פרשת חטיפת הנערים: טבילת האש של ממשלת האחדות הפלסטינית

אבו-מאזן הצהיר כי בבסיס הקמת ממשלת האחדות עומדת התנערות מאלימות, לרבות מצד חמאס. איך אם כן תפעל הממשלה ואיך יפעל חמאס עכשיו, אם אכן הייתה חטיפה? ואיך זה ישפיע על יחס העולם לממשלה?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אחרי שעות שבהן צו איסור פרסום מנע את פרסום הפרשה, מותר עכשיו כבר לספר על כך ששלושה צעירים ישראלים הלומדים בהתנחלויות נעדרים מאז ליל אתמול (חמישי). בצבא חוששים שהשלושה שנחטפו מוחזקים באזור חברון ויש חשש לחייהם. מהבוקר מדווחים פלסטינים ומתנחלים על פעילות צבאית ערה בעיקר באזור דרום הר חברון והעיירה יטא, והיו גם דיווחים על חילופי אש בין הצבא לחמושים. שמועות רבות מסתובבות ברשתות החברתיות ומוקדם לומר מה בדיוק קרה.

מה שבטוח הוא שאם אכן נחטפו השלושה על ידי פלסטינים, ונקווה שישוחררו בהקדם, יהיה הדבר כטבילת אש לממשלת האחדות הלאומית החדשה שקמה ברמאללה בשבוע שעבר. עם הקמת הממשלה החדשה הצהיר אבו-מאזן שהשותפות של פתח עם חמאס, שבבסיס הקמת הממשלה, כוללת הן את כיבוד ההסכמים שנחתמו עם ישראל והן את ההתנגדות לאלימות. גם ישראל, שהודיעה על ניתוק יחסים מהרשות ועל הפסקה מוחלטת במשא ומתן בשל חלקה של חמאס בממשלה, התחייבה להמשיך בתיאום הביטחוני (תיאום קרוב וצפוף מדי, לתחושתם של פלסטינים רבים).

נצטרך לחכות ולראות מה זהות החוטפים ומה השתייכותם הארגונית, אבל יהיה אשר יהיה ברור שהעולם כולו יבחן בשבע עיניים את תגובת הממשלה החדשה ואת תגובת חמאס לאירועים. עד כמה משתפים כוחות הביטחון של הרשות פעולה עם הצבא? האם אנשי חמאס מעורבים בפעולה? אם כן, האם פעלו באישור הדרגים הבכירים או בניגוד לעמדתם? איך תתייחס חמאס לאירוע? אם לא, איזה ארגונים עומדים מאחורי הפעולה, והאם מתחילה להסתמן בשטח אופוזיציה לאש"ף המחודש, כמו שחמאס הייתה לאש"ף הישן?

בעוד פחות משבועיים תתכנס בבריסל ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית. למרות עמדתה הנוקשה נגד הממשלה החדשה צפויה ישראל להתייצב בבריסל ולקרוא למדינות העולם להמשיך ולממן את הרשות. האם תעשה כך גם אם יתברר שלחמאס הייתה יד בחטיפה, או שלא פעלה מספיק כדי לשחרר את הצעירים? אם לא – האם הדבר יוכל לסכן את הישרדותה של הרשות? הרבה שאלות, מעט תשובות.

> האם ישראל בדרך להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית?

> הסיפור האמיתי בפיוס הפלסטיני הוא תחייתו של אש"ף

ודבר אחרון: אם אכן מדובר על חטיפה, אי אפשר שלא לתהות אם החוטפים פעלו מתוך מחשבה על משא ומתן לשחרור אסירים, שנמצאים במקום גבוה בסדר היום הפלסטיני בימים אלה בגלל שביתת הרעב המתמשכת בבתי הכלא הישראלים (בעיקר באזור חברון, כפי שמציינת עמירה הס).

פורסם גם באנגלית במגזין +972

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"הלכנו לשותפות עם ברק, מחרב השמאל הישראלי בפעם השלישית והפננו עורף לציבור הערבי״. ראשי המחנה הדמוקרטי סתיו שפיר, אהוד ברק וניצן הורוביץ במטה המפלגה בערב הבחירות (רועי אלימה / פלאש90)

אחרי הבחירות, ביקורת חריפה במרצ על החיבור לברק ועל הקמפיין

מתנגדי החיבור מזכירים שהמצביעים הערבים ברחו והמסר נגד הכיבוש עומעם. התומכים מתנחמים בעבודה שמרצ עברה את אחוז החסימה. ח"כ עיסאווי פריג' שנשאר בחוץ לא מתחרט: "זה היה כורח השעה"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf