בשביל לשלוט בגדה, ישראל מוכנה לחזק את חמאס

למצרים ולשליח האו"ם במזה"ת יש הצעות שונות לגבי עזה. המשותף לשתיהן הוא חיזוק חמאס על חשבון פת"ח ברמאללה. ישראל מעדיפה את האופציה שתהפוך את החמאס בעזה לאוטונומיה חזקה. מה לא עושים כדי לשמור על הגדה לנצח

מאת:
השאירו תגובה
א א א

להטוטים. איך דרך אחרת לתאר את התיווך של מצרים וניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם לתהליך השלום, בין חמאס, פתח וישראל. הם זורקים לאוויר הרבה כדורים ובינתיים אף אחד מהם לא נפל לרצפה. כל אחד מהמתווכים מציג הסדר שונה. מצרים שוקדת על הסדר בין פתח לחמאס בהסכמת ישראל, מלאדנוב מציע הסדר בין חמאס, ישראל ומצרים. שתי יוזמות התיווך משיקות זו לזו ותלויות זו בזו. אבל אף אחד מהצדדים הנוגעים בדבר לא מדבר ישירות עם זולתו אלא דרך שני המתווכים.

מסמכים שהודלפו לעיתונות הערבית מגלים שמצרים מציעה הסדר מדורג בין חמאס לפתח. תחילה תיפתרנה  שאלות קלות כגון חזרת ממשלת רמאללה לרצועת עזה, ובשלב הסופי תשתלב תנועת החמאס באש"ף. הנקודה המעניינת בהצעה המצרית היא תמיכתה בעמדות חמאס. מצרים וחמאס דוחות את התנאי המוקדם שהציב עבאס לפיוס והוא הכללת הזרוע הצבאית של חמאס בתחומי האחריות של ממשלת רמאללה.

הסולם שמצרים וחמאס מציעות לעבאס כדי שיירד מהעץ הוא הקמת ועדה משותפת שתדון בנושא הביטחון ברצועה. במטרה להקל על השגת פיוס, מתחייב חמאס לא להפעיל באופן חד צדדי את הזרוע הצבאית, כשם שממשלת רמאללה לא תחליט על שלום באופן חד צדדי. החלטות על מלחמה ושלום, מכריזים דוברי חמאס, דורשות הסכמה לאומית. יתר על כן, מצרים מצדדת בעמדת חמאס, שדורש שליטה משותפת ברצועה יחד עם ממשלת רמאללה. עד כה עבאס עמד על כך שברצועה ייכון שלטון בלעדי של ממשלת רמאללה, אך עתה הוא במצוקה כיוון שלחמאס יש חלופה.

יחיא סנוואר, מנהיג החמאס ברצועת עזה, משקיף על הגבול עם מצרים. ההסדר של המתווך של האו"ם ינתק למעשה בין עזה לגדה (צילום: עבד רחים ח'טיב/פלאש90)

יחיא סנוואר, מנהיג החמאס ברצועת עזה, משקיף על הגבול עם מצרים. ההסדר של המתווך של האו"ם ינתק למעשה בין עזה לגדה (צילום: עבד רחים ח'טיב/פלאש90)

החלופה נמצאת בהצעת מלאדנוב להסדר עם ישראל. גם הסדר זה הוא מדורג. בשלב ראשון יופסקו העימותים לאורך הגבול עם ישראל וייפתחו מעברי הגבול. כך יסתיים המצור שישראל ומצרים הטילו על שלטון חמאס ב-2007 בתקווה להפילו. בשלב השני ישראל תזרים יותר חשמל לרצועה ובשלב השלישי ייבנו בשטח מצרים נמל ימי ונמל תעופה לשירות רצועת עזה יחד עם תחנת כוח. המימון לפרויקטים אלו, כמו גם לפרויקטים של פיתוח תשתיות בתוך הרצועה, יגיע מנסיכויות המפרץ.

שלטון חמאס יוכר למעשה במישור הבינלאומי ויתחזק גם כלפי פנים. חמאס יוכיח לציבור שעמידה איתנה מביאה הישגים. ישראל, שבעבר דחתה תכניות להקים נמל ימי שיהיה לה יד ורגל בפיקוח ביטחוני עליו, תיאלץ לסמוך לחלוטין על מצרים. ספק אם הממסד הישראלי נותן אמון בפיקוח המצרי, וקרוב לוודאי שבעיני ממסד זה חמאס יישאר חשוד בהברחת נשק ובניית מנהרות לשימוש צבאי. אבל בתמורה ייפסקו בלוני התבערה, שהפכו לנטל פוליטי ולא רק ממשי, ותידחה לזמן ארוך סכנת העימות הצבאי עם חמאס, שישראל מבינה שאינה יכולה לנצח בו. מעבר לכך, ההסדר המוצע עולה בקנה אחד עם מה שהימין הישראלי רואה כשליחות והישג היסטוריים: שלטון ישראלי לדורות בגדה המערבית.

הפיכת הרצועה בהנהגת חמאס לאוטונומיה בעלת סמכויות רבות יותר מזו של הרשות הפלסטינית משרתת היטב את ממשלת הימין. ממשלת נתניהו והבית הלבן פועלים לכפות על מחמוד עבאס את 'עסקת המאה', שעיקרה מדינה מינוס בשטחי איי ובי בגדה המערבית לצד מדינה מינוס ברצועת עזה. אם המתווה המצרי של פיוס בין חמאס לפתח ייכשל, תהיה זו מתנה למתווה נתניהו-טראמפ, שכן מתווה מלאדנוב יבצר את רצועת עזה כממשל נפרד.

מאידך פשרה בין חמאס לפתח והקמת קשר פוליטי ומנהלי בין שני האזורים יתרמו משמעותית להכשיל את מתווה טראמפ-נתניהו. תמורת זאת נדרש עבאס לחלוק את השליטה ברצועה עם חמאס למרות שלאורך שנים הוא נלחם בתנועה ולא רוחש לה כלל אמון. עבאס סבור כי הנהגת חמאס מחפשת כל דרך להשתלט גם על הגדה והוא לא מעוניין לעזור לה בכך. יותר מכך, הוא עומד על קיום תיאום ביטחוני עם ישראל למרות הביקורת הציבורית כדי לחסום את דרכה של חמאס לגדה המערבית.

לא ברור כרגע אם עבאס מסוגל להגמיש את עמדתו כלפי חמאס והאם הוא מעריך את 'עסקת המאה' כאיום גדול יותר מאשר מתן דריסת רגל בשלטון לחמאס. ומכיוון אחר, על עבאס להחליט האם נטישת ישראל את הברית עמו נגד חמאס והפיכתה לשותפה עם חמאס בביצור שלטון הארגון ברצועה מחייבים שינוי בגישת ראש הרשות הפלסטינית כלפי ישראל והתיאום הביטחוני עמה.

גם לנתניהו יש בעיה. חמאס דורש שתמורת החזרת אזרחים וגופות חיילים שבידי הארגון, תשחרר ישראל את אסירי עסקת שליט שהיא כלאה מחדש בניגוד להסכם. חמאס גם דוחה את עמדת ישראל שחילופי אסירים ייעשו מיד בשלב הראשון, ומציעה לדחות זאת בחודשיים. נתניהו מתמודד מצד אחד עם לחץ ציבורי שמפעילות משפחות שאול וגולדין, ומצד שני עם עמדות במערכת הביטחון שתומכות בדחיית חילופי האסירים.

מנחם קליין הוא פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת בר אילן. קליין היה יועץ למשלחת ישראל במשא ומתן עם אש"ף בשנת 2000 ונמנה על מובילי יוזמת ז'נבה. ספרו Lives in Common, Arabs and Jews in Jerusalem, Jaffa and Hebron נבחר על ידי ניו רפובליק כאחד מחמשת ספרי העיון הטובים ביותר של 2014. לאחרונה יצא הספר במהדורה עברית בקיבוץ המאוחד, תחת הכותרת "קשורים –הסיפור של בני הארץ".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

החלטת הפרלמנט הגרמני נגד תנועת החרם חייבת להדאיג את כולנו

ההחלטה הופכת כמעט כל ביקורת על ישראל, כולל ביקורת מצד אזרחים ישראלים, לאנטישמית. כדי למנוע מעצמו "אסוציאציות" לא נעימות, האדון האירופי שוב קובע ליהודים ולפלסטינים מהם גבולות המרחב הדמוקרטי, גם אצלם בבית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf