נוהרים באוטובוסים: יומיים של יציאה המונית מעזה למצרים

באופן נדיר נפתח מעבר רפיח ליומיים. חולים, סטודנטים, בעלי אשרות כניסה למדינות אחרות ומשפחות שלמות הסתערו על הגבול. לכולם מטרה אחת: לצאת מהכלא הגדול בעולם. גם אני הייתי ביניהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כתב וצילם: עז זאנון, רפיח

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

מאות מכוניות פלסטיניות ממתינות בתורים ארוכים, מלאות בנוסעים ובמטען. זו היתה התמונה הראשונה שראיתי כשהגעתי למעבר רפיח, בשעה 5:30 בשחר יום שבת, היום הראשון מבין יומיים שבהם, בצעד נדיר פתחו המצרים את הגבול עם רצועת עזה הנצורה למעבר פלסטינים.

קולות ילדים בוכים ורעשים חזקים נפלטו מאולם הנוסעים הפלסטיני, שהיה מלא באנשים עד אפס מקום, יותר משיכל להכיל. אנשים שמקווים לעבור דרך מעבר רפיח למצרים, השער היחיד שלהם לעולם החיצון.

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

צוותי האמבולנס היו בכוננות כמעט בכל מקום ברחבי נקודת המעבר. שם הייתי עד לעשרות פינויי אנשים שאיבדו את הכרתם, כתוצאת מהקהל הרב והלחץ. אחוז גבוה מבין הנוסעים היו זקנים, בגילאי 50-70, שאני מניח שניסו לסוע לטיפולים רפואיים.

בגלל המספר המוגבל של האוטובוסים, אנשים ניסו למלא הרכבים ככל האפשר. "יש כ-87 נוסעים על האוטובוס שלי שבו 54 מושבים! אני לא יכול לסבול יותר את המצב המטורף הזה", זו היתה הודעת ה SMS שקיבלתי מידיד שלי, שהצליח לנסוע באותו יום.

ההחלטה לפתוח את הגבול לא אומרת שהגבול פתוח לכל אזרחי עזה. זה לגמרי לא נכון. אלפי מקרים דחופים רשומים ברשויות הפלסטיניות, להם העדיפות לנסוע, כגון פצועים, חולים, סטודנטים ואנשים עם אשרת שהייה במדינות אחרות.

> הבריחה מעזה: דרכם המסוכנת של המהגרים לאירופה

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

בשנים האחרונות אלפי אנשים התקועים בעזה איבדו את מקום עבודתם, השכלתם והיתרי מגוריהם. עזה היא מקום מטורף!

המצור ההדוק, אשר נאכף על ידי ישראל ומצרים מאז הארגון המדיני של חמאס השתלט על האזור בשנת 2007, יוצר מצב בלתי נסבל. מאז אותה שנה, עזה הפכה לכלא הפתוח הגדול ביותר בעולם.

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

הבעיה שלי דומה לבעיה של כולם כאן. אני אמן בן 24, צלם, זוכה פרסים בינלאומיים בצילום, וגם אני חולם לנסוע מכאן מאז 2010. נסיעות הם אחת מזכויות אדם היסודיות, אבל זה כלל לא עובד במקום ממנו אני בא, רצועת עזה.

בשל המצור פספסתי עשרות הזדמנויות באירופה, אמריקה, ואפילו בגדה המערבית ובירושלים. השתתפתי בתערוכת צילום רבות ברחבי עולם. זה מצחיק שהתמונות שלי טיילו במקומות שאני לא יכול להגיע אליהם.

התרגזתי כאשר מוסדות בינלאומיים רבים התעניינו בתמונות ובחומרים שלי, אבל באותו זמן, לא היו מעוניינים לעזור לי לצאת מרצועת עזה. זה היה מעליב.

כיסיתי שלוש מתקפות צבאיות של ישראל על עזה – בשנת 2008, 2012 ו -2014 – אשר הותירו אותי תחת לחץ פסיכולוגי כבד. אני באמת צריך קצת זמן לנוח מהמקום הנורא הזה, אבל זה נראה כמו חלום בלתי אפשרי.

> גם המצור והמלחמה לא שברו את הדייגת היחידה בעזה

(עז אל זאנון/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
בניגוד לקמפיין של נתניהו, מצע החינוך של כחול לבן משקף עמדה שמרנית וימנית. הרביעיה של גנץ (נועם רבקין פנטון / פלאש90)

בניגוד לקמפיין של נתניהו, מצע החינוך של כחול לבן משקף עמדה שמרנית וימנית. הרביעיה של גנץ (נועם רבקין פנטון / פלאש90)

הסירוב לעודה הוכיח: כחול לבן היא חלק מהדה-לגיטימיציה לערבים

סוללת הגנרלים והעיתונאי של כחול לבן מדקלמים כי הרשימה לא תוכל לשבת בקואליציה עם מי ש"לא מכיר במדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי". אלא שהטיעון הזה לא מחזיק מים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf