שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

מילא ברקת, אבל למה לחרדים פתאום דחוף לסגור את גלריית ברבור?

מאת |

נציגי עירייה חרדים בירושלים הצטרפו למחאה נגד הגלריה שלטענתם "מעודדת השתמטות ואינה מספיק ציונית". זה לא שהציונות והשירות הצבאי הפכו לערכים יקרים כל כך ללב הקהילה, הם פשוט חומדים את הבניין בו פועלת הגלריה לצרכים אחרים לגמרי

כותבת אורחת: פנינה פויפר

אתמול בערב התקיימה הפגנה של מאות אנשים שמחו נגד סתימת פיות שהתבטאה בהחלטת הבזק של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, להפסיק את פעילות גלרייה ברבור. השיא נרשם עם התערבותה של שרת התרבות מירי רגב. זו לחצה על ראש העיר ניר ברקת לסגור את המקום, והוא נכנע מיידית.

ברקע להחלטה עומדים אינטרסים פוליטיים ברמה המקומית והארצית שנולדו לא מהיום; כבר לפני מספר חודשים פניתי לגלריה בבקשה לקיים שם קורס מדיני כלכלי לחרדים. הגלריה נענתה בשמחה וחשבתי שבזה הסתיים העניין. טעיתי. פעיל הימין הקיצוני שי גליק, שתכני הקורס – בחלקם שמאליים – לא מצאו חן בעיניו, פנה לחבר המועצה אריה קינג וכך החל מסע לחצים על העירייה לעצור את הפעילות בתואנות משפטיות חסרות בסיס. כאן ראוי גם לציין כי הגלריה מארחת באופן קבוע פעילות של סטודנטים חרדים שמביאים מרצים מכל גווני הקשת הפוליטית, ומעולם לא התערבה בתכנים. הטענה של גליק כי הגלריה מארחת רק ארגוני שמאל מתבססת, יש להניח, על הפרובוקציה שלו בבקשה לארח את ארגון להב"ה הגזעני, שנענתה בשלילה.

הופתעתי כאשר נציגי עירייה חרדים הצטרפו למחאה נגד הגלריה שלטענתם מעודדת השתמטות ואינה מספיק ציונית, כפי שכתבו הנציגים רוזנשטיין ודייטש במכתב ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים בעניין. מדוע הנציגים הללו, שסביר להניח שלא שירתו בצה"ל, ולבטח אינם מחנכים את ילדיהם על ערכי ההתגייסות, נזעקו פתאום להגן על הרוח הקרבית?

> בעד הסירוב לרוע: מגלריה ברבור ועד עובדי הכרמלית

הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

הפגנת תמיכה בגלריית ברבור בעת הרצאת שוברים שתיקה (אורלי נוי)

מתברר שהכלב קבור בגן הילדים שהם מעוניינים לשכן במבנה שבו פועלת כיום הגלריה: כדי לשנות את המבנה מייעודו הנוכחי, הם חברו לקיצונים שמעוניינים בפינוי הגלריה לא מתוך רצון לסייע לילדי הגן המשוועים למבנה, אלא בגלל התכנים שהגלריה מקדמת ושאינם לרוחו של קינג-  איש שחזונו הוא יישוב יהודים בשכונות פלסטיניות ברחבי ירושלים המזרחית.

צוחק כל הדרך לליכודיאדה

החבירה הפוליטית הזו מובנת: מצד אחד נציגי ימין קיצוני שהאפשרות לסתימת פיות של בעלי דעה שאינם נמנים על שורותיהם קוסמת להם כמו דגל ישראל על כיפת הסלע, ומצד שני חרדים שנואשים להוכיח לשולחיהם שהנה, הם נלחמים להשיג להם כיתות. לחרדים, שתומכים במתקפה ומעודדים אותה, לא באמת משנה אם מדובר בתעאיוש – העובדה שאייתו נכון שם של ארגון שמאל רדיקלי שכזה מצביעה על כך שנעזרו בניסוח המכתב בידידיהם הימנים –  או ב'אם תרצו'. בשונה מאג'נדה חברתית שיכולה ליצור מתחים סביב נושאים עירוניים כמו השבת ומצעד הגאווה, לאג'נדה מדינית אין שום נקודת חיכוך עם ערכים חרדיים ברמה הזו. האיחוד האינטרסנטי הזה נועד אך ורק כדי לפנות את הגלריה ולהפעיל בה גן ילדים.

המאבק הזה, שכדאי לזכור שהוא על מבנה קטן שיוכל להכיל כיתה בודדת במקרה הטוב, הוא על שטח שמוגדר כשטח ציבורי פתוח. כלומר גינה. הפעלת הגלריה שהיא פתוחה וחופשית לתושבים היא שאלה משפטית. אך גן ילדים לא אמור להיות שם בכלל, כך שגם הגן ששוכן בחצי השני של המבנה עובר בעצם על החוק העירוני.

אבל הסיפור הגדול באמת נמצא בכלל באלפי הכיתות החסרות למערכת החינוך בירושלים. רק לפני שבוע חשף עקיבא וייס את הנתונים והראה את התפלגות חוסר השוויון בעיר: חצי מהכיתות החסרות הן במזרח העיר, ובחצי השני יש רוב גדול לציבור החרדי. לא היו נתונים לגבי המצב טרם כהנתו של ברקת, וסביר להניח שהבעיה לא נולדה עם כניסתו לתפקיד. ברם, ממי שהחרדים תומכים בו – למעט מחאות שבת מתוזמרות פעם בשנה – היינו מצפים להרבה יותר בתחום סגירת הפערים.

במקום לעלות על בריקדות ולצעוק על אפליה מצטברת של שנים, נטפלים לגלריה קטנה, משל כל עתיד ילדי ירושלים החרדית תלוי בה. ברקת צוחק על הירושלמים כל הדרך לליכודיאדה; שביתות ראווה עם אפס תוצאות על חשבון התושבים, וכניעה ללא תנאים לימין הקיצוני ולרצונו להגביל את חופש הביטוי בעיר ככל יכולתו. לירושלמים מכל הזרמים מגיע יותר.

פנינה פויפר היא פעילה פוליטית ירושלמית וחרדית. חברת ועד מנהל של עמותת 0202

> לערב ירושלמי קפוא ונפלא אחד עמדנו מול הפשיזם ויכולנו לו

זהו הערוץ הכללי של "שיחה מקומית", מקומם של מאמרי האורחות והאורחים שלנו, של יוזמות קבוצתיות באתר, לייב בלוגינג בארועים מיוחדים, הודעות מערכת ועוד.

נשמח לקבל הצעות לכתבות ומאמרים, תמונות וסרטונים. אפשר לקרוא את מדיניות הפרסום שלנו בעמוד האודות, ולשלוח לנו מיילים לכאן: info@mekomit.co.il

כתבות ומאמרים המתפרסמים בערוץ מייצגים את כותביהם בלבד, ולא את דעות חברות וחברי "שיחה מקומית" או את דעות העורכים.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf