הקמפיין שמזכיר לקראת ט"ו באב: אין שום דבר רומנטי ברצח

נשים שחוות אלימות מצד בני זוגן שומעות שוב ושוב שזה נעשה מתוך אהבה. מהמיתולוגיה היוונית, דרך אגדות העם ועד לסיפור שברקע של ט"ו באב – רכושנות גברית מוצגת כנורמה רומנטית שיש לחגוג ולהתהדר בה. אבל בפשעי שנאה נגד נשים אין אהבה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתבת אורחת: תמר בן דוד

ט"ו באב, חג האהבה העברי שיצוין ביום שישי הקרוב, ממלא את החנויות מדי שנה בלבבות ורודים, בפרחים ובשוקולדים. הנה עוד מועד בו כבר מהנעורים המוקדמים גורמים לנו להרגיש לא בסדר אם אנחנו לא במערכת יחסים (או אם אנחנו לא באחת נורמטיבית) ואם הגברים אינם מוציאים סכום נכבד של כסף כדי להראות את אהבתם.

אך הנה הסיפור שכנראה עוד לא שמעתם, שעומד בבסיסו של החג: בתקופת השופטים הידועה לשמצה בביטוי "איש הישר בעיניו יעשה", החליטו בני-ישראל להתיר לבני שבט בנימין לחטוף להם נשים פעם בשנה בחג ט"ו באב כדי שלא יכחד השבט מישראל.

אפשר ורצוי לעצור שם ולתהות כמה פגמים תרבותיים ומוסריים יש בהפיכה של היום הזה לחג האהבה שלנו. האם זה מה שאנחנו רוצים ללמד את הילדים שלנו, מכל המגדרים, על אהבה? למה שנרצה לשמר את יחסי הכוחות המגדריים האלה, במסגרתם גברים מרשים לגברים אחרים לחטוף נשים, ונחגוג את מערכות היחסים הרומנטיות שלנו דווקא במועד הזה?

אבל הסיפור המלא עוד יותר נורא מכך. אם תעזו להעמיק ולשאול למה שבט בנימין בכלל ניצב בפני סכנת הכחדה תגיעו לפרשת פילגש בגבעה. כבר בהתחלה תתקלו ברכושנות ובאובססיה של גבר שלוקח את אשתו מאביה לאחר שברחה ממנו וזורק אותה החוצה להיאנס בידי בני בנימין ברגע שנתקל בסכנה מצדם. בהמשך, אחרי שרכושו איבד מערכו הוא גם מבתר את האשה חסרת השם (לא ברור אם היא חיה או מתה בשלב זה) כדי להעביר מסר לבני עמו – שבתורם כמעט משמידים את בני בנימין, וכדי לפצות על-כך טובחים באנשי יבש גלעד ומביאים לבני-בנימין את נשותיהם. כצעד נוסף, הנה הגענו לסוף שכבר שמעתם, הם גם מתירים לאנשי בנימין לחטוף את נשותיהם המחוללות בכרמים פעם בשנה, בט"ו באב.

> הספין של האוצר: תתעלמו מהעשירים, תכעסו על השרים

#רצחזהלארומנטי

נחזור רגע להווה. "רצח על רקע רומנטי", ביטוי שאין מאתנו מי שלא נתקלה בו, משמש בדרך-קבע את התקשורת לתיאור רצח של נשים – בעיקר על-ידי בני זוגן או האקסים שלהן ולעתים גם על-ידי גברים אחרים הקרובים אליהן. לבחירת המילים הזו יש השלכות, גם אם היא נעשית בתום או בהיסח הדעת, ויחד עם "רצח על רקע כבוד המשפחה" (הגדרה בעלת מאפיינים גזעניים מובהקים) דיווחים מהסוג הזה מחזקים את המציאות הקטלנית לפיה אלימות כלפי נשים היא נורמה.

כך כמו כדור שלג, השיח בתקשורת מחזק את השיח הציבורי האלים. המוסדות המתיימרים לשמור על בטחוננו יכולים להמשיך להפקיר נשים לגחמותיהם של גברים רצחניים. במקרים המועטים בהם נדרש הדין המשטרה מפילה את האחריות על בית המשפט, שבתורו מפיל את האחריות עליה, ובתוך הפינג-פונג שלהם אנחנו ממשיכות להידרס, שקופות.

מול המציאות הזו החלטנו, מספר פעילות עצמאיות, להרים קמפיין פייסבוק שילחם בתופעה וישנה את התודעה הציבורית תוך הצבעה על מי שאנחנו רואות כאחראיים למצב הזה. תחת ההאשטאג "רצח זה לא רומנטי" הקמפיין מורכב בעיקר מנשים כשכל אחת מעלה צילום סלפי שלה עם הססמה, כשברקע משהו שנוגע עבורה באלימות כלפי נשים. הטווח הינו רחב ונתון לפרשנות אישית – שתי משתתפות בחרו להצטלם עם משרד החינוך ברקע, מישהי אחרת עם תמונה של האיש שאנס אותה. בשבוע האחרון הצטרפו אלינו גם עמודי פייסבוק פמיניסטיים כגון מוניתה, פוליטיקלי קוראת, החצר הנשית ועוד.

> לראשונה: כל מפלגות השמאל הפלסטיניות בשטחים יתמודדו ברשימה משותפת

מה הקשר?

בקמפיין הזה אנחנו מנסות לנתק את הקשר בין רומנטיקה לאלימות, קשר הזוי ומעוות אך גם כזה שמבוסס היטב בתרבות שלנו ולכן בחרנו בט"ו באב בתור המועד המתאים ביותר. לא סתם נשים שחוות אלימות מצד בני זוגן שומעות שוב ושוב שזה נעשה מתוך אהבה – אנחנו גדלות וגדלים על סיפורים כאלה. מהמיתולוגיה היוונית, דרך סרטי דיסני המבוססים על אגדות עם ועד לסיפור התנ"כי המזעזע של פילגש בגבעה – רכושנות גברית והחפצה של נשים מוצגות לנו כנורמה, מה שמניח את היסודות העמוקים ביותר להכשר החברתי לרצח נשים ולהתעלמות הממסדית ממנו.

כשבכל שנה נרצחות כעשרים נשים ואינספור אחרות חיות תחת חרב דמוקלס של בן זוגן האלים והאובססיבי, רצח נשים הינו פשע שנאה. בפשעי שנאה צריך להלחם מהשורש ועד הצמרת, וכך גם במלחמה שלנו באלימות מגדרית ומינית: עלינו לבחון את התפישה שלנו של רומנטיקה ולהפנות אצבע מאשימה כלפי מי שלוקחים חלק בעיוות שלה, ממש כפי שעלינו להסתכל על כל הנשים ועל כל צורות הדיכוי שמופנות כלפינו – מהטרדות ברחוב, לאפלייה בעבודה ועד לאלימות בתוך המשפחה.

תמר בן דוד היא פעילה קווירית ופמיניסטית ירושלמית.
קמפיין #רצחזהלארומנטי ימשך עד ט"ו באב, יום שישי ה-19 באוגוסט. מוזמנות לחפש בפייסבוק ולהשתתף. ביום שישי בין השעות 9 בבוקר ל-12 בצהרים יתקיים בכיכר ציון בירושלים מייצג לסיום הקמפיין.

> ללמד עברית כדי שהתלמידים יוכלו לקרוא את הזימון ל"חולות"

#רצחזהלארומנטי (התמונה באדיבות החצר הנשית)

#רצחזהלארומנטי (התמונה באדיבות החצר הנשית)

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

מרוב גזענות, ארדן שכח שהוא עצמו קידם מקלטים לנשים ערביות

גלעד ארדן הזהיר שממשלה עם איימן עודה עלולה להביא לנו הקמת "עוד מעונות לנשים מוכות" במגזר הערבי. הוא לא זכר שוועדה שהוא עומד בראשה אישרה הצעה דומה. אבל כשההצעה באה מעודה, אין לו בעיה לזלזל בביטחון הנשים הערביות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf