בתמונות: ת"א ציינה את יום המאבק העולמי באלימות נגד נשים

לפי הלשכה במרכזית לסטטיסטיקה, מספר הנשים הנרצחות בישראל מדי שנה מסרב לרדת, ו-97 אחוזים מנשים שהוטרדו מינית לא דיווחו על כך. על זה ועוד הרבה יותר, כאלפיים נשים וגברים הפגינו הערב בת"א

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כאלפיים צועדות וצועדים הפגינו הערב בתל אביב לציון יום המאבק העולמי באלימות נגד נשים. הצעדה בתל אביב מצטרפת לצעדות המתקיימות במוקדים אחרים בעולם. מפגינות חסמו במהלך הצעדה את רחוב אבן גבירול.

המפגינות והמפגינים צעקו סיסמאות כמו "לא אנחנו לא שקופות, בסקסיזם בועטות", "לא זה לא! איזה חלק מה'לא' לא הבנת עד לפה". בהפגנה נכחו הרבה בני נוער וקבוצה גדולה שלהם קראה: "גבר תשאל! זה לא קשה בכלל!".

"אני באתי להפגין נגד הטרור המגדרי", אומרת יעל אפריאט מהמרכז לסיוע נפגעות ונפגעי תקיפה מינית בת"א. "אנחנו חיים במדינה בה בעשר השנים האחרונות נרצחות בממוצע מעל עשרים נשים בשנה והמדינה לא עושה עם זה כלום. אנחנו רואים את זה במישורים שונים של החברה ובמיוחד באוכלוסיות מוחלשות. תערוכת 'לביאות' של נשות הדיור הציבורי שקיימת עכישו היא סוג מסוים של זה. הצעדה הזו התחילה בעבר עם כמה אקטיביסטיות ופמיניסטיות מודעות והיא גדלה משנה לשנה ככל שהמודעות גדלה עם תנועות כמו MeToo ו- 'לא התלוננתי".

"דמנו לא הפקר". ההפגנה לציון יום המאבק העולמי באלימות נגד נשים, הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

"דמנו לא הפקר". ההפגנה לציון יום המאבק העולמי באלימות נגד נשים, הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מיכל גרא, יושבת הראש של שדולת הנשים בישראל, אמרה: "לא יכול להיות שראש הממשלה לא שמע על התופעה הזו. אני פונה אליו ודורשת ממנו ממחר בבוקר לקחת אחריות אישית על תקצוב תוכנית של 250 מליון ש"ח לטיפול בתופעה הזו ולהוסיף סכום דומה כדי למנוע את האלימות".

חלק גדול מהנשים לבשו כובעים ורודים בסולידריות עם המאבק הפמיניסטי ברחבי העולם כשאת הכובעים סרגו במרכז לנשים אריתראיות בדרום תל אביב.

חנה הרצוג, פעילה ותיקה במאבק באלימות נגד נשים, אמרה כי "אני שמחה לראות פה גברים. בגברים אלימים נגד נשים לא תמיד יש רוע, אבל אין הכוונה או חינוך ליחס מכבד כלפי נשים".

את מרגישה גאה כשאת רואה שהנוכחות גדלה? 

"האופטימיות היא שיש נוכחות. הפסימיות בזה היא שמספר הנרצחות לא יורד. מה שאנחנו יודעות זה הקצה, הלא הוא הרצח. אבל עד לרצח יש כל כך הרבה תהליכים של אלימות גם כלכלית גם פיזית וגם רגשית ואותה צריך למגר. התהליכים האלה לא קיימים במרחב הציבורי בדרך כלל אלא בבית. חשוב שנשים ידווחו על זה וידעו שיש להן למי לפנות".

עורכת הדין גבי לסקי אמרה: "21 נשים שנרצחו מתחילת השנה זה בושה לחברה הישראלית. העובדה שהכנסת מנסה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית כדי לבחון את האלימות כלפי הנשים ושורת וחברות כנסת מצביעות נגד זו בושה לחברה הישראלית. אם לא אנחנו נקום ונגיד די לאלימות נגד נשים הסיטואצחה הזו תימשך.

כובעים ורודים שסרגו נשים אריתראיות. ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

כובעים ורודים שסרגו נשים אריתראיות. ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

לסקי קצת פחות מתלהבת מכך שמספר המשתתפות והמשתתפים עולה מדי שנה. "אני אוכל להגיד שהנושא כבר חודר רק כאשר לא יהיה יותר רציחות נשים. כל עוד נשים ממשיכות להתלונן ולא עוצרים את הגברים, כל עוד החברה שלנו לא מוכנה לשים את זה בראש סדר העדיפויות שלה, אסור לנו להפסיק".

מדו"ח חדש שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לציון יום השנה למאבק באלימות נגד נשים עולה כי כ-100 אלף נשים הוטרדו מינית במהלך שנת 2017. 97% מהנשים שהוטרדו מינית לא דיווחו על כך למשטרה מסיבות שונות.

על פי נתונים שמפרסם ארגון ויצ"ו, מאז תחילת 2018 נרצחו 21 נשים בידי קרוביהן – עלייה של כ-30% מהשנה שעברה. כמעט מחצית מהנשים שנרצחו בשנתיים האחרונות הגישו תלונות למשטרה בשל אלימות שהופנתה נגדן. הגשת התלונה לא עזרה למנוע את הרצח שלהן. בכל יום נפתחים בישראל בממוצע 50 תיקים בשל אלימות במשפחה. יותר מ-13 אלף נשים נפגעות אלימות טופלו בשנה האחרונה ברשויות השונות.

21 נשים שנרצחו מתחילת השנה. ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

21 נשים שנרצחו מתחילת השנה. ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

המפגינים מתארגנים לקראת ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

המפגינים מתארגנים לקראת ההפגנה הערב (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מודעות שעולה משנה לשנה, אבל זה לא מספיק. (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

מודעות שעולה משנה לשנה, אבל זה לא מספיק. (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

ההחלטה מעבירה מסר לפלסטינים נגד מאבק לא-אלים. הפגנה פרו-פלסטינית בברלין (צילום: אן פאק/ אקטיבסטילס)

החלטת הפרלמנט הגרמני נגד תנועת החרם חייבת להדאיג את כולנו

ההחלטה הופכת כמעט כל ביקורת על ישראל, כולל ביקורת מצד אזרחים ישראלים, לאנטישמית. כדי למנוע מעצמו "אסוציאציות" לא נעימות, האדון האירופי שוב קובע ליהודים ולפלסטינים מהם גבולות המרחב הדמוקרטי, גם אצלם בבית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf