הבלוגר נועם ר' זומן לשיחת אזהרה בשב"כ

מחבר הבלוג "גודווין צדק" נשאל על עבודת התחקיר שלו בנושא חקירות של פלסטינים, והוזהר שהוא "עלול לאבד את העבודה שלו". בעבר הוזמנו אקטיביסטים בולטים לשיחות דומות, בהן תושאלו על הפעילות הפוליטית שלהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הבלוגר נעם ר', שעומד מאחורי הבלוג "גודווין צדק", זומן לשיחת אזהרה בשב"כ, בה הוא נשאל על התחקירים שהוא מבצע, והוזהר מפני היבטים שונים שלהם.

בשיחה, שנערכה בתחנת משטרה מקומית, נכחו שלושה אנשים: "רונה", "זאכי" ושוטר נוסף מהתחנה. מוקד התשאול נגע בניסיונות התחקיר של נעם, במיוחד בהיבטים הנוגעים לעבודת השב"כ (נעם מתמקד לאחרונה בנושאי עינויים, מעצרים מינהליים וחקירות שב"כ). "זאכי" הזהיר את נעם מפני הבט ספציפי של התחקירים שלו, ואף הזהיר אותו שהוא "עלול לאבד את מקום העבודה שלו".

"רונה" שאלה את נעם מה מטרתו ומה הוא מעוניין לעשות עם העבודה שלו. היא התקוממה כשהוא טען שאנשי שב"כ מעורבים בעינויי פלסטינים. משם השיחה הפכה, להגדרתו של נעם, ל"אידיאולוגית". נעם נשאל מדוע הוא הולך להפגנות בשטחים, וכן לגבי שמות של פעילים פוליטיים אחרים. הוא סירב לענות והחוקרים לא התעקשו.

"דיברנו על מעצרים", אומר נעם. "סיפרתי לה על עדויות על אלימות בחקירות, על מעצרים מינהליים. היא התפלאה לשמוע שאני נגד מעצרים מינהליים לאנשי ימין. 'רונה' אמרה שאנשים לא נעצרים סתם. שאם אדם עצור יש נגדו ראיות.

"כל השיחה הזו השאירה תחושה מאוד לא נעימה. זה מוקדם מדי לנתח אותה, אבל העובדה שאדם נקרא לתחנת משטרה בלי לספר לו למה, שם הוא ננזף על פעילותו האקטיביסטית ונחקר על האידיאולוגיה שלו ועל קשריו היא פסולה".

"גודווין צדק" הוא אחד הבלוגים השמאליים הבולטים בישראל. הבלוג פעיל מאז 2009, והוא עוסק בפרשיות שאינן זוכות לתשומת לב ציבורית, בכיבוש, במעצרים תחת צווי איסור פרסום, באלימות כלפי נחקרים, בחקיקה אנטי דמוקרטיות ובהיבטים נוספים של הסוגיה הפלסטינית. אחד הפוסטים הבולטים של נועם ר' בזמן האחרון עסק בחקירות של ילדים בידי השב"כ. שם הבלוג מתייחס על דרך השלילה לחוק גודווין.

בחודש שעבר דיווח נעם ר' על מעצרו החשאי של העיתונאי הפלסטיני מג'ד כיאל. המעצר כבר נודע ברבים באותה העת אולם צו איסור הפרסום עליו טרם הוסר. השיחה בשב"כ לא נגעה לצו איסור הפרסום.

בעבר, הוזמנו פעילים ב"אנרכיסטים נגד הגדר" לשיחות אזהרה אצל "רונה" מהשב"כ. בין השאר הוזמנו קובי סניץ, אסף קינצר ויונתן שפירא; סניץ וקינצר לא הופיעו לשיחה (שאינה מלווה בצו מחייב). לעדותם של יונתן שפירא ו-נ', פעיל נוסף שהוזהר על ידי "רונה", גם החקירה שלהם נשאה אופי פוליטי ונעה בין דיבורים על ה"אסור" לבין ה"לא נעים". על החקירה שלו כתב יונתן שפירא בזמנו:

רונה העלתה את נושא הגרפיטי בוורשה ורצתה לדעת אם זו הייתה יוזמה פרטית שלי או שזה גם חלק מהבי די אס ואם אני מבין שחציתי קו ושפגעתי ברגשות של הרבה אנשים.

פעילים פוליטיים נוספים שנחקרו או הוזהרו על ידי השב"כ מוזמנים לפנות אלי במייל (קישור משמאל למעלה).

פוסט זה פורסם גם באנגלית באתר 972+

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

ההתמכרות של תנועות הנוער לכסף הממשלתי הפך אותן להרבה פחות אידיאולוגיות. חניכים של תנועת הנוער החדשה של בני המושבים (צילום באדיבות השומר החדש)

התנועה החדשה שמטלטלת את עולם תנועות הנוער

תנועת נוער חדשה נולדה הקיץ, לאחר שכ-40 אחוז מחניכי הנוער העובד והלומד, מסניפי בני המושבים, פרשו והקימו תנועה חדשה. במי המנוחות של חינוך הנוער מדובר ברעידת אדמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf