הידרדרות במצבו של עיתונאי פלסטיני ששובת רעב בשל מעצרו המנהלי

עורך דינו של מוחמד אלקיק השובת רעב כבר 46 ימים ומאושפז בבית החולים "העמק" מדווח כי הוא איבד את היכולת לדבר או ללכת. למרות זאת הוא אזוק למיטתו בשלוש גפיים. בקרוב עשויה לעלות על הפרק שאלת ההזנה הכפיה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עם כניסתו של היום ה-46 לשביתת הרעב של העציר המנהלי מחמד אלקיק, מדווח עורך דינו, אשרף אבו סנינה, על התדרדרות נוספת במצבו, וכי הוא החל להקיא ולהשתין דם. לדבריו, אלקיק איבד את היכולת לדבר או ללכת, והוא מתקשר בקושי בעזרת סימנים. למרות זאת הוא אזוק למיטתו בבית החולים "העמק" בעפולה בשתי רגליים וביד אחת במשך 24 שעות ביממה.

אחד התסמינים של שביתת רעב מלאה הוא סכנה של מוות פתאומי לאחר כ-7 שבועות, ואלקיק כבר נמצא בטווח הסכנה לחייו. עם ההתדרדרות במצבו, נושא ההזנה בכפיה צפוי לעלות בקרוב על שולחנו של היועמ"ש, וזה יצטרך להכריע האם יוחדר צינור ישירות לקיבתו של העציר המנהלי ויזרים נוזל שיסכן את חייו, ישלול את שארית כבודו וזכותו על גופו, אך ככל הנראה יחזיק אותו בחיים.

בית החולים סרב להגיב לגבי התכנסותה של וועדת ההזנה, זו שאמורה להכריע בשאלת ההזנה בכפייה, וטען כי הוא מנוע מלמסור מידע על מי שנמצא בחסות שב"ס, זאת למרות שזו וועדה של בית החולים. משב"ס נמסר כי העצור נמצא בבית החולים תחת מעקב רופאים ושב״ס אינו מוסמך למסור על כך מידע, וכי אזיקתו למיטה בשלוש גפיים "נעשית על פי הנהלים ובהתאם להערכת מסוכנות התואמת לתנאי המקום".

> בימין גילו שיש עינויים בישראל

הפגנת סולידריות בשכם עם שובת הרעב העיתונאי מחמד אלקיק. 31 דצמבר 2015 (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנת סולידריות בשכם עם שובת הרעב העיתונאי מחמד אלקיק. 31 דצמבר 2015 (אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

אלקיק, כתב ערוץ החדשות הסעודי "אלמג'ד", תושב דורא שבאיזור חברון, נעצר בלילה של ה-21 לנובמבר. חיילים פוצצו את דלת ביתו ולקחו אותו למתקן חקירות, שם הוחזק במשך מעל שלושה שבועות עם צו איסור מפגש וללא כל מגע עם העולם החיצון. ארבעה ימים לאחר תחילת החקירה, כשהבין אלקיק, לדברי עורך דינו, שמדובר בחקירה פוליטית, הכריז במחאה על שביתת רעב. במהלך החקירה, כך על פי מקורביו, הוא נחקר על "הסתה עיתונאית", וכשסרב לשתף פעולה, הועבר למעצר מנהלי לכליאה ללא משפט.

עד כה שביתתו של אלקיק נענית בשתיקה מצד כל הצדדים. התקשורת הישראלית דוממת, כהרגלה, אך ארגוני האסירים של הרשות הפלסטינית לא יוצאים מגדרם, כמו שעשו במקרים קודמים, יתכן שבין השאר בגלל עמדתו הביקורתית של אלקיק להתנהלות הרשות ואי-הרצון להפוך אותו למרטיר.

ראוי לציין כי אלקיק, פעיל חמאס על פי השב"כ, הוא מבקר ידוע של הרשות הפלסטינית ומאמריו האחרונים לפני מעצרו ביקרו את מדיניות הרשות בנושאים שונים. בין היתר טען כי חופש העיתונות ברשות הוא בדיחה, וביקר את מנגנוני הבטחון והמעצרים של פעילים פוליטיים בגדה המערבית.

בשבוע שעבר פרסמנו כי מקורבים לעיתונאי טוענים כי הוא עבר עינויים במהלך חקירתו באמצעים שכללו בין השאר מכות, צעקות, כפיתות בתנוחות מכאיבות לאורך זמן, מניעת שינה לתקופות ארוכות, חשיפה לקור, והשמעת מוזיקה בווליום גבוה.

> השיטה: כך משתלטים המתנחלים והמדינה על אדמות פלסטינים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי לוי)

"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי נוי)

"זה החוק", אמר הקצין וסילק אותנו ממטע הזיתים של מוחמד

יום אחרי שטרוריסטים יהודים היכו במוטות ברזל רב בן 80 שבא לעזור לפלסטינים למסוק את זיתיהם ליד יצהר, יצאה משלחת מתוגברת של רבנים לזכויות אדם להמשיך במלאכה. הפעם החיילים הם שעצרו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf