שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו

חדשות ערוץ 2 - די לקרקס, פרסמו את התמלילים במלואם!

מאת |

גם כאשר עולם התקשורת הישראלי עובר את אחד המשברים הגדולים שלו אי פעם, במקום לחשוב על טובת הציבור בחדשות ערוץ 2 חושבים על מכירת פרסומות

כבר ימים ארוכים שמדי ערב, ולעיתים גם מספר פעמים ביום, משחררים חדשות 2 באמצעות הכתב והפרשן החרוץ והמקושר שלהם, גיא פלג, מידע וציטוטים מתוך תמלילי הפגישות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. כנראה שככה זה כשאתה כתב של ערוץ הטלוויזיה המסחרית החזק במדינה – אתה מקבל בלעדיות על חומרים ששווים הרבה מאוד כסף, ושעיצוב הנרטיב שלהם משפיע בצורה דרמטית על מדינה שלמה.

וכך, יום יום, אט אט, בין מקבץ פרסומות ל"פרסומת אחת וחזרנו", נגלות לעינינו הקרועות לרווחה עוד שורות מופתיות שיצאו מפיהם של קרוב לוודאי שני האנשים החזקים במדינה שקשרו קשר להונות את כל הציבור.

פרשת נוני-ביבי היא כמובן מופע קיצוני ומבעית, העולה על כל דמיון וקונספירציה, של התנהלות התקשורת המסחרית בישראל, אבל היא נותנת תוקף מצמרר לטענות, שנחשבו עד עתה הזויות ומוקצנות, בדבר קשרים מושחתים בין בעלי הון לגורמי שלטון ולתקשורת (הון-שלטון-עיתון) שמעצבים את המציאות במדינה.

בפעם הראשונה יכולים אזרחי המדינה לקבל מיד ראשונה מידע על "איך הדברים מתנהלים באמת" בעולם התקשורת הישראלי. בפעם הראשונה הכוח המניע את עולם העיתונות נחשף בעירומו ובקלונו: לא מדובר באג'נדה פוליטית, בעימות ערכי או בפערים בתפיסה לגבי האופן שבו צריך לדאוג לטובת אזרחי המדינה. מדובר במחלוקת הרת הגורל – מי יצליח להרוויח על חשבוננו יותר כסף. מי יצבור יותר כוח.

> לא שוחד, ניסיון השתלטות ביביסטי על התודעה

"עוד פרסומת אחת וחזרנו" (צילום מחדשות ערוץ 2)

"עוד פרסומת אחת וחזרנו" (צילום מחדשות ערוץ 2)

אבל בחדשות ערוץ 2, נראה שגם כשעולם התקשורת הישראלי עובר את אחד המשברים הגדולים שלו אי פעם, במקום לחשוב על טובת הציבור חושבים על מכירת פרסומות. כי אם טובת הציבור באמת היתה עומדת לנגד עיני קברניטי חדשות הערוץ השני, הם היו מפרסמים את כל התמלילים שנמצאים ברשותם בבת אחת, ומאפשרים דיון ציבורי פתוח שמבוסס על מידע ולא על שברירי ציטוטים ופרשנויות שנשענות על שמועות וספקולציות. הם לא היו בוחרים בטובת הרייטינג שלהם (ואולי אינטרסים זרים אחרים שאיננו מודעים להם) על פני המחויבות שלהם לחלוק מידע כל כך מהותי וגורלי עם הציבור.

גיא פלג ועורכיו צריכים להפסיק לעשות מהפרשה המביכה והמערערת הזאת קרקס. הם צריכים לשחרר את כל המידע שמצוי ברשותם עכשיו ולהפסיק לבגוד במחויבות ובאחריות שלהם לציבור. אי אפשר להחזיק את המקל משני קצותיו – גם לפרשן בזעם על אתיקה עיתונאית שמופרת על ידי שיקולים זרים וגם לשבת על חבית חומר הנפץ שנקראת תמלילי ביבי-נוני ולמרוח אותה על פני ימים לטובת אינטרסים שהם הכל חוץ מהאינטרס הציבורי.

> גם חודשיים אחרי: אין הוכחות לטענות על "אינתיפאדת אש"

פעילה במאבקים לחופש, שוויון וזכויות אדם ואשה בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים. רכזת המדיה והפעילות ציבורית (בישראל) של ארגון התקשורת Just Vision , ועורכת שותפה של האתר שאתם קוראים בו ממש עכשיו.

לפני שהצטרפתי ל-Just Vision עבדתי כדוברת של ארגון רופאים לזכויות אדם-ישראל. בין הקמפיינים התקשורתיים שהובלתי במסגרת התפקיד: המאבק לשחרורם של העצורים המנהליים הפלסטינים שובתי הרעב בתחילת שנת 2012, הקמפיין לחשיפת מחנות העינויים בסיני בהם נכלאים פליטים למטרות כופר, ועוד. לאחר מכן שמשתי כאשת התקשורת של קמפיין "האקדח על שולחן המטבח" לצמצום תפוצת נשק קל במרחב הציבורי בישראל.

בגלגול המקצועי הקודם שלי עבדתי כתראפיסטית בגישה התנהגותית לילדים ואנשים עם קשיים בתחום התקשורת והלמידה. מהמטופלות והמטופלים שלי למדתי שהדרך הטובה ביותר להעביר מסר היא תמיד זו הפשוטה, הכנה והישירה.

לעמוד הכותב
נושאים קשורים
X

אהבת את הכתבה הזאת?

הניוזלטר השבועי של שיחה מקומית מביא את מיטב הכתבות והטורים שלנו עד המייל שלך. להרשמה לחצו כאן
silencej89sjf