שוב השמאל אוכל את מנהיגיו

אבי גבאי עוד לא הספיק להתרווח על כיסאו החדש וכבר השמאל תוקף: הוא לא מספיק שמאלני, לא מספיק סוציאליסט, הוא מיליונר שפיטר עובדים, ועוד. הצדקנות הזו אולי מרגישה טוב, אבל היא לא תקרב את סיום הכיבוש או את קץ שלטון הימין

א א א

כותב אורח – אור לילו

מתי בפעם האחרונה שמעתם איש ליכוד מותח ביקורת ארסית על ראש הממשלה? מתי שמעתם מישהי מהציונות הדתית מותחת ביקורת על נפתלי בנט? מתי שמעתם חרדי מותח ביקורת על מנהיגיו?

אבי גבאי רק יממה בתפקיד יו"ר מפלגת העבודה וכבר אנשי השמאל האמיתי (לא מוכן לקרוא לו רדיקלי או קיצוני) בקבוצות ובפוסטים עם עשרות ומאות לייקים קורעים אותו לגזרים – הוא מיליונר, לא סוציאליסט אמיתי, פיטר מאות עובדים כשהיה מנכ"ל בזק, לא יהיה מוכן לשבת עם הרשימה המשותפת בממשלה, פטריוט מידי, לא משחק על הזהות המזרחית מספיק, גר בצפון תל אביב, ועוד ועוד.

איש מהשמאל האמיתי לא פירגן לגבאי כאשר היה השר היחידי שהתנגד למתווה (שוד) הגז, אף אחד לא פירגן לו כשחזר מחופשה משפחתית בחו"ל במיוחד לישיבת ממשלה כדי להצביע נגד המתווה (כי שטייניץ ניסה לעשות מחטף), אף אחד לא התרגש כשהוא התפטר מתפקיד שר ואמר שהוא לא יכול עם ההתנהלות הביזיונית של הממשלה הזאת.
אף אחד מהמחנה לא התרגש כשהוא עלה בפריים טיים וצעק למיקרופון – "אני איש שמאל!". מתי שמעתם את זה בפעם האחרונה מפוליטיקאי בכיר? אפילו יושב הראש האחרון של מפלגת העבודה לא העז לדבר ככה, זה שלנצח תיזכר לו האמירה הנוראית "עלינו להפסיק לתת תחושה שאנחנו תמיד אוהבים ערבים".

ישנן כמה סיבות למצב העגום של השמאל בארץ, ולא רק של מפלגת העבודה. העיקריות שבהן היא שמדובר בתנועה שאנשיה מתכנסים במחנות, זורקים רעל ורפש אחד על השני, בייחוד על מנהיגיהם, ומעדיפים להיות צודקים בפינה נידחת באופוזיציה במקום להתלכלך עם שאר העם.

> במפלגת העבודה בחרו בהון במקום בעובדים

מי מכל מבקריו פרגן לו כשהיה השר היחיד שיצא נגד מתווה הגז? אבי גבאי (מרים אלסטר/פלאש90)

האמור לעיל לא אומר לרכך עמדות אידאולוגיות, להיפך. דווקא במחנה גדול צריך שהעמדות יהיו כמה שיותר חדות וברורות ולא מתפשרות. השמאל הישראלי ניסה את ההפך וראינו מה קרה. כשם שנער מרדן צריך להפוך למבוגר אידיאליסט, כך הגיע הזמן לצאת מחשיכת האופוזיציה הצדקנית והמצומקת, לבנות מחנה רחב ככל האפשר שמדבר לכמה שיותר קהלים, לחדד עמדות מדיניות, להפסיק להילחם אחד בשנייה, לתמוך במנהיגים ולתת להם גב למהלכים שלפעמים אנחנו לא מסכימים להם, מתוך הבנה שזה עדיף על עוד שנייה של שלטון ימין.

הצדקנות אולי נעימה ומרגישה נכון, אבל היא לא עוזרת לסיים את הכיבוש, לא עוזרת לנכים, למחוסרי הדיור, לזכויות הקהילה הלהט"בית, לפערים המעמיקים ולמרקם החברתי המתפורר.

מנהיג השמאל לא ייפול מהשמיים. הוא ייבנה את עצמו מתוכנו ובתמיכתנו.

אור לילו – משתדל להיות אקטיביסט, ולהיזהר לא לטעות בדרך. עובד בחברת היי טק וגר בתל אביב.

> די למניפולציות של השמאל, גבאי ינצח את נתניהו רק באידאולוגיה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

עיד אל-פיטר על חוף הים בתל-אביב (אורן זיו/אקטיבסטילס)

לראות את הים בפעם הראשונה בחיים, בעיד אל-פיטר

אלפי פלסטינים מהגדה ניצלו את אישורי הכניסה הנדירים שהנפיק הצבא לרגל החג כדי להגיע לחוף הים, אותו ראו לראשונה בחייהם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf