בנק גרמני מתנגד לארגון שלום יהודי, אבל לא לארגון שעובר על החוק הבינלאומי

"הבנק לכלכלה חברתית" סגר מטעמים עקרוניים את החשבון של ארגון נגד הכיבוש, אבל ממשיך לנהל את החשבון של קק"ל, ששותפה לפינוי בדואים מאדמות בנגב ולהקמת התנחלויות. הבנק בתגובה: לא דנים בחשבונות הלקוחות שלנו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בתחילת דצמבר פורסם בשיחה מקומית כי "הבנק לכלכלה חברתית" בגרמניה סגר את חשבונו של ארגון "קול יהודי לשלום במזרח התיכון", היושב בגרמניה, וזאת בשל תמיכת הארגון בקמפיין החרם BDS. לטענת הבנק מדובר בקמפיין אנטישמי אשר חותר תחת קיום מדינת ישראל.

אך טענות הבנק אינן מדוייקות. בארגון "קול יהודי לשלום" הדגישו כי הארגון כלל לא מתנגד לקיומה של מדינת ישראל וש"התמיכה שלנו ב-BDS היא כללית, בתור קמפיין לא אלים לזכויות אדם… אנחנו תומכים בפעולות שמכוונות בעיקר כלפי חברות שמרוויחות ישירות מהכיבוש.. אפילו המצע שלנו כולל תמיכה בקיומן של שתי מדינות, זו לצד זו".

גם אם יש גורמים בקמפיין הבינלאומי של החרם המתנגדים לקיומה של ישראל, ואף אם חלקם אנטישמיים, הרי שהארגון הזה של יהודים וישראלים איננו כזה. באותה מידה אפשר לטעון כי תמיכת הבנק לכאורה בישראל פירושה תמיכה במדיניות הגזענית של הימין המתנחלי בהתנחלויות המיועדות לגזע היהודי בלבד.

האי דיוקים הללו בעמדת הבנק מחווירים כאשר לוקחים בחשבון את צביעות הבנקאים הגרמנים, כאשר הם מדברים על גזענות ומנהלים במקביל חשבון של הקרן הקיימת לישראל בגרמניה – לפי האתר של קק"ל עצמה.

> אל באי ועידת פריז: אל תשכחו את עזה

תושבי אל-עראקיב בהפגנה מול משרדי קק"ל בירושלים נגד הריסת כפרם לטובת יער, אוקטובר 2016 (פלאש90)

תושבי אל-עראקיב בהפגנה מול משרדי קק"ל בירושלים נגד הריסת כפרם לטובת יער, אוקטובר 2016 (פלאש90)

קצרה היריעה מלתאר את פעילותה של קרן זו, אך בכל זאת ניתן טעימה: בזמן האחרון מדברים רבות על הקמת היישוב היהודי-בלבד חירן על חורבות היישוב הבדואי אום אל-חיראן. מה שפחות מוזכר הוא שמי שמסייעת לגרעין התורני שעומד לעלות ליישוב ומספקת לו תשתיות היא קק"ל.

קק"ל הקימה גם את "יער הטלוויזיה של אלוהים" בנגב, בשיתוף עם ארגון נוצרי פונדמנטליסטי, על אדמות הכפר הבדואי אל עראקיב, שנהרס 108 פעמים. מטרת הארגון האמריקאי היא לטעת מיליון עצים בישראל כדי "לזרז את הגעת בנו של אלוהים"(?!). המטרה של קק"ל בגזילת קרקעות הכפר כנראה יותר ארצית. קק"ל מעורבת גם בהקמת ומימון התנחלויות בגדה המערבית.

אז למה הבנק הגרמני מוכן לאפשר מימון שטחי מחייה אלו במזרח ליהודים בלבד, ועוד אחרי שמועצת הביטחון קבעה שההתנחלויות הללו אינן חוקיות?

לא ברור אם הבנקאים בשירות קק"ל מכירים את פעילות הארגון שמנהל אצלם חשבון ומבינים את משמעותה, אך בכל מקרה היה עדיף שהבנק הגרמני יבדוק יותר את העובדות לפני שהוא מאשים ארגון יהודי באנטישמיות ופועל על פי הנחה זו.

שאלנו את הבנק הגרמני איך יתכן שהסטדנרטים האתיים שלו מונעים ממנו להחזיק בחשבון של ארגון יהודי למען שלום, אך לא מונעים ממנו לנהל חשבון של גוף שתומך בפועל בטיהור אתני ובעבירות על החוק הבינלאומי. מהבנק נמסר לנו כי אינם יכולים לדון בחשבונות שהם מנהלים בשל סודיות בנקאית.

> מתי יחליטו גם בישראל שחינוך לשוויון גובר על רצון ההורים בהפרדה דתית?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו לוחש לטראמפ. ההחלטה של הנשיא האמריקאי תחזק את הקיצונים באיראן (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

הכרזה שמעניקה רוח גבית לפעילות התוססת של ממשלת ישראל, שנועדה לבסס את מעמדה הפוליטי כריבון ברחבי הגדה המערבית (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

ארה"ב מתכחשת לחוק הבינלאומי לטובת הנצחת הכיבוש

הכרזתו של מזכיר המדינה לפיה ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק אינה סותרת רק את המשפט הבינלאומי, אלא גם את חובותיה של ארה"ב עצמה. הרציונל הפוליטי ברור: חיסול פתרון שתי המדינות, סיכול שיבת הפליטים וקידום ריבונות ישראלית בלתי הפיכה בשטחים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf