התפשטות המחאה של ראפר איראני מסעירה את הרשת הפרסית

לפני שנתיים הוכרז פרס על ראשו של הזמר שאהין נג'פי בעקבות שיר ששר בגנות המשטר. לפני שבוע הוא התפשט בהופעה כמחאה על היחס לאסירים הפוליטיים, והצית גל תגובות של תומכים ויריבים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אחד הדיונים החמים ברשתות החברתיות האיראניות בשבוע האחרון עוסק במחאתו הפרובוקטיבית של שאהין נג'פי, ראפר איראני גולה: בסיום הופעתם האחרונה בטורונטו בשבת, 7 ביוני, התפשטו נג'פי וחברי להקתו ועמדו על הבמה בעירום מלא (נג'פי עצמו נשאר בתחתוניו) במחאה על ההתנפלות האלימה על אגף 350, אגף האסירים הפוליטיים בכלא אווין ב-18 באפריל, ובמיוחד במחאה על הפשטת האסירים בידי הסוהרים.

הדיון אודות מחווה זו מסעיר לא רק את תומכי ומתנגדי המשטר, אלא גם עיתונאים, מוסיקאים, סוציולוגים ומבקרי תרבות איראניים המתחבטים בשאלה האם ועד כמה אפקטיבית מחאה מסוג זה, ומיהו הקהל שהיא רואה לנגד עיניה.

אתרים איראניים פרו-ממשלתיים מיהרו כמובן לגנות בשאט נפש את המעשה וכינו אותו "התנהגות ברברית וחייתית", אך באופן מעניין גם בקרב האסירים הפוליטיים עצמם, כמו גם בקרב אסירים לשעבר, נמתחה לא מעט ביקורת על בחירתו של נג'פי להתפשט על הבמה.

מילָא פדאא'י אסל, אסיר פוליטי לשעבר מאגף 350, הדגיש בראיון את זכותו של כל אדם לבטא את מחאתו כראות עיניו אך הוסיף כי "האקט הזה לא הוסיף כבוד לאסירי האגף". פדאא'י אסל גם העלה חשש כי מעשה זה יכול אף להחמיר את היחס אל האסירים הפוליטיים באווין מצד רשויות הכלא.

מאידך, פתאח סובחאני, גם הוא אסיר פוליטי לשעבר מאותו האגף, אמר כי המחווה של נג'פי שיקפה היטב את ההשפלה שבבדיקות הפולשניות שנערכות על האסירים, והסבה את תשומת הלב הציבורית לבעיה קשה זו. "מחאה לא אמורה להיות מנומסת", הוא הוסיף.

אחד הצופים שנכחו בהופעה העיד כי כמעט איש בקהל לא עזב את האולם בעקבות התפשטותם של נג'פי וחברי להקתו. "הרבה אנשים לא שמעו בכלל על מה שקרה באגף 350 ואחרי שהמוסיקאים התפשטו הם התחילו לשאול מה בעצם קרה שם", הוא אמר. עם זאת, הסוציולוג עלי הונרי מאמין כי גם אם הפרובוקציה עוררה תשומת לב, היא לא בהכרח אפקטיבית כיוון שהיא "זרה לרוח התרבות האיראנית" ובסופו של דבר מעוררת יותר אנטגוניזם מאשר אמפתיה.

(קליפ ההתפשטות: נג'פי ולהקתו בהופעה טורונטו)

זאת איננה הפעם הראשונה שנג'פי, המתגורר בגרמניה מאז 2005, מצליח להסעיר את השיח האיראני בבוטות ובאומץ הלב שלו. לפני כשנתיים נאלץ נג'פי להסתתר מחשש לחייו בעקבות פרסום השיר "הו נַקי ('טהור')", בו הוא מזמין את האמאם השיעי העשירי, עלי אל-האדי, המכונה "הטהור", לחזות בהידרדרותה המוסרית של איראן תוך פירוט שורה ארוכה של אפיזודות מן השנים האחרונות שהיו מביכות מאוד עבור המשטר. עם שחרור הקליפ של השיר הועמד פרס של מאה אלף דולר על ראשו, ואף יצאה פתווה הדנה אותו למיתה מטעם אייתאוללה גולפאייגאני.

wanted-shahin-najafi-0_138568

בתגובה התראיין נג'פי לטיימס הלונדוני והודיע כי אין לו כל כוונה לחזור בו, להתנצל או לרכך את הביקורת הפוליטית והחברתית שלו נגד המשטר האיראני. בשבוע שעבר, בטורונטו, הוא הוכיח כי התכוון לכל מילה.

(השיר "הו נקי")

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אני אומרת לבני עמנו בעזה: יש בישראל אנשים הגונים שרוצים שלום". ח"כ עאידה תומא סלימאן בהפגנה בתל אביב

"אני אומרת לבני עמנו בעזה: יש בישראל אנשים הגונים שרוצים שלום". ח"כ עאידה תומא סלימאן בהפגנה בתל אביב

הפגנה בתל אביב: "די למלחמה של ביבי"

יותר ממאה מפגינים קראו לעצור את המלחמה ולהסיר את המצור על עזה. ח"כ עאידה תומא תקפה גם את גנץ: היתה לך הזדמנות להראות שאתה מוביל פוליטיקה אחרת"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf