צפו: טקס יום הזיכרון המשותף הישראלי- פלסטיני

אלפים הגיעו לטקס יום הזיכרון בסימן פיוס וסיום מעגל האלימות. "כדי שלא יהיה עוד שכול, אנחנו בוחרים לבנות ביחד מציאות אחרת"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

למעלה מ-3,000 ישראלים ופלסטינים הגיעו אמש (שלישי) לטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני בהיכל הספורט החדש בצפון תל אביב ("היכל קבוצת שלמה"), לציין ביחד הן את הכאב, והן את האמונה ביכולת לסיים את הכיבוש, להביא את השלום והפיוס ובכך לשים סוף למעגל הדמים, להרג ולשכול.

זו השנה ה-11 בה התקיים הטקס המשותף, יוזמת "פורום המשפחות השכולות" ו"לוחמים לשלום", בהשתתפות בני משפחות של קורבנות הסכסוך. עוד בטקס הופיעו אוהד נהרין וניצן רסלר (מלהקת בת שבע), דנה ברגר, שילה פרבר, מקהלת הנשים הערבית-יהודית ראנה, שאנן סטריט ועוד.

אפשר לצפות בטקס יום הזיכרון המשותף כאן (הטקס מתחיל בדקה 47 להקלטה):

בהודעה לתקשורת מטעם שני הגופים המארגנים של הטקס נכתב בין היתר כי "בשנה קשה זו, כשאנו עדים לעלייה בשנאה ובאלימות, בצל החשש להסלמה בעזה וחודשים ארוכים של אינתיפאדת היחידים; אל מול ריק הנהגתי, ובזמן שלא מציעים לנו פתרונות – חשוב לנו, ישראלים ופלסטינים, לקחת אחריות – וביום הקשה הזה, להציע דרך אחרת ולהפסיק לחיות על החרב.

"במהלך הטקס המשותף אנחנו מתייחדים עם הכאב והשכול ומכירים במחיר שכולנו – משפחות שכולות והחברה כולה – משלמים. איננו מוכנים שהשכול ישמש ככלי להעצמת וליבוי הסכסוך והאלימות. כדי שלא יהיה עוד שכול, אנחנו בוחרים לבנות ביחד מציאות אחרת".

בשנים קודמות עסקנו כאן בסוגי ביקורות שונים על הטקס. בשנה שעברה ניסה ארגון מתנחלים למנוע את כניסתם לישראל של המשתתפים הפלסטינים באירוע. לפני שנתיים כתבה פה לילך בן-דוד שהטקס המשותף הוא "נורמליזציה דרך הזכרון", וחגי מטר ענה ש"במוות ובזיכרון אפשר לדבר על שוויון".

בחודשים האחרונים מעורבות שתי התנועות ביוזמה החודשית של קיום "צעדות חופש" משותפות, פלסטיניות-ישראליות, לאורך כביש 60, נגד הכיבוש והאלימות ולמען שלום.

> יזכור עם ישראל כי על החרב לא חיים

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, 2016 (חי אשכנזי, לוחמים לשלום)

טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, 2016 (חי אשכנזי, לוחמים לשלום)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

העיר הערבית החדשה: "המדינה רוצה לבנות גטו חדש בגליל"

אחרי 70 שנה של התעלמות, החליטה המדינה לבנות עיר ערבית חדשה בגבעת טנטור ליד מכר-גדידה. אבל מתכננים ופעילים מקומיים מתנגדים בתוקף: העיר החדשה תהיה צפופה וענייה. המטרה היחידה היא להמשיך את ההפקעות  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf