הובא למנוחות תושב רהט שנהרג אמש מירי גז מדמיע במהלך הלווייה

סמי זיאדנה, אשר נטמן הערב, נהרג אמש בהלווייתו של סמי אל-ג'אער, שנהרג לפני ימים אחדים במהלך פעולה משטרתית. בעקבות מותו הכריזה ועדת המעקב העליונה על שביתה כללית, וברחבי הארץ צפויות להתקיים שורת הפגנות מחאה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

דיווח: מיכל רותם, יעל מרום, אורלי נוי. צילומים: אקטיבסטילס

סמי אל-ג'אער, אזרח תושב רהט, נורה למוות בלילה שבין רביעי לחמישי שעבר במהלך פעולה משטרתית, בתקרית שעדיין נחקרת במח"ש.

בעקבות הריגתו של ג'אער הכריזה ועדת המעקב על שביתה כללית בימים שישי וראשון. לקראת ההלוויה שהתקיימה אמש, ראשון, תיאמה עיריית רהט עם המשטרה כי לא תהיה נוכחות משטרתית בזמן הלוויה, כדי לא ללבות את זעם התושבים. ההלוויה התנהלה בשקט מופתי עד שניידת משטרתית אחת החליטה להתקרב למקום, בניגוד לסיכום המוקדם. בעקבות אבנים שהושלכו לעברה, הגיעו למקום כוחות משטרה גדולים שפתחו בירי חי ובירי רימוני הלם וגז בתוך בית הקברות של העיר. המוני האבלים ברחו מבית הקברות והתפזרו באזור.

> אזרח נהרג מירי גז מדמיע משטרתי ועשרות נפצעו במהלך הלוויה ברהט

אורן זיו/אקטיבסטילס

הלווייתו של סמי אל-ג'אער, רהט. צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס

כתוצאה מכך נהרג סמי זיאדנה, 45, מגז מדמיע שירו שוטרים, נער בן כ-16 נפצע בינוני, פצוע קשה בן כ-50 ועשרות פצועים נוספים מגז מדמיע. זיאדנה הובא הערב לקבורה בתום תהלוכת המחאה שיצאה מכיכר העיר ברהט.

הפגנת מחאה ברהט בעקבות הריגתו של סמי זיאדנה. צילום אורן זיו אקטיבסטילס

הפגנת מחאה ברהט בעקבות הריגתו של סמי זיאדנה. צילום אורן זיו אקטיבסטילס

הפגנת מחאה ברהט. צילום אורן זיו אקטיבסטילס.jpg2

האלימות המשטרתית ותוצאותיה הקשות הביאו לגל גינויים חריפים מצד גורמים שונים.ממרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, נמסר בתגובה כי "מעשי רצח של המשטרה נגד האזרחים הערבים הפכו להיות עניין שבשגרה, וזו לא הפעם הראשונה שמשטרת ישראל מנסה להצדיק את הפשעים שלה נגד האזרחים הערבים באמצעות הפצת שקרים. מאז גניזת תכנית פראוור משטרת ישראל נוקטת בגישה אלימה ואגרסיבית במיוחד כלפי האזרחים הערבים-בדואים מתוך כוונה 'ללמד אותם לקח'. בנוסף, המחלקה לחקירות שוטרים אינה חוקרת בצורה ראויה ומקצועית את המקרים החמורים האלה, ובכך מעצימה את תפיסת המשטרה כלפי האזרחים הערבים כאויבים שדמם מותר".

מסע הלווייה של סמי זיאדנה. יותם רונן / אקטיבסטילס.

מסע הלווייה של סמי זיאדנה. יותם רונן / אקטיבסטילס.

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה: "אלימות המשטרה במגזר הערבי היא פוליטית, ואין לה אח ורע בשום מגזר אחר. דמנו אינו הפקר. המשטרה הורגת אזרחים ערבים משום היותם ערבים, ומנסה להתחמק מאחריות. הציבור הערבי לא ישתוק וישמיע קול זעקה ומחאה".

צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס.

צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס.

חבר הכנסת טלב אבו עראר מרע"ם-תע"ל מסר: "אני רואה בחומרה רבה את כניסת הרכב המשטרתי לאיזור בית הקברות ברהט בזמן הלווייתו של השהיד סמי אל-ג'אער, בניגוד לסיכום עם העירייה. הרכב המשטרתי פרץ מחסום של המשטרה ואחר של העירייה ופגע במספר רכבים שחנו בשולי הכביש. בית הקברות הפך לזירת מלחמה, תוך פגיעה בקדושתו של בית הקברות וזלזול ברגשות האנשים, דבר המנוגד לכל ערך אנושי".

ארונו של סמי זיאדנה, לפני הקבורה. אורן זיו / אקטיבסטילס

ארונו של סמי זיאדנה, לפני הקבורה. אורן זיו / אקטיבסטילס

ועדת המעקב העליונה התכנסה היום, ובתום דיון סוער הכריזה על שביתה כוללת במגזר הערבי מחר, וכן על שורת הפגנות בכל רחבי הארץ.

הערב תתקיימנה הפגנות בואדי ניסנאס בחיפה בשעה שבע, בכיכר השעון ביפו בשעה שמונה, וכן במוקדים נוספים.

עדכון 18:20 – הבערת צמיגים וסגירת הכיכר הראשית ברהט.

עדכון 19:00 – שלושה עצורים בהפגנה ברהט.

עדכון 21:00 – העימותים ממשיכים, צמיגים בוערים בכיכר

העימותים ממשיכים בכיכר. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

העימותים ממשיכים בכיכר. צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס

צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס

צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס

 

> צעירים אתיופים בקרית מלאכי: באנו לקנות סיגריות והותקפנו קשות בידי שוטרים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הרשויות באוסטרליה וגם התקשורת לא עסקו במוצא שלה ולא בדת שלה. איה מסארוה. צילום מתוך אינסטגרם

הרשויות באוסטרליה וגם התקשורת לא עסקו במוצא שלה ולא בדת שלה. איה מסארוה. צילום מתוך אינסטגרם

באוסטרליה איה מסארוה היא קורבן לרצח, בלי קשר למוצאה

ראש הממשלה האוסטרלי נאם, גינה ולקח אחריות. המשטרה בדקה ביסודיות. התקשורת סיקרה בהרחבה. העם האוסטרלי הביע סולידריות. הרוצח נתפס. בלי להאשים את כל הערבים, ובלי "כבוד המשפחה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf