ישראלים הפגינו מול הגדר בעזה: "רצינו להגיד שלא שכחנו"

הפעילים שוחחו עם מארגני צעדת השיבה שהתאספו מהצד השני של הגדר. אזרחים ישראלים תקפו את הפעילים ושרפו את דגל פלסטין שהחזיקו  

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פעילים ישראליים ובינלאומיים הגיעו אתמול (רביעי)  לאזור הגדר עם עזה ושוחחו עם מפגינים בצד השני, שקיימו אירוע בקריאה למימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. עובדים שהיו במקום התעמתו עם המפגינים, שרפו דגל פלסטין ובאנר.

כעשרים פעילים הגיעו בשעות הצהריים לנקודת תצפית מאות מטרים מהגדר עם עזה ליד קיבוץ נחל עוז. באותה העת התקיים אירוע שהוביל יוזם צעדות השיבה אחמד אבו רתימה שבמהלכו התכנסו עשרות פלסטינים כדי לשמוע מפליטים את הסיפורים שלהם מהנכבה.

עוד לפני שהפעילים הגיעו לנקודת התצפית, הצבא חסם את דרכם והם התקדמו ברגל. במקום מתקיימות עבודות להקמת חומה חדשה לאורך הגדר, ואזרחים, ככל הנראה עובדים העוסקים בהקמתה, התעמתו עם המפגינים. בתיעוד וידאו שצילם האמן דוד ריב נראה אחד העובדים באזור הגדר שופך דלק על דגל פלסטין ומבעיר אותו. (דקה 1:13 בוידאו) ולאחר מכן זורק לאש באנר עליו היה כתוב בעברית ואנגלית "ישוחרר גטו עזה". אזרח אחר, שהזדהה כ"מנהל האתר", צולם חוטף דגל ממפגינה ומתעמת עם המפגינים.

תקיפת המפגינים הישראלים (צילום וידיאו: דוד ריב)

למרות הקשיים, הצליחו המפגינים לשוחח בקצרה בטלפון עם אחמד אבו רתימה, שסיפר שהם הצליחו לראות את ההפגנה בצד הישראלי. "באנו לשמוע וגם להגיד שיש יהודיות ויהודים שתומכים בשיבה של הפליטים", סיפר יוסףה מקיטון, שלקח חלק בהפגנה. "רצינו גם להגיד להם שלא שכחנו את מה שקורה יום יום בעזה". לדבריה, האירוע נקבע בכוונה באמצע השבוע ולא ביום שישי, היום המיועד להפגנות, כדי שהפלסטינים שיגיעו לא יפגעו מירי של הצבא.

מאז החלו צעדות השיבה במרץ 2018, פעילים ישראלים הגיעו מספר פעמים לאזור הגדר כדי להביע סולידריות עם הצעדות. לא פעם הם הותקפו על ידי אזרחים וחיילים, ובאחת הפעמים הגיע להפגנה ״שתול״ של ארגון אם תרצו. לפני כשנה קיימו המפגינים ״מסיבת תה״ משני צדי הגדר.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו לוחש לטראמפ. ההחלטה של הנשיא האמריקאי תחזק את הקיצונים באיראן (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

הכרזה שמעניקה רוח גבית לפעילות התוססת של ממשלת ישראל, שנועדה לבסס את מעמדה הפוליטי כריבון ברחבי הגדה המערבית (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

ארה"ב מתכחשת לחוק הבינלאומי לטובת הנצחת הכיבוש

הכרזתו של מזכיר המדינה לפיה ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק אינה סותרת רק את המשפט הבינלאומי, אלא גם את חובותיה של ארה"ב עצמה. הרציונל הפוליטי ברור: חיסול פתרון שתי המדינות, סיכול שיבת הפליטים וקידום ריבונות ישראלית בלתי הפיכה בשטחים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf