דחפורים ועימותים בח'אן אל-אחמר. התושבים: רוצים להלחיץ אותנו

הדחפורים הגיעו היום לכפר הבדואי כדי להכין את הדרכים לקראת הריסת הכפר. בעימותים נפצעו כ-30 איש, חמישה נעצרו. "רוצים לעשות פה כמו באל-ערקיב, אדמה בלי תושבים". תיעוד מצולם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כוחות צבא, משטרה ומינהל אזרחי החלו הבוקר (רביעי) לבצע עבודות תשתית בכפר הבדואי ח'אן אל אחמר, כהכנה להריסה של הכפר כולו שעלולה לצאת לפועל בכל רגע לאחר פסיקת בג"צ שאפשרה את הריסתו.

הכוחות הגיעו באור ראשון  לכפר, והחלו בעזרת בולדוזרים ומכבש להכשיר את כבישי הגישה לכפר כדי לאפשר בהמשך מעבר של כלים כבדים לצורך הריסה ופינוי התושבים.

התושבים ניסו לחסום את עבודת הדחפורים, ועשרות פעילים פלסטינים, ומספר פעילים ישראלים ובינלאומיים, הצטרפו אליהם ועיכבו את העבודה. המשטרה הזעיקה כוחות יס״מ נוספים, ויחד הם פינו בכוח את החסימה.  ועצרו שלושה פלסטינים, אחד מהם מןוארד שתייה מהכפר קדום.

תושבי הכפר ח'אן אל אחמר מול הדחפורים (צילומים: אורן זיו/אקטיבסטילס)

בהמשך היום, עצרה המשטרה מפגינים נוספים על כביש מספר 1 (ירושלים-ים המלח) העובר ליד הכפר, ביניהם צעירה בת 20 תושבת הכפר ואת דודה שניסה לסייע לה. כמו כן נעצר מנהל אגף השטח של בצלם, כרים ג׳ובראן, בזמן שתיעד את אלימות השוטרים. בשעות הערב שיחררה את עובד בצלם, ושאר העצורים נותרו במעצר.

במהלך המעצרים, נפצע קל צלם עיתונות פלסטיני. בנוסף שוטרים שברו לצלם אחר, שעובד עבור סוכנות ידיעות זרה, את עדשת המצלמה שלו. לפי הסהר האדום, 35 פצועים שטופלו על ידם היום בחאן אל-אחמר. 4 אושפזו והשאר טופלו במקום.

המאבק בח'אן אל אחמר: מחאת תושבים, ילדים, פצועים ודגלים פלסטינים מול הדחפורים (צילומים: אורן זיו/אקטיבסטילס)

המאבק בח'אן אל אחמר, 4.7.18: מחאת תושבים, ילדים, פצועים ודגלים פלסטינים מול הדחפורים (צילומים: אורן זיו/אקטיבסטילס)

לאחר החסימה והמעצרים, המשיכו העבודות להכנת השטח. למתבוננים הצד, היה ניתן לטעות ולחשוב שמדובר בעבודות לשיפור התשתיות בכפר, שאינו מחובר לרשת החשמל או מים ואין בו כבישים סלולים. אבל כאן המטרה היא הרס הכפר.

״המצב פה הוא כמו באל עראקיב ואום אל חיראן, הם רוצים אדמה בלי אנשים״, אמר מחמוד אבו דאווד, בן 51, שגר בכפר כל חייו.  ״המטרה של העבודות היא להלחיץ אותנו כדי שנחתום על הסכם ונפנה את הכפר. המעצרים והאלימות נועדו להפחיד את הפעילים, שלא יבואו לתמוך בנו, אבל כל העולם רואה מה הולך כאן. הבעיה שישראל לא סופרת אף אחד. חשוב שגם הישראלים שלא מסכימים אם הממשלה ירמו קול גדול נגד העוול שנעשה כאן״.

לאורך כל היום, המשיכו לזרום למקום פעילים פלסטינים ולהפגין נגד הפינוי. המשטרה ניסתה למנוע את הגעתם וחילקה עשרות דוחות בסך 250 ש״ח למי שחנה במפרץ החניה שממוקם בצידו השני של כביש 1. למקום הגיע גם הקונסול הבריטי למזרח ירושלים, פליפ הול. בתחילה מנעה המשטרה ממנו להיכנס, אולם מאוחר יותר הוא שוחח עם התושבים ואמר להם שהוא מאמין שההריסה פוגעת באפשרות להגיע לשלום והוא מצטער שהיא יוצאת לפועל.

אחר הצהריים עזבו השוטרים, החיילים והבולדוזרים את המקום, לא לפני שסגרו את המעבר מהכביש הראשי לכפר, שאותו פתחו בבוקר.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
איש הרוח והסופר הפלסטיני סלמאן נאטור (1949-2016) צילום: נאיף נאטור, ויקימדיה CC BY-SA 3.0

איש הרוח והסופר הפלסטיני סלמאן נאטור (1949-2016) צילום: נאיף נאטור, ויקימדיה CC BY-SA 3.0

אבו-צלאח נלחם בבריטניה הגדולה

"צחקנו על עצמנו / ועל חזיונות הנקמה הטובה שלנו". שלוש שנים למותו של הסופר ואיש הרוח הפלסטיני סלמאן נאטור. לזכרו, קטע מתוך הספר "הולך על הרוח"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf