האם ניפרד היום מהסוכה רק כדי להרוס סוכות של אחרים?

תושבי הכפר ח'אן אל אחמר נדרשו להרוס את הסוכות בהן הם גרים עד מחר. אם לא יעשו כן, תעשה זאת המדינה. היום הזכרנו לאלוהים בתפילתנו שהיינו "כבושים בגולה". מדוע שאלוהים יתחשב בסבל שחווינו, אם לא למדנו לקח כאשר הפכנו לכובשים?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

החל מראש חודש אלול ועד הושענה רבה, נהוג לומר מזמור כ"ז בספר תהילים (ה' אורי). למרות זאת, היה זה רק לפני כמה ימים ששמתי לב לפסוק כ"ז:ה': "כִּי יִצְפְּנֵנִי בְּסֻכֹּה בְּיוֹם רָעָה יַסְתִּרֵנִי בְּסֵתֶר אָהֳלוֹ; בְּצוּר יְרוֹמְמֵנִי". הסוכות בהן אנו יושבים ויושבות בחג הסוכות הן בכוונה רעועות וארעיות. ההלכה מציינת כי אם הסכך כה עבה עד שהגשם לא יכול לחדור דרכו, הסוכה פסולה. אנו לומדים להעריך את קורת הגג שמגנה עלינו בשאר השנה. הסוכה גם אמורה ללמד אותנו את הארעיות וחוסר היציבות של כל מה שמעניק לנו הגנה מפני סכנות הטבע והאדם בעולם הזה, אלמלא החסות של אלוהים.

עלה על דעתי שהרבה מעבודתי בעמותת תורת צדק קשורה לזכות הבסיסית לקורת גג, בין אם מדובר על המאבק למען דיור ציבורי; התנגדות להריסת בתים של פלסטינים וערבים ישראלים כי בנו בתים ללא היתר, שכמעט ולא היה להם סיכוי הוגן ושווה ליהודים להשיג; פעילות למען מבקשי מקלט, לקבלת יחס המכבד את ההיסטוריה שלנו; או התנגדות להשמדת כפרים שלמים בשטחים הכבושים ובנגב.

אבל יש משהו אפילו יותר עמוק ובסיסי שאנו חייבים ללמוד מ"יצפנני בסכה ביום רעה".

בתי הכפר חאן אל-אחמר (צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס)

כדי שתהיה לנו זכות לבקש מאלוהים להיות סוכתנו, עלינו לשמש סוכה לאחרים. הכפר ח'אן אל אחמר (צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס)

הרב יעקב רימר חיבר כוונה (הקדמה לתפילה) ל"שמע ישראל". אני מתרגם מאנגלית את סיומה:"כי רק אם אנו שומעים אותך

יש לנו זכות לקוות

שתשמע אותנו"

כדי שתהיה לנו זכות לבקש מאלוהים להיות סוכתנו, עלינו לשמש סוכה לאחרים. על אף שרבבות במדינה קראו את מזמור כ"ז מדי יום כבר למעלה מחודש וחצי, אני לא יודע האם הפנמנו זאת.

היום הוא הושענה רבה – היום האחרון בו אנו קוראים את מזמור כ"ז. על פי המסורת, עד יום הושענה רבה עדיין ניתן לשנות את גורלותיהם של יושבי תבל לשנה הקרובה, שנחתמו ביום הכיפורים. וגם את גורלן של קהילות שלמות.

ב"הושענות" היום בבוקר, כדי לבקש עזרה והצלה,  הזכרנו לאלוהים שהיינו "כבושים בגולה". מדוע שאלוהים יתחשב בסבל שחווינו, אם לא למדנו לקח כאשר הפכנו לכובשים?

תושבי הכפר ח'אן אל אחמר קיבלו הודעה הדורשת מהם להרוס את בית הספר שלהם, ואת הסוכות הארעיות בהן הם גרים כל ימות השנה, עד מחר, 1.10.18. אם לא יעשו כן, המדינה תעשה זאת.

מחר גם שמחת תורה. אם עשינו את עבודת חשבון הנפש שלנו, הפנמנו את התורה, ותיקנו את מעשינו, זה הוא היום בו אנו מתאחדים עם התורה, ורוקדים איתה בשמחה.

לא רק שאנו לא ממלאים את חובתנו לשמש סוכה לתושבי חאן אל אחמר ביום רעה, אלא שהיום, לאחר שאנו מפסיקים לקרוא את מזמור כ"ז ורוקדים עם התורה, אנו מאיימים להפעיל את מלוא עוצמתה של המדינה, כדי לחולל בעצמנו את היום הרע ולהרוס את סוכותיהם.

בפעם הראשונה שאמי ז"ל לקחה אותי לבית הכנסת, עמדנו בחוץ. היא אמרה לי שאני יכול להיכנס לבית הכנסת ולהתפלל עד להודעה חדשה, אבל כל תפילותיי יהיו לשווא, אם אצא משם ואתן אגרוף לאדם אחר. אלפי המילים שהתפללנו, בעונה הזו של סליחות ותשובה ושמחה על סוכת אלוהים, אין ספור הפעמים ששיננו מזמור כ"ז, וכל הכבוד המדומה שניתן לתורה בשמחת תורה – כל אלה יהיו בזויים – תועבה וטרחה לאלוהים (ישעיהו א': י"ג-י"ד), אם נצא מהסוכה ומיד ניתן אגרוף אכזרי וחסר רחם לגברים, נשים וטף. אם נצא מסוכתנו כדי להרוס את סוכתו של האחר.

עלינו לשמש סוכה לכל אלו שהעולם מתאכזר אליהם. כפי שקראנו על רבי יהודה בן-בבא ביום הכיפורים, עלינו להטיל את עצמנו "כאבן שאין לה הופכין" בין אלו שמאיימים/ות, לבין אלו שזקוקים לחסות.

המעונייני לשמש אבן וסוכה מוזמנים להירשם למשמרות כאן.

חג שמח.

הרב אריק אשרמן, מנכ"ל עמותת "תורת צדק".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
בי נפתלי בנט, מתי תתנצל על ההרס שהותרת מאחוריך? (מארק ישראל סאלם / פול)

בי נפתלי בנט, מתי תתנצל על ההרס שהותרת מאחוריך? (מארק ישראל סאלם / פול)

היה שלום נפתלי בנט, קיבלת אפס בהתפתחות פדגוגית

כמו שנכנס למערכת ככה הוא יצא: שחצן, חסר ידע וניסיון שחושב שהוא עדיין מנהל חברת הייטק או מפקד על צוות בקרב. מורשת בנט: פספוס של כל הזדמנות לשינוי, הזניית ניהול החינוך וניצול ציני של כל מהלך להאדרת שמו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf