. הידיעה שלפיה מרקל איימה לבטל את ביקורה במקרה שהכפר ייהרס לפני הגעתה רק חיזקה את התחושות האלה.

ביקורה של מרקל אתמול והיום בישראל סיפק תשובה, גם אם חלקית, לגבי אפשרות של לחץ גרמני על ישראל בנושא חאן אל אח'מר. וזה לא נראה חיובי מבחינת תושבי הכפר.

ילדי בית הספר בח'אן אל אחמר מפגינים מול בית הנשיא. בכפר ראו את מרקל כמושיעה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

ילדי בית הספר בח'אן אל אחמר מפגינים מול בית הנשיא. בכפר ראו את מרקל כמושיעה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

במפגש במוזיאון ישראל עם סטודנטים ישראלים, מרקל נשאלה על דעתה על הרס הכפר ח'אן אל אחמר והאם איימה לבטל את ביקורה. ״שוב ושוב נטען שהצבנו את זה כתנאי לנסיעה שלנו", אמרה הקנצלרית הגרמנית. "מעולם לא דנו על כך בממשלה. המידע, שלפיו אנחנו עלולים לא לבוא לישראל, הגיע מישראל, והוא לחלוטין לא נכון. זו החלטה ישראלית״. האמירה הזו העידה, לכאורה, שמרקל רואה את הריסת הכפר כעניין פנים ישראלי ומיישרת בכך קו עם גישתה של ממשלת ישראל, המתעקשת על כך שמדינות זרות לא אמורות להתערב בנושאים הקשורים לכיבוש.

״הביקור שלנו לא קשור לזה כלל", הוסיפה מרקל. "אפשר לחלוק על מדיניות ההתנחלויות ובהחלט יש לי על כך הערות ביקורתיות, כיוון שאני מאמינה בפתרון שתי המדינות. אבל זה לא קשור לכך. אנחנו שתי דמוקרטיות וניתן להחליף ביננו דעות מדיניות מנוגדות, גם כאן עם ראש הממשלה״.

מסיבת העיתונאים הרשמית, שקיימו מרקל ונתניהו כמה שעות לאחר מכן, רק נתנה חיזוק להצהרה שנתנה הקנצלרית הגרמנית בבוקר. נתניהו נראה כרגיל נינוח ובטוח בעצמו והרבה להתלוצץ עם העיתונאים והצלמים הרבים שהגיעו למלון קינג דיוויד. מרקל לא התייחסה לנושא ח'אן אל אחמר, ונתניהו ענה בתשובה לשאלה על חילוקי הדעות בינו לבין מרקל בעניין הפלסטיני, כי "באופן כללי אנחנו מסכימים להסכים על רוב הדברים, ואנחנו חולקים על חלק מהדברים. אז מה?" שאלה ישירה על הפינוי הקרוב – לא נשאלה.

בשיחה שקיימתי השבוע בכפר עם עיד ג׳הלין, המשמש גם כדובר הקהילה, הוא הביע סיפוק מהתמיכה הרחבה שקיבלו מחברי הפרלמנט האירופי, שרבים מהם ביקרו בכפר בשבועות האחרונים. ״אנחנו צריכים שהם יפעילו עוד יותר לחץ על ישראל, כדי שנוכל להציל את הכפר שלנו״, אמר ג'הלין. בעוד מרקל ציינה בביקורה שהיא מאמינה בפתרון שתי המדינות, הוא טוען שהריסת חאן אל אח'מר "הוא כמו כדור בראש של פתרון שתי המדינות״.

בזמן שמרקל נפגשה עם הנשיא ראובן ריבלין, הפגינו מחוץ למעונו הרשמי כ-20 תלמידים מבית הספר בח'אן אל אחמר. לבושים בתלבושת אחידה הם החזיקו שלטים עליהם נכתב ״הצילו את בית הספר שלי״. כבר בתחילת השבוע נתלו תמונות של מרקל בבית הספר בכפר, והתלמידים כתבו בערבית כתובות הקוראות לה להתערב בנושא.

״מרקל צריכה לעשות משהו, לא רק לדבר״, אמרה הפעילה אנג׳לה גולדפריי-גולדשטיין, שהגיעה עם ילדי הכפר להפגנה. ״אפשר עדיין להציל את בית הספר ולאפשר חיים הוגנים לבדואים״. הערב, אחרי מסיבת העיתונאים עם מרקל, גולדפריי מתעקשת להישאר אופטימית. ״השאלה היא מה קרה אוף דה רקורד, בפגישה הסגורה של נתניהו ומרקל״, היא אומרת. ״הם הולכים על קרח דק. בגלל ההיסטוריה, למרקל לא נוח לבקר בפומבי את נתניהו, אבל אני מקווה שבפגישה שלהם היא אמרה לו שהמצב לא יכול להימשך כך״.

החל ממוצאי שבת צפויים הפעילים להגביר את נוכחותם בכפר. את העובדה שהכפר לא נהרס עד כה, למרות שעבר חודש מאז ניתן פסק הדין, ניתן היה אולי לייחס לחגים ולביקורה של מרקל. מהשבוע הבא כבר אין מה שיעכב את מתן ההוראה הסופית לביצוע ההריסה.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הילדים נושאים על גבם את מעמדם של הוריהם . אילוסטרציה (יונתן זינדל/ פלאש90)

מחקר חדש מוכיח: מערכת החינוך משמרת פערים מדור לדור

מחקר חדש ומקיף בארה"ב מצא כי הסיכויים של ילדים שנולדו להורים מהחמישון התחתון להמשיך ללימודים על תיכוניים הוא נמוך משמעותית מילדים להורים בחמישון העליון: 28 אחוז לעומת 78 אחוז, בהתאמה. כך משמרת מערכת החינוך פערים מעמדיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf