לא רוצים "חיבוקים". רוצים הסדרה

אתמול בלילה קיבלנו טעימה קטנה ממלחמה. ומה עשו ב"אופוזיציה"? ביקרו את הממשלה על שהיא לא מפעילה יותר כוח בעזה. אלא שאנחנו תושבי הדרום, מכירים את מגבלותיו של אותו כוח

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לנסות לתאר את המציאות בשדרות ועוטף עזה, למי שאיננו חווה אותה מכלי ראשון, זה ממש כמו לתאר את האוקינוס למי שלא ראה אותו מעולם, או את הפיל לעיוור, שרק יכול למשש חלק ממנו.

אז הנה הפיסה שלי: אמש, בסביבות 21:20, הייתי בקיבוץ נירים. על גבול עזה, ממש מול חאן יונס, גזרת הקרב. מרחק כעשרים דקות נסיעה מעיר מגורי, שדרות. ברגע אחד זה הרגיש כמו להיות בתוך מוצב בלבנון, בשיא חילופי אש כבדים. הבתים רעדו. נשמעו מקלעים כבדים קרובים. הפגזות והפצצות. השמיים הוארו בפצצות תאורה.

מי שניסה להשיג מידע מהצבא, מהמועצה, מקציני הביטחון, לא קיבל דבר. רק לאחר כחצי שעה הועברו הודעות שלא אומרות דבר, על זה שמדובר בירי צה"ל והכל כשורה.

בחצי השעה הזו כבר הספיקו הורים להעביר את ילדיהם לממ"ד, או פשוט לברוח איתם החוצה, למשפחה או חברים. ממש כמו אינסטינקטים של בעלי חיים, שלא ממתינים לאף אחד, ושומרים על ילדיהם בכל כוחם.

הלילה שבא בהמשך היה ליל שימורים של אזעקות בכל האזור והחלטה לסגור את כל מוסדות החינוך למחרת. בבוקר קמנו לכבישים סגורים וביטול קו הרכבת מאשקלון לבאר שבע (כולל תחנות שדרות, נתיבות ואופקים).

כל זה היה תיאור שלא באמת יכול להעביר את התחושות, ואת אינספור הפעמים שנקלענו לתופת כזו ברגע אחד.

ובכל זאת, עולות מן הלילה הזה כמה שאלות יסוד:

מי נתן את ההוראה? איך ייתכן שבזמן הליכה להסדרה מתבצעת פעולה בעומק השטח העזתי, באופן שיכול למוטט את ההבנות שנרקחות. האם מדובר כאן בזיגזוג אסטרטגי? בחוסר תשומת לב? בקלות דעת?

סוללות כיפת ברזל שהוצבו בדרום היום 12.11.2018 (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

סוללות כיפת ברזל שהוצבו בדרום היום 12.11.2018 (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

ואם אמנם מדובר בפעולה "שגרתית", מה המשמעות של שגרה כזו? השולחת את חיילי צה"ל לעומק השטח החמאסי, וחושפת את העורף שוב ושוב לירי תגובה?

ולגבי פיקוד העורף: מדוע הוא קיבל החלטה על ביטול יום הלימודים בכל מוסדות החינוך? מדובר בהחלטה שנלקחה ללא התייעצות עם ראשי הרשויות והישובים, מעל הראש של ההורים, משל היינו חיילי צבא המקבלים פקודות. מדובר בהחלטה שחושפת את הבטן הרכה האזרחית של ישראל. מי הנפגעות והנפגעים הראשיים ממנה? ילדים להורים מוחלשים, שאינם יכולים לאפשר לעצמם להפסיד יום עבודה. פעמים רבות אלו אותן משפחות שחיות בבתים ללא מיגון וללא ממ"ד.

כשעתיים לפני שהחלה שוב התופת, הייתי במשימה אחרת לגמרי: תליית שלטי פלריגים עם סניף מרצ בשדרות. הפלריגים אמרו דבר פשוט: הסדרה שווה ביטחון. אם תרצו, רוח גבית לממשלה המזגזגת שלנו ועושה בעיקר שיקולים אלקטורליים. אם תרצו, מסר ברור שמעדיף שלום על מלחמה, הסדרה על עימות.

כששמעתי אמש חברי כנסת מהעבודה ו"יש עתיד", שתוקפים את נתניהו על שהוא לא מפעיל יותר כח צבאי בעזה, נחרדתי. בעוד הממשלה עסוקה בשיקולים פוליטיים קצרי טווח, גם הם עסוקים רק בדימויים, ולא מפספסים הזדמנות לעקוף את נתניהו מימין. אנחנו, שעברנו כבר למעלה מ- 17 שנים תחת אש, מבינים את מגבלות הכח. מבינים את המחיר הכבד של המלחמה, שטעימה קטנה ממנו טעמנו אמש.

מה אנחנו מבקשים? לא "חיבוקים" ולא הזמנות להתארח. אנחנו מבקשים הצטרפות לקול ברור וצלול. באין שלום, באה מלחמה. דרוש תרגום של הסנטימנט האזרחי הזה לכח פוליטי. כי רק מהפך פוליטי, יביא למהפך במדיניות והכרעה אסטרטגית אמיתית, לטובת הסדר.

אבי דבוש, תושב שדרות, הוא ראש מטה הפריפריות במרצ

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי לוי)

"אם הפעילים היהודים לא היו באים, היו מדברים איתנו עם גז מדמיע", אמרו הפלסטינים. חיילים מונעים מאנשי רבנים לזכויות אדם להמשיך בקטיף בכפר בורין (צילום: אורלי נוי)

"זה החוק", אמר הקצין וסילק אותנו ממטע הזיתים של מוחמד

יום אחרי שטרוריסטים יהודים היכו במוטות ברזל רב בן 80 שבא לעזור לפלסטינים למסוק את זיתיהם ליד יצהר, יצאה משלחת מתוגברת של רבנים לזכויות אדם להמשיך במלאכה. הפעם החיילים הם שעצרו אותה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf