המרצה הצרפתי ששוחרר: "כל מה שהיה לי זה את גופי וליבי"

אחרי שבית המשפט שחרר את פרנק רומנו, הפרופסור הצרפתי-אמריקני שנעצר ביום שישי בח'אן אל אחמר, הוא שב לפנות בוקר לכפר, שם חיכתה לו קבלת פנים חמה. "כשמישהו סובל בגלל הכיבוש, זאת האחריות של כולם לפעול. לא רק לדבר, אלא לפעול"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פרנק רומנו, המרצה הצרפתי-אמריקאי שנעצר ביום שישי בח'אן אל אחמר, שוחרר לפנות בוקר (שני) וחזר לכפר, שם התקבל בתשואות.

לאחר סאגה משפטית מסובכת, במהלכה ניסתה משטרת ישראל למנוע את הבאתו לדיון ובמקום זאת לגרשו ללא שימוע כדין, הוא הובא בראשון בערב לבית המשפט, שם הורתה השופטת חוי טוקר על שיחררו תוך עיכוב ביצוע ההחלטה. בשעות הלילה המאוחרות אמש המשטרה החליטה לא לערער על השחרור. רומנו שוחרר בתחנת מעלה אדומים, ומשם הגיע ישירות לאוהל המחאה בכפר שבו נעצר לפני שלושה ימים.

"כך בחרתי להראות שגם בתוך הכלא ניתן לפעול כדי להפעיל לחץ על הממשלה״. פרנק רומנו אחרי שחרורו, בח'אן אל אחמר (אורן זיו/אקטיבסטילס)

עם הגעתו בשעה שלוש וחצי לפנות בוקר, רומנו התקבל במחיאות כפיים וקריאות שמחה וסיפר בהתרגשות ״אם היו מגרשים אותי, הפחיד אותי רק דבר אחד – שלעולם לא אראה עוד את ח'אן אל אחמר. אם היו שולחים אותי לצרפת לא הייתי יכול לשוב לכאן במשך עשר שנים. תודה לאל אני משוחרר ויכול להמשיך את המאבק ביחד איתכם״, אמר כשהוא פונה לתושבים ופעילים שקמו משנתם כדי לקבל את פניו. ״זו יכולה להיות נקודת המפנה, יש פה מוסלמים, נוצרים ויהודים, וכאן יכולה להיות ההתחלה של סיום הכיבוש״.

״זה היה מאוד ביזארי״, סיפר על ההליך המשפטי שעבר. ״הבוקר (ראשון) הוציאו אותי ואמרו שלוקחים אותי לבית המשפט, אבל במקום לקחת אותי לשם המשטרה לקחה אותי להגירה. פקיד ההגירה אמר שההחלטה כבר התקבלה, שמגרשים אותי״.

על הדיון בעניינו שהתקיים אמש בבית המשפט השלום אמר: ״השופטת כעסה כי המשטרה שיקרה וכי לקחו אותי להגירה במקום לדיון שנקבע, מבלי שניתנה לי ההזדמנות לפגוש את עורכת הדין שלי. השופטת הורתה למדינה להביא אותי מידי לדיון, אבל זה לקח שעות״. לבסוף החליט בית המשפט על שיחררו בערבות, בתנאי שיעזוב את הארץ בתאריך שבו תכנן במקור לעזוב – 25 בספטמבר.

קבלת הפנים לפרנק רומנו בח'אן אל אחמר (אורן זיו/אקטיבסטילס)

רומנו נעצר ביחד עם עוד 5 פלסטינים בעת שחסם בגופו דחפור צבאי שעבד על חסימת דרכי גישה לכפר, לפני תפילת יום השישי בשבוע שעבר. על הסיבה שבה בחר לבלות ימים ולילות בח'אן אל אחמר סיפר ״הגעתי לכפר כי זה המאבק שלי, שלכם, של כולנו, המאבק הפלסטיני לחופש. הם מנסים לדחוף את תושבי ח'אן אל אחמר לגור במזבלה, זהו פשע מלחמה לפי החוק הבינלאומי. אנחנו רוצים שכל העם הפלסטיני, לא רק הבדואים, יהיו חופשיים מהכיבוש הנוראי הזה״.

על חווייתו במעצר סיפר: ״שמו אותי בתא עם עבריינים יהודים. בטיפשותי התחלתי לדבר על ח'אן אל אחמר, הם החלו להכות אותי, במזל הצלחתי לדפוק על דלת התא והסוהרים העבירו אותי לתא אחר״.

בתוך בית הכלא רומנו פתח בשביתת רעב. ״זה הכוח היחיד כדי לספר בעולם מה קורה כאן. כל מה שהיה לי זה את גופי וליבי, כך בחרתי להראות שגם בתוך הכלא ניתן לפעול כדי להפעיל לחץ על הממשלה״.

על החקירה שעבר וההאשמות מצד המשטרה סיפר רומנו: ״הם ניסו להגיד שארגנתי התפרעות, שהייתי אלים, אבל הכל שקרים. הם גם ניסו לשכנע אותי שלבדואים ולפלסטינים אין זכות להיאבק נגד המדיניות הישראלית בשטח סי. זאת ישראל, הם טענו, וישראל יכולה לעשות מה שהיא רוצה״. בתגובה לטענות שהעלו השוטרים, רומנו דיבר על האי חוקיות של ההתנחלויות סביב ח'אן אל אחמר ובכלל בגדה המערבית. ״הם אמרו שבדואים הם נוודים, לא אכפת להם ללכת לפה או לשם, אבל אמרתי להם שזה לא נכון, הם עוברים בין שלושה אזורי מרעה בכל שנה. הם תושבי קבע שרוצים חיים נורמליים״. לדבריו, כשציין בפני השוטרים את העבודה שהפרלמנט האירופי קבע כי פינוי הכפר הוא פשע מלחמה, השוטרים נמנעו מלענות לו.

לשאלה כיצד לדעתו על פרופסורים ומרצים בישראל ובעולם לפעול השיב רומנו: ״מבחינה אינטלקטואלית, אי-אפשר להגיד ׳זה לא קשור אלי׳. כשמישהו סובל בגלל הכיבוש הנורא הזה, זו אחריות של כולם ללמוד על זה, להבין את התרבות הפלסטינית והבדואית ואז לפעול בנושא. לא רק לדבר, אלא לפעול״.

״יש הרבה אינטלקטואלים בישראל ובארה״ב שמקיימים פגישות, ארוחות ערב בין מוסלמים ויהודים, ואחרי זה חוזרים לישובים שלהם וממשיכים באפליה. זה חסר טעם לכתוב מאמרים. you need to walk the walk".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הילדים נושאים על גבם את מעמדם של הוריהם . אילוסטרציה (יונתן זינדל/ פלאש90)

מחקר חדש מוכיח: מערכת החינוך משמרת פערים מדור לדור

מחקר חדש ומקיף בארה"ב מצא כי הסיכויים של ילדים שנולדו להורים מהחמישון התחתון להמשיך ללימודים על תיכוניים הוא נמוך משמעותית מילדים להורים בחמישון העליון: 28 אחוז לעומת 78 אחוז, בהתאמה. כך משמרת מערכת החינוך פערים מעמדיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf