ההסכם הקיבוצי החדש בקבוצת ידיעות אחרונות ירחיב את החופש העיתונאי

מאת |

ההסכם החדש, הראשון מזה שנים רבות , יוצר מנגנון שמחייב תקופת מבחן ושקיפות בעילות הפיטורין. העיתונאים מרוויחים הגנה ויותר מרחב לעבודה מקצועית ללא חשש

זו ללא ספק היסטוריה בענף העיתונות, לא פחות. אתמול (שני) נחתם הסכם קיבוצי חדש לכל עיתונאי ידיעות אחרונות, לאשה וכלכליסט.

מאז שנות התשעים לא היה בידיעות – כמו גם בכל שאר העיתונים – הסכם קיבוצי שמגן על העיתונאים כולם. הסכם ישן אחד הגן על קבוצה מצומצמת של עיתונאים ותיקים, וזו הפעם הראשונה מזה שנים רבות שהסכם קיבוצי חל על כלל העיתונאים. זאת לאחר מאבק ממושך שנאלצו הוועד בידיעות וארגון העיתונאים לנהל בבתי המשפט מול ההנהלה. זה המקום לציין שאני חבר מזכירות הארגון, והייתי אחד ממנסחי הטיוטה המקורית להסכם, לפני תחילת המשא ומתן.

בעיניי אחד הדברים המעניינים והחשובים בהסכם הזה הוא מנגנון הפיטורים החדש שכלול בו. המנגנון מונע למעשה מהנהלת ידיעות אחרונות לפטר עיתונאי מעכשיו לעכשיו ומסיבות שרירותיות, ויוצר מעין "תקופת מבחן" בין השימוע הראשון שנערך לעובד לבין האפשרות לפטר אותו. העובד שמזומן לשימוע זכאי לשמוע מה הבעיות שההנהלה מוצאת בעבודתו, כשצריך להיות מדובר בבעיות מדידות וברורות, וניתנת לו תקופה של שלושה חודשים שבהן הוא יכול לשפר ולתקן את הדרוש תיקון.

בסוף שלושת החודשים ההנהלה יכולה לבחור להשאיר אותו, או לזמן אותו שוב לשימוע, אך תהיה לה הצדקה לפטר את העובד רק אם הראתה שאכן לא שיפר את דרכיו בסוגיות שהועלו בשימוע הראשון. ההליך כולו אמנם מלווה על ידי הוועד וארגון העיתונאים, אבל המילה האחרונה היא של הנהלת ידיעות אחרונות. (כל האמור לא כולל מצבים של "פיטורי צמצום", שלא קשורים להתנהלות של עובד זה או אחר אלא לצמצום המערכת. אלה יכולים להתקיים רק לאחר משא ומתן עם הארגון).

מה שטוב במנגנון הזה הוא קודם כל, כמובן, שעובדים נהנים מהרבה יותר יציבות תעסוקתית. יותר משהייתה להם, ויותר מאשר כמעט בכל מקום אחר בענף העיתונות (ובכלל במשק). הדבר השני הוא הגנה משמעותית על חופש העיתונות.

כשעיתונאי מפחד מפיטורים אפשריים בכל רגע, הוא לרוב יעז פחות לחקור, לשאול, לקרוא תיגר, להעביר ביקורת על גופים ואנשים המקורבים למו"ל. לעשות את עבודתו, את שליחותו הציבורית. המנגנון הזה יוצר הגנה שמאפשרת מרווח נשימה, ומחייבת שקיפות של המעסיק לגבי הסיבות האמיתיות שבגללן הוא רוצה לפטר מישהו, וכך ההגנה על עיתונאים גוברת.

סביר להניח שזה לא אומר שמהיום בבוקר ישתנו סדרי עולם במערכת ידיעות אחרונות. שינויים כאלה לא קורים מהיום למחר, והסכם קיבוצי אחד – ראשון ותקדימי ככל שיהיה – לא ייצור מהפכה. עם הגדלת החופש והביטחון שקיבלו, עכשיו תורם של עיתונאי ידיעות אחרונות להראות מה הם יכולים לעשות איתו. זה תפקידם של עיתונאים ושל הנהלות בכל מקום אחר ללכת בעקבות הדוגמא של ידיעות אחרונות וליצור הסכמים דומים.

> מורי בית הספר הדמוקרטי ביפו חתמו על הסכם קיבוצי

ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חגי מטר הוא עיתונאי ופעיל פוליטי-חברתי.

אחרי שלוש שנים כאחד מעורכי "שיחה מקומית", כיום חגי משמש כמנכ"ל עמותת "972 – לקידום עיתונאות אזרחית", שהיא המו"ל במשותף של "שיחה מקומית" יחד עם ארגון ג'אסט ויז'ן. זה הבלוג שלו באנגלית במגזין 972+.

חגי הוא גם חבר מזכירות ארגון העיתונאים, חובב חתולים, תה ובישול טבעוני וחותר בירקון. נשוי לאורטל האהובה.

לעמוד הכותב
X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
silencej89sjf