מה עשו למיטת הקומותיים של ילדיך, עבדאללה?

עצוב בירושלים בין קוביות הבטון שחוסמות את הדרכים והנשימה, כשמאחורי המחסומים נחנקה אישה למוות ומשפחה מאבדת את ביתה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אחרי מאבק ארוך פונתה אתמול משפחת אבו נאב מביתה בסילוואן שבירושלים המזרחית. אני מארחת כאן את מילותיו של חבר ופעיל ירושלמי שמלווה מאבקים במזרח העיר כבר תקופה ארוכה:

התנחלות יהודית בלב סילוואן. ירושלים המזרחית 2007 (אקטיבסטילס)

התנחלות יהודית בלב סילוואן. ירושלים המזרחית 2007 (אקטיבסטילס)

1. עבדאללה

זו הפעם השנייה בשבועות האחרונים שהוא רוסס בגז פלפל. איש מסוכן עבדאללה. בן 58, נשוי ואב לתאומים בני שמונה. הזקן לבן, העיניים טובות. את הטבק שהוא מעשן הוא דוחס לבדו לתוך נייר, חייב לחסוך בהוצאות. הפעם, לפחות, הייתה סיבה לרססו. הוא סרב להתפנות מהבית בו הוא חי מאז היה ילד, מהבית שאותו היום הם באו ולקחו. כי עבדאללה אבו נאב גר בבטן אל-הווא, הלו היא סילוואן, ופעם, כך אומרים, במקום הזה בדיוק התגוררו יהודים.

2. מ' ועופר

זוהיר מספר שעל המבצע ניצחו שניים. מ' הוא איש עטרת כוהנים. רב פעלים ומעללים, רובם עדיין נותרו במחשכים. עופר דרור, לעומתו, הוא כבר לובש מדים. קצין. מפקד תחנת שלם במשטרת ישראל. הוא חולש על סילוואן ועל אזורים נוספים. הוא שיכול להחליט להטיל עוצר, להזרים כוחות גדולים, להשקיע במילוי המשימה הדחופה העומדת עכשיו על הפרק – מה עוד ניתן לעשות כדי להבעיר.

3. גלעד

עם כל הכבוד לעופר, קשה להאמין שבימים כאלה, בזמן הספציפי מאוד הזה, לא נדרש אישור פעולה מהדרג הבכיר ביותר. כבר חלפו שנים מאז נזרקו בכוח משפחות ע'אווי וחאנון מבתיהן בשייח ג'ראח. מישהו צריך להאמין בחשיבותה של משימה, אולי בקדושתה, כדי להורות דווקא עכשיו על הפניית כוחות מתוחים ממילא לפעולה של הוצאת ערבים מביתם בלב סילוואן, והכנסת מתנחלים במקומם. לפני כמה שבועות צולם גלעד, השר ארדן, כשערך סיור הכנה ברחוב. היום הוא פרע את השטרות. בפריימריז הבא אולי יעמוד הדבר לזכותו.

4. מטורפים

נראה שמטורפים מנהלים את חיינו פה. הנהגה אלימה, מסיתה, מסכסכת. והעם רואים את הקולות ועוד ידיים מונפות. אל המקום הנמוך ביותר הם מובילים, דם שבט בשבט. מוות לאלה ולאלה, המעגלים מתרחבים. כבר הוכח – עם הנצח לא מתנער מדרך אפלה.

5. ירושלים

עצוב בירושלים. אפילו אוהביה נאמניה הגדולים ביותר מחרפים קללה. משאיות מפזרות קוביות בטון מרובעות, חוסמות את הדרכים והנשימה. לפנות בוקר אתמול מתה אישה, הודא דרוויש שמה, במחסום של עיסאוויה. יש אומרים מאסטמה, יש אומרים אחרי שנשמה גז שנכנס לביתה. בנה מספר שלאחר שעוכבה בחסימה החדשה.

עצוב בירושלים. בימים כתיקונם אנו מבקשים שלא תוותרו עלינו, אנחנו מציעים שמכאן עוד עשויה לבוא גם תקווה. אבל עכשיו מיישמים פה את החד-צדדיות המוכרת מעזה, את ההפרדה המפלה של חברון. מזקקים תמהיל רע. הליקופטרים מרחפים ממעל, עוד ועוד כוחות חמושים ברחובות. כיכר העיר חיה על אדרנלין של נקמה. ברחוב אחר בבית אחר מישהו אולי חושב עכשיו איך להוציא לפועל שאיפה דומה.

6. עבדאללה

איפה תישן הלילה, עבדאללה? הצלחת לשמור את מיטת הקומותיים של התאומים או שמשאית ההוצאה לפועל אספה אותה? פעם סיפרת על זיכרון ילדות, איך חצבת בהר את החדר שהפך להיות חדר שינה. הילדים שלך בטח יישאו את הסיפור הזה, כמו שאתה מדבר עדיין על בית אביך שנותר מעברו השני של הוואדי. בצדו הישראלי, הבלתי נגיש בימים שלפני המלחמה. בצדו המוגן של העמק, שם אף בית משפט לא יפסוק על פינויו, שום כוח חמוש לא יגרש את יושביו בשביל להחזיר לידיך את המפתחות.

הרבה סירנות משתוללות עכשיו מחוץ לחלון. שיגרה. אפילו סדק לא נוצר היום בחומת האדישות האפורה.

> "הצעירים במזרח ירושלים איבדו אמון במבוגרים, בחיים ובשלום"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"בתנ"ך לימדו אותנו: ואהבת את הגר". ההפגנה נגד גירוש מהגרות העבודה הפיליפיניות וילדיהן (צילום: אורן זיו)

"בתנ"ך לימדו אותנו: ואהבת את הגר". ההפגנה נגד גירוש מהגרות העבודה הפיליפיניות וילדיהן (צילום: אורן זיו)

ילדים בת"א נגד גירוש חבריהם לפיליפינים: "רוצים שיישארו פה"

כאלפיים איש השתתפו בהפגנה נגד גירוש 40 מהגרות עבודה לפיליפינים יחד עם ילדיהם שגדלו בישראל. "אם נתמוך אחד בשני, נצליח לעצור את הגירוש", אמרה אחת המפגינות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf