ח"כים מגיבים לתחקיר שיחה מקומית: הצבא מרגל אחרי אזרחים בניגוד לחוק

בעקבות חשיפת פעולות המעקב של הצבא אחר אזרחים ברשתות החברתיות הגישו מיכל רוזין ותמר זנדברג שאילתות לשר הביטחון, וחנין זועבי הגישה הצעה דחופה לסדר היום

מאת:
השאירו תגובה
א א א

חברי כנסת מאשימים את הצבא בריגול בלתי חוקי אחר אזרחים – זאת בעקבות תחקיר שיחה מקומית שפורסם הבוקר (רביעי).

במסגרת התחקיר של ג'ון בראון ונעם רותם נחשף שהצבא שכר חברות פרטיות כדי שיעקבו אחרי שיחות ודיונים, גלויים ופרטיים, ברשתות החברתיות ובתוכנות מסרונים כמו וואטסאפ, ויאספו מידע על אזרחים. הקריטריונים לאיסוף המידע עבור הצבא כוללים שימוש במלים "הפגנה" או "חרם" בעברית, ו"המדינה הציונית" ו"אל-קודס" בערבית.

> חשיפה: הצבא עוקב אחרי הפייסבוק שלכם

בעקבות החשיפה הגישה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) שאילתה לשר הביטחון, ובה דרשה לברר בית היתר: "האם החיפוש אחר חומר פרטי נעשה באישור בתי המשפט?" וכן "מי מפקח על הניטור ואיסוף המידע, ולפי איזה נוהל?"

"אם אכן צה"ל מנטר תכנים של שיחות פרטיות של אזרחים ישראלים מדובר בפגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיה ובזכויות האזרח של כולנו, חציית גבולות וחדירה לפרטיות שאסור לעבור עליה בשתיקה", אומרת רוזין לשיחה מקומית. רוזין אף הגישה שאילתה נוספת בדבר האפליה בהגשת כתבי אישום על הסתה ברשת בין יהודים לערבים, שנחשפה בכתבה אחרת בשיחה מקומית לפני כשבועיים.

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) הגישה בקשה דחופה לסדר היום של הכנסת בעניין. זועבי גם פרסמה הודעה בדף הפייסבוק של בל"ד ובה קבעה כי מדובר במהלך של ריגול צבאי נגד אזרחים, שהינו "בלתי חוקי ולא אתי לפי כל אמות המידה". עוד הוסיפה זועבי כי "העובדה כי ארגון חמוש, שהוא במקרה גם המתוקצב במדינה, שוכר את שירותיהן של חברות מסחריות כדי לרגל אחר פעילות פוליטית בערבית רק חושפת כמה פושעת היא מדיניות 'מוסדות הביטחון'…

"זה המקום להדגיש כי התנהגותו של הצבא חושפת את חשיבות פעילותם של ארגונים כדוגמת BDS. אם ישראל שולחת את צבאה הגדול והחזק לרדוף אחר כמה פעילים לא אלימים, סימן שהם עושים דברים נכונים".

גם חברת הכנסת זנדברג הגישה שאילתה דחופה לשר הביטחון. "לא ייתכן שצה"ל או כל גורם אחר יאסוף מידע על אזרחים שלא חשודים בדבר תוך שהוא מנטר את הפעילות הדיגיטלית ברשתות חברתיות", אמרה זנדברג ל"כלכליסט", שפרסמו כתבת פולו-אפ על התחקיר. "זוהי נקודת ציון מעוררת חלחלה בהקרבת פרטיות האזרחים בתואנות ביטחוניות מפוקפקות, מצב שמוכר לנו מחברות דיקטטוריות חשוכות, ועצוב מאוד שהגענו אליו. מעקב אחר אזרחים בלי חשד פרטני ובלי אישור בית משפט הוא לא חוקי ולא דמוקרטי… יש לעצור באופן מיידי את ההתנהלות הזו".

בצבא הכחישו בתגובה לתחקיר שהם מבצעים מעקב אחר אזרחים, אבל עובדים ובכירים בחברות שנשכרו על ידי הצבא אישרו בפני שיחה מקומית שהצבא שכר אותם כדי לאסוף גם מידע על אזרחים, וזאת באופן גורף – ולא על אנשים שחשודים בעבירות ספציפיות.

> ההסכם הטוב: לישראל עדיפה איראן לא מבודדת

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מוחמד אבו חומוס, אחד ממובילי המאבק הלא אלים בירושלים המזרחית, בהפגנה בעיסאוויה. (צילום: גיא בוטביה)

ביקור הפצועים הבא הוא רק עניין של זמן. מוחמד אבו חומוס בהפגנה בעיסאוויה. (צילום: גיא בוטביה)

שוב אבו חומוס הוכה ע"י שוטרים, שוב אני נוסע לבקרו

מוחמד אבו חומוס הוא מנהיג מקומי בעיסאוויה. הוא עסוק בתיעוד של פעולות הכיבוש בכפרו, ואלו רבות עד מאד. כשהן מתרחשות, מוחמד יוצא אל מול השוטרים, מבקש הסברים, מצלם במצלמתו, ותובע מהם לעזוב את תושבי עיסאוויה בשלום. השוטרים לא אוהבים זאת

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf