הפגנה בטהראן לציון האחד במאי בדרישה להעלאת שכר המינימום

העובדים מוחים נגד ממשלת רוחאני בשל אי-קיום הוראות החוק להעלאת השכר. המשבר חריף במיוחד נוכח הסנקציות הבינלאומיות שגרמו לעוני ורעב. כמה ממארגני ההפגנה הצפויה היום נעצרו אמש

מאת:
השאירו תגובה
א א א

העובדים האיראניים מציינים השנה את יום הפועלים הבינלאומי, האחד במאי, בתחושה קשה. לא זו בלבד שהציפיות הגדולות מממשלתו החדשה של רוחאני, אשר סיסמאות הבחירות שלו הרבו לעסוק במצבם של העובדים ובהבטחות לשיפורו, לא מומשו, אלא שפעילי זכויות העובדים טוענים כי מצבם אף הורע מאז הושבעה הממשלה החדשה לפני כשמונה חודשים.

אחת הסוגיות העומדות במרכז מאבק הפועלים באיראן בשנים האחרונות היא הפרתו של חוק העבודה שנחקק בשנת 1989 על ידי הממשלה, ובמיוחד הסעיפים הנוגעים להעלאת שכר המינימום בהתאם לרמת האינפלציה, כך שיוכל להבטיח את מחייתה של משפחה בת ארבע נפשות.

זה כשנתיים פועלת באיראן התארגנות עובדים ששמה לה למטרה לחייב את המדינה לכבד את הסעיפים המדוברים בחוק, אשר כצעד ראשון ארגנה עצומה בחתימת ארבעים אלף עובדים הקוראת לממשלה לחדול מהפרת חוקי העבודה. מארגני העצומה נמצאים תדיר על כוונת הממשלה; אמש (רביעי) פרצו כוחות חמושים לבתים של שניים מהם, ג'עפר עזים-זאדה וג'מיל מחמדי, החברים גם בוועד המנהל של ההתאחדות החופשית של הפועלים באיראן ועצרו את שניהם. חיפוש אלים נערך גם בביתה של פרווין מחמדי, גם היא בין מארגני עצומת הארבעים אלף, והותיר מאחוריו הרס רב.  

במציאות הכלכלית הקשה באיראן, אשר הגיעה למצב משברי ממש בעקבות החרם הבינלאומי שהביא משפחות רבות לסף רעב, לשאלת שכר המינימום משמעות קיומית עבור מיליונים רבים מקרב מעמד הפועלים. ממשלתו של רוחאני הכריזה לאחרונה על העלאה של עשרים וחמישה אחוזים בשכר המינימום, שיעמוד כעת על 609,000 טומאן בחודש – פחות ת-185 דולר. אלא ששיעור האינפלציה עומד על 37 אחוזים, ועל כן למרות החגיגיות בה התבשרו האיראנים על ידי ממשלתם על גובה ההעלאה, מדובר למעשה בהפרה נוספת של חוק העבודה משנת 89'.

זאת איננה האכזבה הראשונה מהתנהלות ממשלת רוחאני מול העובדים, ובוודאי שלא היחידה: בשמונת החודשים האחרונים, כמו באלה שקדמו להם, מעסיקים ממשיכים לכפות על עובדיהם חוזים זמניים ו"חוזים ריקים" הממולאים לאחר החתימה על ידי המעסיק; חמישה מהמנהיגים הבולטים של זכויות העובדים עדיין יושבים בכלא (רזא שהאבי, שאה-רוח זמאני, רסול בדאקי, בהנאם אבראהים-זאדה ומוחמד ג'ראחי); מענקים ממשלתיים שהובטחו בוטלו, גורלם של המיליארדים שנעלמו מקופת הביטוח הלאומי טרם התברר ולא הוגש כל כתב אישום בפרשה, ולאחרונה אף הודיע שר העבודה כי בכדי לשקם את המוסד בכוונת הממשלה להעלות את גיל הפרישה.

כמו כן הממשלה מטילה הגבלות קשות על אפשרויות המחאה של העובדים, ומאז ההפגנה שנערכה לפני כחצי שנה מול משרד העבודה ואשר פוזרה באלימות, הממשלה לא מאפשרת כל הפגנה או התאספות של עובדים.

למרות כל זאת פרסמה התאחדות העובדים קריאה לכל העובדים ובני משפחותיהם להתייצב ביום חמישי, האחד במאי, למשמרת מחאה מול משרד העבודה משעה עשר בבוקר ועד שתיים עשרה בצהריים.  

הפגנת עובדים באיראן (מאתר 10mehr.org )‫

הפגנת עובדים באיראן (מאתר 10mehr.org )‫

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

מרוב גזענות, ארדן שכח שהוא עצמו קידם מקלטים לנשים ערביות

גלעד ארדן הזהיר שממשלה עם איימן עודה עלולה להביא לנו הקמת "עוד מעונות לנשים מוכות" במגזר הערבי. הוא לא זכר שוועדה שהוא עומד בראשה אישרה הצעה דומה. אבל כשההצעה באה מעודה, אין לו בעיה לזלזל בביטחון הנשים הערביות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf