הסרבנית נועה גור גולן נכלאה שוב; אמש נעצר עריק חרדי

סרבנית המצפון בת ה-19 מנתניה נשפטה היום לשלושים יום נוספים בכלא הצבאי, לאחר שכבר ריצתה 14 ימי מאסר. איתמר גדסי, צעיר חרדי שלא התייצב בהוראת רבו, נעצר אמש והועבר לידי הצבא

א א א

מאת: אלי ביתאן

הסרבנית נועה גור גולן נשפטה היום (שלישי) לשלושים ימי מחבוש בגין סירובה להתגייס לצבא, זאת לאחר שכבר נכלאה ל-14 יום בחודש שעבר, כאשר הצהירה לראשונה כי לא תתגייס. בתום תקופת הכליאה אותה החלה לרצות היום בכלא 6, לאחר שתסיים לרצות 44 ימי כליאה במצטבר, צפויה גור-גולן להתבקש להתייצב לגיוס פעם נוספת, אך היא מתכוונות להמשיך לעמוד על סירובה וצפויה לכליאות חוזרות ונשנות.

בתוך כך הבוקר דווח כי משטרת התנועה עצרה אמש את איתמר גדסי, חרדי בשנות העשרים המאוחרות לחייו, בעוון עריקות. גדסי, בוקר ישיבת פוניבז' בבני ברק, היה בדרכו לבית הוריו בבית שאן כאשר נעצר. השוטרים בדקו את פרטיו והתברר להם שהוא עריק, לאחר שלא התייצב בלשכת הגיוס להסדיר את מעמדו – כהוראת מנהיג הפלג הירושלמי החרדי הרב שמואל אוירבך. גדסי הוסגר למשטרה הצבאית, וצפוי לעמוד לדין בימים הקרובים.

> סרבנית מצפון חדשה: נועה גור גולן נשפטה לחמישה ימי מחבוש בגין סירובה להתגייס

נועה גור גולן, בת 19 מנתניה, מסרבת להתגייס בשל אמונתה הפציפיסטית באי-אלימות, ומשום שהיא מאמינה שעליה לפעול באופן אקטיבי להפחתת האלימות ולכינון השלום. היא עמדה כבר פעמיים מול ועדת מצפון אך בקשתה לפטור מטעמי מצפון נדחתה. היא דורשת להכיר בבחירתה המצפונית שלא להתגייס ולעשות שירות לאומי או אזרחי חלופי, ומוכנה לשלם את המחיר הצפוי – כליאה ממושכת.

אמונה באדם ולא בנשק

לקראת כליאתה, פרסמה אתמול גור-גולן פוסט בעמוד הפייסבוק שלה, בו כתבה: "אני חוזרת מחר לכלא הצבאי ברגשות מעורבים. את האמת? לא פשוט לי לחזור. הישיבה שלי בכלא מרגישה מאוד פסיבית. הרבה שעות של חוסר מעש בתא, וקל לי מאוד לשכוח למה אני בכלל שם. מצד שני, כשאני נאחזת בסיבה האמיתית והכנה שבגללה אשוב לכלא מחר, אני מתמלאת כוח להמשיך את המאבק.

"המאבק האישי שלי לחיות ולתרום לחברה על פי מצפוני, ולמען מאבק גדול הרבה יותר ממני ומהסירוב שלי – מאבק למען השלום, לחיים חופשיים ובטוחים באמת לכל היושבים כאן, ישראלים ופלסטינים. מתוך אמונה באדם ולא בנשק. אני יודעת שיש גם דרך אחרת".

מהוועדה להצלת עולם התורה, הארגון המעניק תמיכה ומנהל את מאבק העריקים החרדים מטעם "הפלג הירושלמי", נמסר לשיחה מקומית כי הם ימשיכו ויעמדו על זכותו של כל חרדי להיות כפוף להוראת גדולי ישראל, ולא להתייצב בלשכת הגיוס. "למרות שברור לכולם שבני התורה לא יתגייסו, הצבא ממשיך להתנכל, לעצור לתקופות ממושכות ולנסות לפגוע בעולם התורה, הוסיפו שם.

מ"מסרבות – רשת סרבנות פוליטית" נמסר כי "גור גולן מצטרפת לעשרות רבות של סרבנים וסרבניות שבחרו להשתחרר מהשירות הצבאי – מרביתם ללא עימות עם רשויות הצבא, בשל אי ההכרה של המדינה והצבא בחופש המצפון שלהם. מעטים בוחרים לדבוק ולהצהיר על האמת שלהם, גם במחיר של כליאה.

"סרבנים וסרבניות הבוחרים להצהיר על סירובם להתגייס נשפטים בתוך המערכת הצבאית משל היו חיילים לתקופות מחבוש חוזרות בגין סירוב, כך שתקופת המאסר איננה ידועה ויכולה להגיע לחודשים ארוכים. מוקדם יותר השנה נכלאו שלוש סרבניות מצפון (תמר אלון, תמר זאבי ועתליה בן אבא) לתקופות העולות על 100 ימי מחבוש בגין סירובן להתגייס".

פנינו לדובר צה"ל לקבל את תגובתו לכליאת גור גולן ומעצרו של גדסי, ותגובתם לא התקבלה. לכשתתקבל – נפרסמה.

[עדכון, רביעי 19:00:] הבוקר שוחרר איתמר גדסי לביתו.

> הוועדה הצבאית שתחליט מה אומר המצפון של אחותי עתליה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במהלך הימים בהם השער היה סגור הילדים נאלצו או ללכת כחצי קילומטר מיותרים ולעבור דרך מחסום צבאי בדרך הביתה (צילום מסך מתוך סרטון בצלם)

"אני אפתח לך את הפנים": חסימת מעבר כענישה קולקטיבית בחברון. צפו

סרטון חדש של ארגון בצלם מתעד שוטרי מג"ב המונעים מתלמידים להגיע לבתיהם דרך השער המהווה את הכניסה הראשית לשתי שכונות בחברון, כעונש על ידויי אבנים באזור

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf