גל הריסות בתים בבקעת הירדן: עשרות ללא קורת גג, מאות ללא מים

ביומיים האחרונים הרס הצבא ברחבי בקעת הירדן מבנים שתרם האיחוד האירופי, אוהלים, מבני שירותים וצינור מים שמקיים כפר שלם. בתקופה האחרונה גוברות ההריסות בשטחי סי, בניסיון לגרש תושבים פלסטינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבו וצילמו: אורן זיו וקרן מנור

כוחות המנהל האזרחי והצבא הרסו הבוקר (חמישי) בתים בקהילות אל-פריסייה וברדלה בבקעת הירדן.

ההריסות מגיעות יום לאחר שהכוחות הרסו שבעה בתי מגורים ושישה מבנים לחיות בשני כפרים אחרים בבקעה, שהותירו 71 פלסטינים ללא קורת גג בארבעה אזורים שונים, וזאת לפני סוף שבוע שצפוי להיות גשום באזור.

לפי בצלם, זהו גל ההריסות הכי גדול שידעה בקעת הירדן מזה זמן מה. בתקופה האחרונה הגבירה המדינה הילוך באופן משמעותי בהריסות בתים בשטחי סי בכל הגדה.

ההריסות אתמול החלו בכפר ג׳יפליק, בו הרסו הכוחות חמישה בתים וצינור מים המחובר ל-50 בתים. כשלוש מאות פלסטינים נותרו מנותקים מרשת המים בעקבות ההריסה.

> הריסות בתים בדרום הר חברון: הצבא משתמש בשטח אש לגירוש פלסטינים

צינור מים שנהרס בכפר ג׳יפליק. הצינור היה חיבור המים היחיד של כ-300 פלסטינים (אקטיבסטילס)

צינור מים שנהרס בכפר ג׳יפליק. הצינור היה חיבור המים היחיד של כ-300 פלסטינים (אקטיבסטילס)

לאחר מכן המשיכו הכוחות לכפר פאסייל, שם נהרס מבנה מגורים שסופק על ידי האיחוד האירופי לאחר הריסה קודמת בשנה שעברה, וכן דיר לחיות ומבנה שירותים.

הריסות מבנה שנתרם על ידי האיחוד האירופאי, פאסייל, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

הריסות מבנה שנתרם על ידי האיחוד האירופאי, פאסייל, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

בקהילה קטנה בשם קרזליה, השוכנת ליד מעיין כחמישה קילומטרים מכביש 90, הרסו הכוחות שני מבני מגורים, מבנים לחיות ושירותים. בדרך החוצה חסם הצבא לחלוטין את דרך העפר המחברת את הקהילה לכביש הראשי, על ידי חפירת תעלה והצבת תל אבנים גבוה. החסימה מנתקת לגמרי את התושבים מהכביש המרכזי היחיד בסביבה. ההריסה במקום היא הרביעית במספר, לאחר שבשנה שעברה הבתים נהרסו שלוש פעמים, חודש אחרי חודש.

בנוסף, הרסו הצבא והמנהל שני אוהלים בכפר אל-מיקסר.

> בקעת הירדן: בפעם האחרונה שהייתי פה שפכנו חביות מים באמצע המדבר

אישה מכינה לחם ליד הריסות ביתה, בקרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

אישה מכינה לחם ליד הריסות ביתה, בקרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

ההריסות בבקעת הירדן ביומיים האחרונים נעשות חלקן בטענה שמדובר בבנייה בשטחי אש, וחלקן בשל בנייה לא חוקית. זאת על אף שמדובר בקהילות שרובן נמצאות באזור עוד לפני כיבוש השטחים ב-1967, ולמרות שבחלק מהמקרים מדובר באדמה בבעלות התושבים.

ככלל, ישראל לא מאשרת לפלסטינים כל בנייה בשטחי סי, שמהווים יותר מ-60 אחוז מכלל שטחי הגדה המערבית, ומאפשרת שימוש בשטחים אלה כמעט ורק לטובת המתנחלים היהודים. בנוסף, בעבר הודו בצבא שהגדרת שטחי אש בשטחים הכבושים נועדה בין היתר לגירוש קהילות של פלסטינים.

בתקופה האחרונה נראה שישראל מגבירה את הלחץ על התושבים הפלסטינים בשטחי סי על מנת לאלץ אותם לעזוב. בשבוע שעבר הרס הצבא עשרות בתים בשטח האש 918 שבבדום הר חברון, מבצע הריסה שנצער בעיצומו רק בהתערבות בג"ץ. במהלך ינואר התאמן הצבא בשטחי אש בצפון בקעת הירדן ואילץ שתי קהילות נוספות לעזוב את בתיהן למשך האימונים.

חגי מטר סייע בהכנת הידיעה

> החזקת הגופות: כך המדינה מחללת שם שמיים

פלסטינים בונים מחסה זמני לחיות, לאחר הריסה בקרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

פלסטינים בונים מחסה זמני לחיות, לאחר הריסה בקרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

צעיר פלסטיני עומד ליד החפצים שהציל מביתו לאחר הריסת ביתו קרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

צעיר פלסטיני עומד ליד החפצים שהציל מביתו לאחר הריסת ביתו קרזליה, בקעת הירדן (אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מוחמד עסעוס בבית חולים רפידיה בשכם אחרי שהוכה על ידי שוטרי מג"ב (צילום: רבנים למען זכויות אדם)

החקלאי שאדמותיו הוצתו בידי מתנחלים אושפז אחרי שהוכה ע"י שוטרי מג"ב

שלשום תקפו מתנחלים מיצהר מתנדבים ישראלים שבאו לעזור למוחמד עסעוס מכפר בורין למסוק את עצי הזית שלו. היום שוטרי מג"ב היכו את עסעוס ולדבריו אמרו לו להפסיק להביא מתנדבים. מג"ב: מדובר בפרובוקציה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf