השר צחי הנגבי מאיים על הפלסטינים ב"נכבה שלישית"

בתגובה למעגל האלימות האחרון פרסם הנגבי סטטוס בחשבון הפייסבוק שלו בו הוא מזהיר את הפלסטינים שאם לא ישימו קץ לאלימות, ישראל תגיב בנכבה נוספת, קרי טיהור אתני של מאות אלפי בני אדם מאדמתם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת מיכאל שפר עומר-מן

השר לשיתוף פעולה אזורי ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, צחי הנגבי, איים בסוף השבוע האחרון על הפלסטינים בגירוש המוני וטיהור אתני אם לא ישימו קץ למעגל האלימות הנוכחי.

"תזכרו ב-48, תזכרו ב-67", כתב השר בחשבון הפייסבוק שלו בשבת, בתגובה לרצח שלושה מבני משפחת סלומון בביתם בהתנחלות חלמיש ביום שישי בלילה. "כך מתחילה "נכבה"".

הנכבה, להזכיר, היא השם הפלסטיני לאירועי 1948, במהלכם כ-700,000 פלסטינים נמלטו או גורשו על ידי הכוחות הישראליים במלחמה שהובילה להקמתה של מדינת ישראל. ישראל לא איפשרה לתושבים שגירשה או לאלה שנמלטו במהלך הקרבות לשוב לבתיהם בתום המלחמה, החלטה שהובילה להיווצרות בעיית הפליטים הגדולה שנמשכת עד עצם היום הזה. כ-300,000 פלסטינים נוספים נאלצו להימלט מבתיהם במהלך המלחמה ב-1967, כמחציתם פליטי 1948.

> הפלסטינים לא זוכים לחופש אפילו במותם

"כשתרצו לעצור זה כבר יהיה אבוד", כותב הנגבי, ורומז לכך שמעגל האלימות הנוכחי יוביל את ישראל לבצע גירוש המוני נוסף או לנישול של פלסטינים. "זה כבר יהיה אחרי "הנכבה" השלישית". "פעמיים כבר שילמתם את מחיר הטירוף של מנהיגיכם", הוא מפציר בעם הפלסטיני להתנתק ממנהיגיו, אותם הוא מכנה "קיצוניים, קנאים ומופקרים". "אל תנסו אותנו שוב כי התוצאה לא תהיה שונה", מאיים הנגבי.

ישראל מאשימה את הפלסטינים תכופות בהסתה נגד יהודים ונגד ישראלים, אך איש בממשלה לא גינה את האיום של הנגבי בטיהור אתני. ראש הממשלה נתניהו לא פיטר אותו, לא דרש ממנו לחזור בו מהאיום לביצוע פשע מלחמה, ואף איש ציבור לא אמר דבר שישתמע ממנו כי התבטאויות כאלה אינן מקובלות.

כזכור, גל האלימות האחרון פרץ בירושלים ובגדה המערבית על רקע מחאתם של הפלסטינים נגד גלאי המתכות שהציבה ישראל בכניסה למתחם מסגד אל-אקצא, המהווים בפועל מחסום נוסף המפקח על כניסתם של מתפללים מוסלמים למסגד. הציבור הפלסטיני וחלק ניכר מהעולם המוסלמי בכללותו רואה בצעד זה הפרה של הסטטוס-קוו העדין אליו הגיעו ישראל וירדן אחרי כיבוש ירושלים המזרחית ב-1967, וניסיון ישראלי נוסף לבצר ולהעמיק את ריבונותה על המתחם הקדוש.

ראוי אולי להזכיר כי בתגובה לניסיון האחרון מצד הממשל האמריקני להתניע את התהליך המדיני, ממשלת נתניהו הציגה את ההסתה הפלסטינית כאחד המכשולים העיקריים בפני השלום. הנה כאן אפשר לקרוא את דבריו של השר הנגבי במלואם:

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי ועורך מגזין 972+, שם פורסמה הרשימה במקור.

> שש תשובות לטענות של ימנים על אלימות הימים האחרונים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

משרד (אילוסטרציה: Pixabay)

לעמותות יש חשיבות חברתית עליונה. הגיע הזמן לקחת אותן ברצינות

בישראל יש אלפי עמותות שפועלות לשינוי אמיתי וכנה של החברה, אך רבות מהן נקלעו לתרבות תאגידית בעייתית, פועלות מכוח האינרציה בלבד ופוגעות במטרות שלשמן הוקמו. המשאבים המוגבלים צריכים להיות ציווי להתמקצעות והתייעלות - ולא תירוץ מדוע זה לא קורה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf