סוגרים בתי יתומים ושוברים עציצים בבתים: רשמים מסיור בחברון

עמותת צדקה שמסייעת לאלפי יתומים ונכים על הכוונת על הצבא. בבתים שעברו חיפוש ניכר הרס מוחלט. והחיילים עזבו את הבתים לטובת חיפוש בשדות ובבארות. יום בעיר האבות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בסוף הסיור שלנו בחברון נגלה לעיניי מראה שנע בין הפסטורלי למחריד. עמדתי בעמק פורה של גפנים שנצבע כתום-זהוב בדקות האחרונות של השקיעה. במעלה הגבעה מצד אחד התכנסו על פני השעה האחרונה כ-400 חיילים, שהעבירו את יומם בחיפושים בשדות ובבארות אחר שלושת הנערים החטופים, למרבה הייאוש כנראה שללא תקווה למוצאם חיים. הם צעדו לשם בשקט מפחיד, ואחד אחרי השני הלכו לאוטובוסים שיחזירו אותם לבסיסים, עד היום הבא.

על הגבעה השנייה התכנסו כמה עשרות פלסטינים תושבי חברון ופעילים ישראלים וזרים, שבאו להביע סולידריות עמם לאחר ימי הסגר והחיפושים והמעצרים האינטנסיביים בעיר, ונערכו לעלות על האוטובוס שייקח אותם לכיוון הבית. הם נופפו בדגלים והחזיקו שלטים נגד ענישה קולקטיבית במספר שפות, אבל לא קראו קריאות, והדהדו את שתיקת החיילים.

פתאום אחד החיילים מהצד השני צעק "שרמוטות". תושב חברון, שלאחרונה חיילים – אולי אלה ממש ואולי אחרים – הרסו את כל תכולת ביתו, צעק בחזרה "חייל לך הביתה". ושוב השקט השתרר, כאילו כל צד שקוע מדי בכאב שלו, בליקוק הפצעים שלו, מכדי לחפש עוד עימות ועוד צרות. השמש שקעה והעמק החשיך והאוטובוסים משני צדי העמק נסעו. עד היום הבא.

החיילים חזרו בשקט לאוטובוסים (חגי מטר)

החיילים חזרו בשקט לאוטובוסים (חגי מטר)

 

הפגנה שקטה בשקיעה (חגי מטר)

הפגנה שקטה בשקיעה (חגי מטר)

היתום אשך בשערך

הגענו לחברון לבקשת פעילים מארגון "נוער נגד התנחלויות", ארגון שמקדם מזה שנים התנגדות לא-אלימה לכיבוש ושזכה לאחרונה לפרסום רב סביב צילום הווידאו שפרסם של דוד הנחלאווי. הפעילים פנו לשותפיהם בקואליציית נשים לשלום ובאנרכיסטים נגד הגדר ותעאיוש בהזמנה לביקור סולידריות.

הרעיון בביקור מבחינתי היה שלצד הצורך המובן לאתר את הנערים החטופים, ברור שהמבצע הצבאי הלך הרבה יותר רחוק מזה ונועד ליצור ענישה קולקטיבית כלפי האוכלוסייה האזרחית בכל רחבי הגדה המערבית, לצד פגיעה בגופים הקשורים לחמאס מתוך שאיפה פוליטית (לא רק צבאית) לפגוע בו ובממשלת האחדות הפלסטינית. על הדברים האלה צריך לדבר, ולהתנגד אליהם.

את הסיור התחלנו במפעל ליוגורט בשם "ריאן", שמופעל על ידי עמותת "הצדקה האסלאמית". לדברי עובדיה העמותה קיימת כבר 53 שנים, מפעילה שני בתי יתומים ותשעה בתי ספר ומסייעת לנכים ולמשפחות עניות. סך הכל היא מסייעת ישירות לכ-4,000 נזקקים באזור חברון, שחלקם מועסקים על ידי אחד מכמה מפעלים קטנים שבבעלותה, ובעקיפין מגישה סיוע לכעשרת אלפים איש.

בשבוע שעבר פשטו חיילים על משרדי העמותה בחברון, החרימו מחשבים ואת כל קלסרי הנתונים של כל מקבלי הסיוע של העמותה. ביום שישי הגיעו חיילים ונציגי המנהל האזרחי גם למפעל ליוגורט, הודיעו שהוא צפוי להריסה, ואפשרו מספר ימים להגשת ערעור. ערעור אכן הוגש לבג"ץ, ובעמותה מקווים שיצליחו להציל לפחות את המפעל, שמהווה מקור הכנסה מרכזי עבורם.

> עדות של חייל מילואים: גם ילדים פסטינים נחטפים מבתיהם

חאתם בכרי וביקור הסולידריות (חגי מטר)

חאתם בכרי וביקור הסולידריות במפעל היוגורט. מימין: צו ההריסה (חגי מטר)

"אנחנו לא עושים דבר נגד החוק", פותח ומצהיר חאתם בכרי, יו"ר העמותה שמונה על ידי הרשות הפלסטינית. "הצבא טוען שהמפעל הזה תומך בטרור, אבל אין דבר רחוק מהאמת. האם תמיכה ביתומים היא תמיכה בטרור? אלפי האנשים שנסמכים עלינו ייפגעו קשות אם נסגר ולא תהיה להם כתובת אחרת. אנחנו רוצים להעביר מסר לישראלים, מסר של שלום ושל חירות, ומקווים שבעזרת השם נזכה לצדק מבית המשפט".

בעמותה מדגישים שלמרות שהיו בהנהלתה בעבר אנשים שמקושרים גם לחמאס, הם לא נמצאים שם כבר יותר משלוש שנים, והרשות ואבו-מאזן עצמו הם הפטרונים היחידים של העמותה. אישית אני חייב לומר שזה לא מעניין אותי יותר מדי.

נניח, רק לצורך הדיון, שאכן מדובר בעמותה שחלק מאנשיה מקושרים לחמאס. אם כל מה שהעמותה עושה הוא לסייע ליתומים, לנכים ולעניים שאף אחד אחר לא מסייע להם – אין שום הצדקה לסגור אותה. חמאס, יש לזכור, היא לא רק מחבלים מתאבדים ויורי טילים. זו גם המפלגה הגדולה ביותר בשטחים כיום, שיש לה דרג פוליטי, ומפעלי צדקה שעושים באמת רק צדקה, ועיתונאים, ומערך שלם של חברה אזרחית שאינו קשור לשום סוג של טרור, ומחנות שונים עם גישות פוליטיות שונות. מכל מקום, את בתי היתומים של חברון אין שום הצדקה לסגור.

ספות קרועות ותמונות שבורות אחרי חיפוש בחברון (חגי מטר)

ספות קרועות ותמונות שבורות אחרי חיפוש בחברון (חגי מטר)

רק פו הדב נשאר

ממפעל היוגורט המשכנו לביקור באחד מהבתים שהצבא פשט עליו במסגרת החיפושים. הגענו לבית (שהיה) נאה בפאתי העיר. בית גדול, יפה, שדייריו ללא ספק אינם מנתמכי "הצדקה האסלאמית". יצא לי כבר לראות בתים שעברו פריצה פלילית או חיפוש צבאי בעבר (הדמיון בין השניים די מרשים). ראיתי מגירות הפוכות, בגדים מבולגנים, אפילו מזרנים שנקרעו כדי לחפש בתוכם. מעולם לא ראיתי חורבן כל כך מוחלט כמו שראיתי בבית הזה.

שער הכניסה ודלת הכניסה פשוט פוצצו. לא היה עציץ אחד בחצר או בתוך הבית שלא נשבר, והאדמה מלאה את כל המסדרונות. אמבטיה (או ג'קוזי?) נעקרה ממקומה, והצנרת שלה נקרעה. לא הייתה ספה בבית שלא קרעו בה כריות וריפוד. תמונות ממוסגרות של בני המשפחה נותצו. חורים נוקבו בקירות, בתקרות, בעיטורי הגבס במסדרון, במכשירי חשמל. חדר הילדים היה כולו ערימה של רהיטים שנשברו בידי החיילים, ורק שתי דמויות מחייכות של פו הדב נותרו מחייכות על הקירות.

חדר הילדים. רק פו הדב נשאר על הקיר (חגי מטר)

חדר הילדים. רק פו הדב נשאר על הקיר (חגי מטר)

כאן, בניגוד לשיחה הממושכת עם אנשי העמותה, לא היה כל כך על מה לדבר. פשוט עברנו מחדר לחדר וראינו את ההרס שהחיילים זרעו. הדבר היחיד שעליו דיברנו הוא שזה לא הבית היחיד. שאפשר לעבור לעוד בית ולעוד אחד ולראות אותו דבר.

תמונות שראיתי מבתים אחרים מוכיחות שאכן לא מדובר במקרה חד פעמי. לא יודע למה אבל דווקא ריסוק העציצים נשאר לי בראש יותר מכל. וריח האדמה בבית.

יצאנו החוצה, השמש כבר כמעט שקעה, בעמק עברו מאות חיילים בסוף עוד יום חיפושים נואש (כבר לא בבתים, רק בשדות ובארות), שטיפסו לאוטובוסים שחיכו לקחת אותם. הלילה ירד.

בקשה לתגובה נשלחה לדובר צה"ל. אם וכאשר תתקבל תגובה היא תפורסם כאן.

> הלב יוצא אל אמהות החטופים: בין ישראל לארגנטינה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"הלכנו לשותפות עם ברק, מחרב השמאל הישראלי בפעם השלישית והפננו עורף לציבור הערבי״. ראשי המחנה הדמוקרטי סתיו שפיר, אהוד ברק וניצן הורוביץ במטה המפלגה בערב הבחירות (רועי אלימה / פלאש90)

אחרי הבחירות, ביקורת חריפה במרצ על החיבור לברק ועל הקמפיין

מתנגדי החיבור מזכירים שהמצביעים הערבים ברחו והמסר נגד הכיבוש עומעם. התומכים מתנחמים בעבודה שמרצ עברה את אחוז החסימה. ח"כ עיסאווי פריג' שנשאר בחוץ לא מתחרט: "זה היה כורח השעה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf