התקשורת הישראלית שותפה להסתה לרצח פלסטינים

כאשר התקשורת הישראלית מדגישה כי הלינץ' בתושב האריתראי בוצע "בשוגג", לא קשה להסיק מי לדעתה היה הכתובת "הנכונה" לאלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"המשטרה הודיעה כי תחקור את מבצעי הלינצ׳ בשוגג באזרח האריתראי". כך נפתחה אחת ממהדורות החדשות הגנריות ברדיו אמש, באחת מאותן תחנות גנריות ובנאליות, המביאות את החדשות מדוברי הצבא והמשטרה הבנאליים. ולמרות זאת, כך מנסחים משפט לא בנאלי בחדשות בישראל, בעל סאבטקסט עמוק המגלם בתוכו כל כך הרבה.

להדיוטות הפוליטיות שבינינו, הבה נבאר את משמעות המילה "בשוגג", ואיך ייתכן שאנשים מוסריים והומנים מטבעם מסוגלים לדפוק מכות רצח לאדם אחר, בשוגג.

כל בר דעת יודע שהשימוש במילה זו נועד להצביע על אנומליה, חריגה מהכוונות המקוריות של המבצע, בשל אי אלו סיבות, לכדי ביצוע שלא עולה בקנה אחד עם התכנון המקורי. תכננת לרצוח ערבי ויצא לך אריתראי? טעות בזיהוי. בנוסף, השימוש במילה זו נועד לרמוז על סלחנות מסוימת, בין אם נאמרה על ידי מבצע האקט הלא מכוון, ובין אם נאמרה על ידי צד שלישי המתאר את שאירע. מאחר ואין על עם ישראל וכוונותיו הטהורות, מותר לו לטעות לפעמים. תכננת לרצוח ערבי ויצא לך אריתראי? לא נורא, טעות בזיהוי.

> ערוץ 2: לא קרה היום כלום לערבים

הלינץ' שעושים עוברי אורח בפליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

טעות בזיהוי. הלינץ' שעושים עוברי אורח בפליט מאריתריאה שנחשד כי היה מעורב באירוע הירי בתחנה המרכזית בבאר שבע. צילום מסך

בפעם הבאה תוודאו שהוא ערבי

אך מה שבאמת חמור בבחירת מילים אומללה זו, המתווספת לשאר אמירות מזעזעות של התקשורת הישראלית, הוא הסאבטקסט והקונטקסט.

לתקשורת הישראלית לא אכפת מערבים. משפט זה לא אמור להרעיד עולמות, הוא אקסיומה ידועה אך מוכחשת ע״י חלקים נכבדים, ומאוד צבועים, בתעשיית ההסברה הישראלית. לתקשורת הישראלית לא אכפת גם מאריתראים, סודנים, ואפילו אתיופים יהודים. שוב, משפטים שלא אמורים לזעזע אף אחד. אלא שהמשפט הבא אמור לזעזע גם את אחרון הציניקנים שבנו: רוב רובה של התקשורת הישראלית תומך בלינץ׳ בערבים.

וזהו הסאבטקסט האמיתי של המילה ״בשוגג״, שנאמרה בקונטקסט ואקלים בו בכירי משטרה וממשלה קוראים להוציא להורג פלסטינים בלא משפט בשם "הביטחון". רוצה לומר, יש לינצ׳ים שמתקבלים בהבנה, שלא מתבצעים בשוגג, וש״קורבנותיו״ הם כנראה כל מיני ערבושים שמגיע להם כי הם "מחבלים", כי ככה מישהו שעמד לידם החליט, והתקשורת בתורה לא תשאל שום שאלות. הפעם, ה"קורבן" (הגרשיים הינם כלי עזר הנועד לקורא הפאשיסט ולסייע לו בהבנת הטקסט) הוא "סתם כושי". בדיווח על הלינץ׳ הבא הכתבים מקווים שלא להשתמש במילה "בשוגג". בשם הפוליטיקלי קורקטיות, הם גם לא יגידו ״בכוונה״.

וזו, גבירותיי ורבותיי, ממש לא אנומליה וממש לא שגיאה – במדינה בה התקשורת המיינסטרימית קוראת לילדים בני 13 "מחבלים"; הממהרת לקטלג כל אירוע בו מעורב ערבי כ"בטחוני"; הקוראת מדף המסרים של דוברות הצבא השקרנית ו/או דוברות המשטרה העוד יותר שקרנית; המפארת את השימוש במילים כמו "נטרול", כלומר רצח והוצאה להורג בשפה פחות צבועה, לא מכובסת ופחות ישראלית; המתעלמת לחלוטין מפגיעה בערבים; המקפידה לנתק את תחילת האינתיפאדה הנוכחית מהקונטקסט הרחב וההיסטורי שלה; ובאופן כללי לתאר את הצעירים הפלסטינים כחיות אדם ללא שום מילה על כך שישראל היא שעשתה אותם מיואשים ואובדניים – כל אלה יכולים להעיד על דבר אחד בלבד: התקשורת היא בין המסיתים הראשיים האחראים לגל הטרור הנוכחי נגד אזרחי המדינה הערבים, כאשר היא שותלת בתודעת ההמונים מסרים שכל תכליתם היא דה הומניזציה לפלסטינים. והיא כמובן נושאת גם בחלקה באחריות לרציחתו של הבטום זרהום.

החלילן מרחביה, ושאר החברים בלהקתו היושבים בגבעת רם המקפידים לנגן את מוזיקת ההסתה הפרועה עוד מימי רצח רבין, ממשיכים לנגן והתקשורת מתפקדת על תקן המגבר. ללא שום דיסטורשן, בצורה ברורה וחדה.

הפלסטינים בישראל כבר הפנימו מזמן כי המשטרה היא ארגון הפועל נגדם, ולא למענם. מוטב לו יבינו כבר כי גם התקשורת הישראלית, על שלל הקושמריזם שבה, לצערנו הרב ולשמחתם של אי אלו אופורטוניסטים מקרבנו כלוסי אהריש, עושה את אותו דבר. ממש כפי שהיס״מ דופק לנו מכות בהפגנות תוך צעקות "אני אזיין אותך יא מחבל" כשברקע מפגיני ימין תומכים בו וקוראים "מוות לערבים", כך בדיוק קורה עם התקשורת, כאשר ההנהגה הישראלית (והאופוזיציה המגוחכת) היא הקהל הפאשיסטי המשולהב באנלוגיה הראשונה.

"רצח ערבים זה לגיטימי" הם ימשיכו לטפטף להמונים המוסתים בין השורות הנועדות לבצע דה הומניזציה לפלסטינים, "רק בפעם הבאה תדאגו לוודא שהוא באמת ערבי".

> למה סירבתי לייצג בתוכנית טלוויזיה את "הצעירים הפלסטינים"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"הלכנו לשותפות עם ברק, מחרב השמאל הישראלי בפעם השלישית והפננו עורף לציבור הערבי״. ראשי המחנה הדמוקרטי סתיו שפיר, אהוד ברק וניצן הורוביץ במטה המפלגה בערב הבחירות (רועי אלימה / פלאש90)

אחרי הבחירות, ביקורת חריפה במרצ על החיבור לברק ועל הקמפיין

מתנגדי החיבור מזכירים שהמצביעים הערבים ברחו והמסר נגד הכיבוש עומעם. התומכים מתנחמים בעבודה שמרצ עברה את אחוז החסימה. ח"כ עיסאווי פריג' שנשאר בחוץ לא מתחרט: "זה היה כורח השעה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf