תושבי ואדי ערה, יהודים וערבים, עומדים יחד נגד השנאה

בוואדי ערה חיים היום יהודים וערבים זה לצד זה – עובדים יחד, לומדים יחד, מבלים יחד, מתאשפזים יחד בשעת הצורך, מקיימים יחד קשרי מסחר. אנחנו רואים אחד בשני שותפים מלאים ורוצים לקיים יחד חיים משותפים. על כן אנו מפגינים היום יחדיו נגד השנאה שמבקש שר הביטחון להפיץ

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבים אורחים: חסאם מסאלחה ורחל קסל

היום (שלישי) משעה ארבע אחר הצהריים מתקיימת הפגנה משותפת של ארגון "שכנים של שלום" יחד עם ארגון "עומדים ביחד" בצומת הכניסה לאום אל פחם, מתוך התנגדות לקריאתו של השר ליברמן לחרם על תושבי ואדי ערה הערבים ובמחאה על הניסיון לזרוע שנאה בין ערבים ליהודים ולפגוע בדמוקרטיה.

התושבים שמגיעים להפגין היום הם יהודים וערבים – מישובים בוואדי ערה וממקומות רבים אחרים בארץ – שמבינים שכדי לחיות כאן בארץ הזאת אנחנו חייבים לבנות ולא להרוס. ולבנות אין פירושו רק לבנות בתים – אלא לבנות אמון הדדי, לבנות מרקם חיים משותף מתוך בחירה ורצון.

בוואדי ערה, כמו גם באזורים אחרים בישראל, חיים היום יהודים וערבים זה לצד זה – עובדים יחד, לומדים יחד, מבלים יחד, מתאשפזים יחד בשעת הצורך, נוסעים יחד באותם כבישים, מקיימים יחד קשרי מסחר. אנחנו רואים אחד בשני שותפים מלאים ורוצים לקיים יחד חיים משותפים.

בוואדי ערה מתנהל בית ספר יהודי-ערבי דו-לשוני שהוא מופת ודוגמה. המשפחות השותפות לבית הספר היו ממקימות ארגון "שכנים של שלום" הפועל בוואדי ערה מעל שלוש שנים, ומקיים פעילות עניפה בתחומים רבים. מלבד עמידות פוליטיות משותפות כשנדרש, מתקיימים גם ערבי תרבות משותפים – "שיח גלריה" סביב נושאי אמנות וספרות, "מדרסה" – בית מדרש יהודי-ערבי בו עוסקים בלימוד משותף של טקסטים ומקורות מהתרבות הערבית והיהודית, ועוד כהנה וכהנה. על רקע ההשקעה העצומה הזו, עליה אנחנו עמלים כדי להרבות טוב ואור, הרגשנו כי אמירתו של השר ליברמן פוגעת בנימי נפשנו, חותרת תחת היסודות שבנו התושבים כאן בעמל כה רב.

> היהודים גילו שהשלטון מושחת, הערבים לא יודעים אם לצחוק או לבכות

"אנחנו בוחרים לעשות כל שביכולתנו על מנת לדאוג שיהיו אלו חיים של שוויון, חיים של כבוד זה לזה". (באדיבות שכנים של שלום)

על המצב המדיני הבעייתי שישראל נתונה בו, הדורש פתרון מידי, אין עוררין. ואף על פי כן, בכל פתרון מדיני בו נבחר, בסופו של דבר גם בתוך ישראל, יהא שטחה אשר יהיה, יחיו יחד ערבים ויהודים. אנחנו בוחרים לעשות כל שביכולתנו על מנת לדאוג שיהיו אלו חיים של שוויון, חיים של כבוד זה לזה. הרי ברור לכולם שבפני כל אזרח במדינה עומדות מספר דרכי פעולה. אנחנו בוחרים בדרך של עשייה ומתנגדים לדרך של אלימות, ואנחנו מצפים שהשר והממשלה כולה יגבו אותנו במאמצים שלנו במקום לתקוע לנו מקלות בגלגלים.

התקווה והשאיפה של כל חברה מתוקנת היא שכל אחת מהקבוצות ממנה מורכבת החברה תרגיש את עצמה חלק מהכלל, ויותר מזה – תרגיש שהיא רצויה כחלק מהכלל. כשמדובר במיעוט – האחריות ליצירת התחושה הזו מוטלת על הרוב, והרוב כולל בתוכו גם אנשים פרטיים וגם את מנגנוני השלטון. האחריות הזו כוללת דאגה לזכויות כל האזרחים, ובמיוחד לזכויות המיעוט. אין צורך לומר כי אמירות כוללניות מכפישות מרחיקות אותנו מהיעד הזה, בוודאי ובוודאי כשהן באות מגורמים בעלי תפקיד רם בממשלה.

אנחנו קוראים לכם לבוא לאזור ולעמוד מקרוב על מרקם היחסים החיובי שמתנהל כאן ועליו שוקדים התושבים בעמל רב.

בידינו ההחלטה אם להרוס או לבנות.

ד"ר חסאם מסאלחה – פעיל ב"שכנים של שלום", תושב כפר קרע.

רחל קסל – פעילה ב"שכנים של שלום", תושבת פרדס חנה.

> עץ חג המולד בג'בל אל-באבא מוגן יותר מהתושבים שמקשטים אותו

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הרב משה יהודאי, חבר הוועד המנהל של ארגון רבנים לזכויות אדם, שנפצע בראש ובגפיו לאחר שמתנחלים התקיפו מסיק זיתים באזור בורין (צילום: תחקירן ׳יש דין)

מתנחלים תקפו במוטות ובאבנים פעילים שסייעו במסיק בגדה המערבית

רעולי פנים מההתנחלות יצהר תקפו ופצעו פעילים מארגון "רבנים לזכויות אדם" שהגיעו לסייע לחקלאי הכפר בורין בעונת המסיק, וכן הציתו והשחיתו עצים רבים במטע. "הצבא חוסם גישה של הפלסטינים לאדמותיהם בעוד שמתנחלים קיצונים מצליחים להיכנס ולהסב נזק", נמסר מהארגון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf