בין הכוונות: למה אסור להשוות בין צה"ל לחמאס

האם יתכן שבעצם גם חמאס העדיף לכוון על מטרות צבאיות? האם צה"ל באמת נמנע מפגיעה במטרות אזרחיות? סוף הלחימה הוא הזדמנות לחשוב מחדש על מה שקרה כאן, ולהתחייב לדרך חדשה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

במהלך כל המלחמה האחרונה נראה שהסיסמה של ההסברה הישראלית הייתה, בתמצית, "העיקר הכוונה".

הרגנו יותר מאלפיים איש, יותר מחצי מהם אזרחים לא מעורבים, ובערך אחד מארבע הוא ילד? כשבמקביל נהרגו הרבה פחות ישראלים, בודדים מהם אזרחים? זה בסדר, כי אנחנו מכוונים רק על מטרות צבאיות (ואולי מפספסים קצת), והם מכוונים על אזרחים. אנחנו מתגוננים, והם תוקפים. זה כל ההבדל, אמרו לנו.

אבל מה אם לוקחים לנו את ההבדל הזה? מה אם, לרגע אחד, נדמיין שגם חמאס מצהיר שהוא מתכוון לפגוע רק במטרות צבאיות. סליחה, לא צריך לדמיין. בראיון שנתן השבוע ל"יאהו" אמר חאלד משעל שחמאס מכוון רק למטרות צבאיות, ומצר על הפגיעה באזרחים, וינסה להקפיד להתריע לפני ירי (מה שאכן קרה כמה פעמים בשבועות האחרונים), אבל הנשק שלו פשוט לא מספיק מדויק בשביל לפגוע רק במטרות הצבאיות (ככה זה ארטילריה), והוא ישמח לקבל נשק מדויק יותר כדי להצליח יותר להבא.

כמו כן, במערכת הביטחון מעריכים שחמאס אוסף מודיעין במטרה לפגוע בקצינים ואישים בכירים אחרים בזמן סיוריהם בעוטף עזה (מה שאצלנו נקרא חיסולים). וכבר לפני כמה שבועות התברר שכל היעדים שהותקפו מכיוון המנהרות היו יעדים צבאיים, בניגוד למה שסופר לנו בתחילה. וכמובן: מבחינת רוב הפלסטינים ברצועה – כל פעולות הלחימה של חמאס הן פעולות של הגנה מפני המצור, הכיבוש וההרג שישראל מבצעת.

> לא, חמאס לא לקח אחריות על חטיפת שלושת הנערים

חאלד משעל בראיון עם יאהו

נשמע מגוחך? מקומם? אבסורדי? תכלס. הרי זה לא שלחמאס חסרה היסטוריה של פגיעה מכוונת באזרחים ישראלים או של הצהרות לגבי כוונות כאלה. אבל אולי תחושת הבוז שעולה אצלנו למקרא הדברים האלה יכולה לתת לנו תחושה קלה, תחושת מראה אפשר לומר, לתחושת הגיחוך והאי-אמון של פלסטינים כלפי ההצהרות הישראליות על כוונות טובות.

שהרי, איך אמורים תושבים בעזה להאמין לכוונות הטובות שלנו ולהצהרות ה"הגנה", כאשר בתקופה שמקבילה באורכה ל"חומת מגן" הרגנו יותר מפי עשרה ממספר הילדים הפלסטינים שנהרגו אז, באותם ימים שבהם מאות ישראלים נהרגו בפיגועים? מה יגידו תושבי עזה על הכוונות שלנו כשיותר משישים משפחות שלמות נמחו מעל פני האדמה, חלקן מונות יותר מעשרים איש, בהפצצות ללא התרעה מוקדמת, בסגנון שפעם – בימי סאלח שחאדה – זעזע אפילו אותנו עד היסוד? או כשהפגזות ארטילריות חירבו שכונות שלמות, לפעמים ללא התרעה, ובוודאות ללא יכולת לדעת איפה ייפלו הפגזים?

ומעל הכל – כשהחוויה המאוד מיידית וברורה של כל אדם ואישה בעזה בשבועות האחרונים הייתה שהמוות מחכה בכל פינה, שאין שום מקום בטוח, שאין שום דרך להתגונן? וכל זה בשביל מה? בעיניים של תושבי הרצועה, המטרה היחידה של ישראל בכל זה היא לשבור את רוחם ולשמר את הכיבוש בגדה ואת המצור על הרצועה. מכיוון שזו בדיוק המשמעות של דוקטרינת הדאחיה של צה"ל, שבבסיסה פגיעה דווקא באזרחים, זו אפילו לא פרשנות כל כך מופרכת.

תחילתה של הפסקת האש הנוכחית, שבתקווה תהפוך להזדמנות למשא ומתן עם ממשלת האחדות שיוביל להסרת המצור ולסיום הכיבוש, היא הזדמנות לעצור ולחשוב מה קרה כאן עכשיו. לכל מי שלא רצה לפקפק ולהעלות שאלות בזמן לחימה, זה הזמן. האם יכול להיות שגם בחמאס היו שניסו לכוון יותר למטרות צבאיות? האם אולי הצבא שלנו לא באמת עשה כל מה שהוא יכול כדי להמנע מפגיעה באזרחים? ואולי אפילו – פעל באופן שבבירור היה ידוע שיוביל לפגיעה באזרחים?

למלחמה הזאת אין תמונות נצחון, כי שני הצדדים הפסידו כל כך הרבה, והשיגו כל כך מעט. אבל אם מבחינתנו העיקר הוא הכוונה, צריך עכשיו לכוון למסלול יציאה שיבטיח שהמלחמה הזאת לא תהיה רק עוד סיבוב אחד ונורא במיוחד במעגל האלימות. והפעם צריך יותר מאשר רק להתכוון. הפעם צריך לעשות.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

המרה שחורה: צפו ביוסי צברי עונה לרפי פרץ

סערה נוראה, שר החינוך דיבר על המרה. יוסי צברי מזהיר אותו שלא יחצה קווים אדומים ויתרכז במה שחשוב באמת: לגדל גזענים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf