תיק החקירה על הירי באחים בקלנדיה: הפלסטינית נורתה למוות מאחור

שני האחים נורו למוות על ידי מאבטחים כשלא היוו סיכון והיו רחוקים מהם. חומרי החקירה של הפרקליטות מעלים שאלות חדשות על ההחלטה לא להגיש כתב אישום. האחות דיממה למוות במשך זמן רב ללא טיפול רפואי

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הפוסט נכתב בשיתוף עם נעם רותם

תיק החקירה בעניין הרג האחים בקלנדיה באפריל האחרון, שהגיע לידי שיחה מקומית, מטיל צל כבד על ההחלטה שלא להגיש כתבי אישום נגד המאבטחים היורים. מהראיות בתיק עולה כי מדובר בהחלטה בלתי סבירה בעליל לא רק במקרה של האח, שמראש היה ידוע כי נורה כשהוא לא מאיים על המאבטחים במחסום, אלא גם שהירי באחות היה לא מוצדק.

ביום רביעי, ה-27 באפריל, נורו למוות במחסום קלנדיה מראם סאלח חסן אבו אסמאעיל, צעירה בת 23 משכונת א-ראם במזרח ירושלים, אם לשתי בנות, ואחיה הצעיר איבראהים סאלח טאהה, בן 16 מבית סוריכּ.

לפי הודעת הפרקליטות, הירי באחות היה חוקי מכיוון שהיא יידתה סכין, כך שגם אם כאשר נורתה לא החזיקה בו כבר – הרי שהמאבטח חשש לחייו. אך לפי הבדיקה הפתולוגית שנמצאת בתיק מתברר כי אבו אסמאעיל נורתה פעמיים בצד האחורי של גופה, פעם בגבה ופעם בעכוזה, ובאחת היריות היא הייתה כבר מכופפת. כלומר, היא פנתה לאחור ונורתה כאשר כבר לא יכלה לסכן איש.

פרקליטת המשפחה של האחים, נהילה עטייה, אמרה היום לשיחה מקומית שבכוונתה לערער על סגירת התיק.

> שתי סרבניות כיבוש בדרך לכלא: "מתוך אהבה לארץ ולבני האדם החיים בה"

חיילים וכוחות הצלה בזירת האירוע בקלנדיה זמן קצר לאחר ששני האחים נורו על ידי מאבטחים. 27 באפריל 2016. (צילום: פלאש90)

חיילים וכוחות הצלה בזירת האירוע במחסום קלנדיה זמן קצר לאחר ששני האחים נורו על ידי מאבטחים. 27 באפריל 2016. (צילום: פלאש90)

בנוסף, לפי העדויות שפרסמנו בעבר, המאבטחים במחסום מנעו מפרמדיקים פלסטינים לטפל בפצועה, ובמשך יותר משעה היא לא קיבלה טיפול. לפי תוצאות הבדיקה אבו אסמעיל מתה כתוצאה מאיבוד דם, לאחר שאחד הקליעים קרע ורידים בבטנה. ניתן לטפל בפציעה כזו, ומחקרים מראים כי רובם המוחלט של הפצועים שורדים אם ניתן להם טיפול ראוי בבית חולים. ישנו בית חולים במרחק דקות ספורות ממחסום קלנדיה. על חשד הפקרתה למוות של הפצועה המאבטחים היורים אפילו לא נחקרו.

האח לא שלף את הסכין

על פי גרסת המשטרה, מראם אבו אסמעיל ואחיה אברהים נכנסו באותו יום לאזור המיועד לרכבים בלבד במחסום. בדוברות המשטרה דיווחו מיד לאחר האירוע כי "שוטרים ולוחמי מג"ב המוצבים במעבר קלנדיה הבחינו בגבר ואישה ב.מ. [בני מיעוטים] הצועדים לכיוון המעבר המיועד למעבר כלי רכב בלבד כאשר ידה בתוך תיק שהיה ברשותה וידו של המחבל מאחורי גבו אוחזת בדבר מה שעורר את חשדם של השוטרים.

"השוטרים הפועלים במקום צעקו לעברם מספר פעמים לעצור ולא להמשיך להתקדם. המחבלת והמחבל המשיכו לצעוד ולהתקרב לשוטרים, אשר המשיכו לקרוא לעברם לעצור ולהשליך את התיק שהיה ברשותה. המחבלת עצרה במרחק קרוב לשוטרים, החלה לצעוד מספר צעדים לאחור יחד עם המחבל, כאשר לפתע הסתובבו שוב לעבר השוטרים, המחבלת שלפה סכין שהיה בתיקה והשליכה בכיוון ישיר לשוטר שעמד בסמוך אליה. השוטר לא נפגע. השוטרים והמאבטחים פעלו במהירות וירו לעברם של המחבלים ונטרלו אותם".

לעומת זאת העדויות שפרסמנו על התקרית מעלות חשד כבד שלכל הפחות הריגת הנער בן ה-16 היתה לא מוצדקת והוא נורה מספר פעמים ללא שהעמיד סכנה כל שהיא למאבטחים במחסום. המשטרה סירבה לשחרר סרטון שתיעד את האירוע, אך גם ללא הסרטון שיישב בין הגרסאות קיימות בעיות רבות בגרסת המשטרה. ראשית, האח בן ה-16 אפילו לפי גרסת המשטרה הנער לא אחז בדבר ולא עמד סמוך לשוטרים. אם כך, איך ייתכן שהאיום שלא נשקף ממנו הצדיק ויתור על שלבי נוהל מעצר חשוד והוביל לירי על מנת להרוג? גם אם לאחר מעשה בחגורתו נמצא סכין, כמו שהמשטרה טוענת, אפילו לשיטתה הוא אפילו לא שלף אותו.

למרות כל זאת לפני שבועיים פרקליטות המדינה הודיעה כי לא תעמיד לדין את המאבטח שירה באחים למוות זאת בשל "חוסר אשמה" ו"חוסר בראיות".

בפרקליטות אמרו בתגובה לסגירת התיק כי "מחומר הראיות עולה כי בזמן הילוכו לעבר המחסום הלך איבראהים כאשר ידו האחת טמונה בכיסו וידו השנייה מחזיקה במראם. נסיבות אלה יכולות היו להעלות חשד סביר באשר לכוונתו של לתקוף את כוחות הביטחון שעה שהגיע למרחק כה קרוב מכוחות הביטחון שבמחסום".

עוד הוסיפו בפרקליטות כי "אמנם, מזווית הצילום של הסרטון המתעד את האירוע ניתן לראות ניסיון של אבראהים לסחוב את מראם לאחור בטרם יידתה את הסכין, אך עם זאת יש לקחת בחשבון כי כיוון המבט של השוטר והמאבטחים שהיו במקום שונה מאשר זווית הצילום. כמו כן, בחיפוש על גופו של אבראהים התגלו סכינים נוספים, כאשר אחד מהם זהה לסכין שאותו שלפה ויידתה מראם. עובדה זו עשויה ללמד על המניע של אבראהים להגיע למקום".

> השקר החדש של הימין: "המדינה הורסת בתים רק ליהודים"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

מדוע כל כך בטוחים שהם מסוכנים? אילוסטרציה (Raul Lieberwirth, flickr, CC BY-NC-ND 2.0)

הנתונים מראים: מי שאובחן כחולה נפש לא מסוכן יותר מהאחרים

המרצות בכנס האגודה הישראלית לקרימינולגיה טענו שמי שאובחנו כחולי נפש מסוכנים יותר מאשר כלל הציבור. אני טענתי ההפך. ציפיתי לוויכוח, אבל הוא לא בא. כנראה הטענה הזו עדיין נועזת מדי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf