במהלך חג החירות: כתובות ״אנס״ רוססו על שלטי רחובות ע״ש רחבעם זאבי

מחאה נגד הנצחתו של רחבעם זאבי: בנס ציונה, ראשון לציון, כביש 90 ומצפה רמון רוססו שלטי דרכים הקרויות על שמו, בעקבות תחקיר ששודר בתוכנית "עובדה" בו הובאו עדויות על תקיפות מיניות סדרתיות שביצע בנשים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אלמוניות או אלמונים ריססו במהלך הלילה שלטים של רחובות הקרויים על שמו של רחבעם זאבי בערים נס ציונה וראשון לציון. הם ריססו על השלטים את המילה "אנס" וזאת בעקבות התחקיר שפורסם בתוכנית "עובדה" בו סיפרו נשים שונות על תקיפות מיניות סידרתיות שביצע בהן האלוף לשעבר ומי שהיה חבר כנסת שנרצח בשנת 2001. שלטים נוספים רוססו בערב החג גם באשקלון.

[עדכון 13:30] המחאה מתרחבת: במהלך היום רוססו שלטים נוספים המנציחים את זאבי בדרום. שלט המסמן את הקטע הקרוי "דרך גנדי" בכביש 90 הושחת, ושלטי הרחוב הקרוי על שמו במצפה רמון רוססו בכתובת "אנס".

> על גנדי, תשוקות ומלחמות

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי בראשון לציון

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי בראשון לציון

בשנת 2005 אישרה הכנסת את החוק להנצחת זכרו של רחבעם זאבי. על פי החוק, שמטרתו לשמר את "מורשת גנדי" מונתה ועדה ציבורית בת 11 חברים שממונה על הנצחתו, הוגדר יום זיכרון שנתי לכבודו במהלכו מתקיים טקס ממלכתי בסמוך לקברו ומוקדש זמן ללימוד על פועלו בצבא.

החוק קובע כי המדינה תקצה תקציבים להנצחתו בין היתר למוסדות שינציחו את זכרו וכן לחלוקת מלגות. התקציב השנתי לכל מפעל ההנצחה הזה עומד על מספר מליוני שקלים בשנה (בעוד למשל תקציבי ההנצחה של אישים דוגמת בנימין זאב הרצל עומד על פחות מחצי מליון שקלים בשנה).

שלט "דרך גנדי" המסמן את הקטע בכביש 9 הקרוי על שמו של רחבעם זאבי הושחת

שלט "דרך גנדי" המסמן את הקטע בכביש 90 הקרוי על שמו של רחבעם זאבי הושחת

אולם איזו בדיוק מורשת רוצה לשמר המדינה? של אלוף שניצל את מעמדו כדי לאנוס חיילות צעירות שהיו תחת פיקודו? זה שהטריד מינית את רבקה מיכאלי ואיים על חייה? זה ששלח את חבריו העבריינים כדי לפוצץ את העיתונאית סילבי קשת?

מדוע אנו צריכים לזכור את המורשת של האיש שהיו לו חברים שהם עברייני צמרת? האיש שירה בשני בדואים חפים מפשע, כך על פי עדותו של רפי איתן – איש עם עבר רצחני בפני עצמו? האם מה שאנחנו צריכים זה הנצחה של אדם שהורה לטייס המסוק שלו דן חמיצר לטוס מעל כפרים מצרים כשגופה של חייל מצרי קשורה למסוקו כדי להעביר לאזרחים שמתחת מסר שזה יהיה גם גורלם?

הנה רשימה חלקית של האתרים המנציחים את רחבעם זאבי ברחבי הארץ: כביש הבקעה, גשר רחבעם מעל נתיבי איילון ברמת השרון, טיילות באשדוד, אשקלון, ראשון לציון, הר הזיתים בירושלים, וכן טיילת מרכזית באילת. בנוסף נקראו על שמו רחובות וגנים ציבוריים בערים שונות. עוד הקומו לזכרו ישוב בנגב בשם "מרחב עם", ההתנחלות הבלתי חוקית "מעלה רחבעם" בגוש עציון, וגבעה נוספת באזור ההתנחלות בית חגי הקרויה גם היא על שמו. בנוסף נקרא על שמו מחנה צבאי באזור רמלה, וגם בית הכנסת עתיק ברמת הגולן.

> כל קורבנות הקמפיין לשחרור זדורוב הן נשים

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי בנס ציונה

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי בנס ציונה

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי במצפה רמון

גרפיטי "אנס" על שילוט רחוב על שם רחבעם זאבי במצפה רמון

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

בני גנץ ואיימן עודה עמדו על אותה במה, והשמיים לא נפלו

במצב חירום, מול המהפכה האנטי-דמוקרטית שמתכנן נתניהו, או שאתה איתנו או שאתה נגדנו. אבל כדי לייצר "ברית יהודית-ערבית", יש צורך בהרבה יותר מהפגנה אחת. צריך לגבש שפה חדשה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf