חדשות ערוץ 2 - די לקרקס, פרסמו את התמלילים במלואם!

גם כאשר עולם התקשורת הישראלי עובר את אחד המשברים הגדולים שלו אי פעם, במקום לחשוב על טובת הציבור בחדשות ערוץ 2 חושבים על מכירת פרסומות

א א א

כבר ימים ארוכים שמדי ערב, ולעיתים גם מספר פעמים ביום, משחררים חדשות 2 באמצעות הכתב והפרשן החרוץ והמקושר שלהם, גיא פלג, מידע וציטוטים מתוך תמלילי הפגישות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. כנראה שככה זה כשאתה כתב של ערוץ הטלוויזיה המסחרית החזק במדינה – אתה מקבל בלעדיות על חומרים ששווים הרבה מאוד כסף, ושעיצוב הנרטיב שלהם משפיע בצורה דרמטית על מדינה שלמה.

וכך, יום יום, אט אט, בין מקבץ פרסומות ל"פרסומת אחת וחזרנו", נגלות לעינינו הקרועות לרווחה עוד שורות מופתיות שיצאו מפיהם של קרוב לוודאי שני האנשים החזקים במדינה שקשרו קשר להונות את כל הציבור.

פרשת נוני-ביבי היא כמובן מופע קיצוני ומבעית, העולה על כל דמיון וקונספירציה, של התנהלות התקשורת המסחרית בישראל, אבל היא נותנת תוקף מצמרר לטענות, שנחשבו עד עתה הזויות ומוקצנות, בדבר קשרים מושחתים בין בעלי הון לגורמי שלטון ולתקשורת (הון-שלטון-עיתון) שמעצבים את המציאות במדינה.

בפעם הראשונה יכולים אזרחי המדינה לקבל מיד ראשונה מידע על "איך הדברים מתנהלים באמת" בעולם התקשורת הישראלי. בפעם הראשונה הכוח המניע את עולם העיתונות נחשף בעירומו ובקלונו: לא מדובר באג'נדה פוליטית, בעימות ערכי או בפערים בתפיסה לגבי האופן שבו צריך לדאוג לטובת אזרחי המדינה. מדובר במחלוקת הרת הגורל – מי יצליח להרוויח על חשבוננו יותר כסף. מי יצבור יותר כוח.

> לא שוחד, ניסיון השתלטות ביביסטי על התודעה

"עוד פרסומת אחת וחזרנו" (צילום מחדשות ערוץ 2)

"עוד פרסומת אחת וחזרנו" (צילום מחדשות ערוץ 2)

אבל בחדשות ערוץ 2, נראה שגם כשעולם התקשורת הישראלי עובר את אחד המשברים הגדולים שלו אי פעם, במקום לחשוב על טובת הציבור חושבים על מכירת פרסומות. כי אם טובת הציבור באמת היתה עומדת לנגד עיני קברניטי חדשות הערוץ השני, הם היו מפרסמים את כל התמלילים שנמצאים ברשותם בבת אחת, ומאפשרים דיון ציבורי פתוח שמבוסס על מידע ולא על שברירי ציטוטים ופרשנויות שנשענות על שמועות וספקולציות. הם לא היו בוחרים בטובת הרייטינג שלהם (ואולי אינטרסים זרים אחרים שאיננו מודעים להם) על פני המחויבות שלהם לחלוק מידע כל כך מהותי וגורלי עם הציבור.

גיא פלג ועורכיו צריכים להפסיק לעשות מהפרשה המביכה והמערערת הזאת קרקס. הם צריכים לשחרר את כל המידע שמצוי ברשותם עכשיו ולהפסיק לבגוד במחויבות ובאחריות שלהם לציבור. אי אפשר להחזיק את המקל משני קצותיו – גם לפרשן בזעם על אתיקה עיתונאית שמופרת על ידי שיקולים זרים וגם לשבת על חבית חומר הנפץ שנקראת תמלילי ביבי-נוני ולמרוח אותה על פני ימים לטובת אינטרסים שהם הכל חוץ מהאינטרס הציבורי.

> גם חודשיים אחרי: אין הוכחות לטענות על "אינתיפאדת אש"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אשה נושאת דגל פלסטיני בהפגנת יום האדמה ביפו. הפלסטינים התפתחו כאן נגד הרצון הישראל (צילום: רוני שיצר/פלאש90)

אשה נושאת דגל פלסטיני בהפגנת יום האדמה ביפו. הפלסטינים התפתחו כאן נגד הרצון הישראל (צילום: רוני שיצר/פלאש90)

הפלסטינים בישראל, הקהילה הגאה שאתם מסרבים לראות

אין לנו הרבה שותפים לדרך, בעלי חברות לא מתחרים מי יעניק לנו יותר זכויות, אבל אנחנו כאן. ואנחנו גאים בזהות שלנו אותה חוק הלאום מבקש להעלים, לקול שתיקתם של אבירי זכויות האדם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf