גנץ רוצה להיות ראש ממשלה? שיעודד את הערבים לנהור לקלפיות

נתניהו כבר מכין את השטח לפרק נוסף בדה לגיטימציה של קולות הערבים. הרשימה המשותפת חייבת להתמודד עם האתגר הגדול ולהעיר את ציבור הבוחרים הפסיבי ביותר בישראל. וגם גנץ צריך לעודד הצבעה בתל שבע ואבו גוש אם ברצונו להיות ראש ממשלה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

"וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ" – במילים אלה פתח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את נאום הניצחון שלו ב-2015, לאחר מופע ההתקרבנות של שלהי אותה מערכת בחירות, ששיאו בנאום "הערבים נוהרים לקלפיות" המפורסם. לאור מעשיו ב-2015  ובבחירות באפריל 2019 עם אירועי המצלמות בקלפיות, נתניהו כבר מכין את השטח לפרק נוסף של דה לגיטימציה של הערבים – ובעיקר של קולותיהם.

לא מן הנמנע שנתניהו יהפוך גם את ספירת הקולות לפארסה, ויציג ערעורים שונים ומשונים כלפי טוהר הבחירות אצל הערבים. לצפות מנתניהו לעשות פחות מכך יהיה זלזול בנכונותו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותו.

צפוי להפוך את ספירת הקולות לפארסה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)

לא יהיה מפתיע לראות את פעילי הליכוד יוצרים פרובוקציות בקלפיות ערביות, ולו רק בכדי ליצור מצג של חוסר אמינות אצל הערבים. התעקשות על הצבת חברי ליכוד בקלפיות ערביות אמנם מותרת, אך לא נועדה למצוא זיופים כמו שמטרתה היא לתת תחושה של זיופים לתקשורת.

נתניהו לא המציא את הגלגל הזה. חבריו הרפובליקאים בארה"ב פועלים זה שנים על מנת למנוע מקבוצות מיעוט לממש את זכותן הדמוקרטית להצביע. בין השאר הם משתמשים בהטלת מגבלות על אמצעי הזיהוי הנדרשים ממצביעים במדינות רפובליקאיות או שרטוט מחדש של אזורי הבחירה במחוזות שבהם קיים חשש לרוב שחור או היספאני שעלול להצביע למפלגה הדמוקרטית המתחרה.

נתניהו, כמו הערבים, יודע גם כי אין מי שיעמוד על המשמר כדי למנוע מהפארסה הזאת להתקיים, בטח ביום הבחירות עצמו. במקרה הגרוע ביותר מבחינתו, תקנוס ועדת הבחירות את הליכוד לאחר מעשה. מחיר זעום לשלם בכדי להישאר ראש ממשלה.

התקשורת אגב, משתפת פעולה עם נתניהו. בעודו ממשיך לפמפם את המסר של "גניבת בחירות", התקשורת נגררת לדיון בנושא שיש ספק רב אם הוא קיים בכלל. איש באולפני החדשות אינו שואל שאלות חשובות כמו "באיזה סדרי גודל של זיופים מדובר, אם בכלל?" "כמה מקרים היו?" "כמה כתבי אישום הוגשו בגין זיופי קולות?"

נתניהו יודע טוב מאוד כי בעולם שבו התקשורת היא מוטת רייטינג, לעובדות אין ממש חשיבות. הוא משליך את פתיון "גניבת הבחירות" – והתקשורת מבקשת תוספת ומתחילה לדון בחוקי מצלמות למיניהם, מתוך קבלה של הנחת היסוד הראשונית שלפיה הערבים הם רמאים טרם הוכחה חפותם.

אתגר גדול במיוחד

כינונה המחודש של הרשימה המשותפת הפיח רוח חדשה בקמפיין, ואכן מורגשת הן בשטח והן ברשתות החברתיות פעילות ערה של המפלגה בעידוד הערבים לצאת להצביע. אין לרשימה המשותפת את הלוקסוס להישען על הקמפיין של ועדת הבחירות המרכזית לעידוד ההצבעה, שרק כ-7% מתקציבו מופנה לדוברי ערבית (שהם 20% מבעלי זכות ההצבעה). ברשימה המשותפת יודעים היטב שאין להם על מי לסמוך אלא על עצמם.

מועמדי הרשימה המשותפת במהלך ארוע השקת הקמפיין בעברית של הרשימה המשותפת בתל אביב, 20.8.2019 (צילום: אורן זיו)

הפיחו רוח חדשה בקמפיין. מועמדי הרשימה המשותפת במהלך ארוע השקת הקמפיין בעברית בתל אביב, 20.8.2019 (צילום: אורן זיו)

פרט לכך, האתגר העומדת בפני המשותפת הוא גדול במיוחד, ולא רק בגלל הצפי לקמפיין גוועאלד מבית נתניהו ביום הבחירות, אלא בעיקר כי מוטלת עליה משימה להעיר את ציבור הבוחרים הפסיבי ביותר בישראל (לפחות כשמדובר בבחירות כלליות). אך האתגר הגדול הזה טומן בחובו גם הזדמנות.

על הרשימה המשותפת להתכונן לספין קשה ביום הבחירות, ומוטלת עליה החובה לצאת בקמפיין גוועאלד משלה על מנת לנהור לקלפיות הלכה למעשה – תוך כדי שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותה. בין השאר, כדאי שתשתמש באותן תשתיות ופעילי שטח שהביאו לשיעור הצבעה גבוה במיוחד בבחירות לרשויות המקומיות.

בנוסף, כדאי שהרשימה המשותפת תשקיע בחדירה ליישובים שבהם שיעור ההצבעה הכללי נמוך בשל מעורבות פוליטית נמוכה – ולא רק תתמקד באיזורי ההשפעה בישובים הערבים הגדולים). היא צריכה גם להציג את הבחירות האלה כשעת חירום למגזר הערבי כולו; לעודד צעירים להסיע לפחות אדם אחד לקלפי כפי שעשו מצביעי אובמה ב-2008; לקרוא להצבעה במסגדים ובכנסיות; לגייס אנשי ציבור על מפלגתיים (מפורסמים, אנשי דת וקהילה) – עד שנראה את התמונות של ערבים קשישים בכיסאות גלגלים שמגיעים להצביע ולו רק כתגובת נגד לנתניהו. צריך לעמוד מול נתניהו בשיטות של נתניהו. הפוטנציאל קיים, כבר ראינו אותו בנובמבר. תיאורטית הוא שווה בין 18 ל-24 מנדטים לרשימה המשותפת.

3,614 ערבים השיגו לגנץ מועד ב'

בין אם הערבים ייכנסו לממשלה או לא, שיעור הצבעה גבוה בקרב הערבים הוא אינטרס חשוב גם לכל המפלגות שמעוניינות להחליף את נתניהו. 3,614 קולות לרע"ם-בל"ד בבחירות האחרונות הורידו את משקל הקולות הכללי, מנעו את כניסת הימין החדש לכנסת – ולמעשה מנעו מנתניהו להקים ממשלה.

אם יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, אכן מעוניין להיות ראש ממשלה, עליו לעודד כמה שיותר ערבים להצביע, לא משנה למי, ולו רק בכדי להפחית מכובד משקלן של המפלגות הנאמנות לנתניהו ולמנוע את הקמת ממשלת נתניהו-עוצמה יהודית.

אם גנץ רוצה להגיע אל הנשיא עם יותר קלפים מנתניהו, הוא חייב לעודד את הסטודנטית מתל שבע (30% הצבעה), והבחור שלא מתעניין בפוליטיקה מאבו גוש (40% הצבעה), לנהור לקלפיות. "כן ירבה וכן יפרוץ".

חבר הכנסת והמפגין הטרי בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (אורן זיו)

האם הוא באמת רוצה להחליף את נתניהו? בני גנץ על הבמה בהפגנת האופוזיציה (צילום: אורן זיו)

איאד שלאבנה הוא בוגר תואר ראשון בניהול מאוניברסיטת בן גוריון ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת קולורדו. עסק בניהול ושיווק במגזר הפיננסי והטכנולוגי בישראל וארה"ב. בעל ואבא

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הרב משה יהודאי, חבר הוועד המנהל של ארגון רבנים לזכויות אדם, שנפצע בראש ובגפיו לאחר שמתנחלים התקיפו מסיק זיתים באזור בורין (צילום: תחקירן ׳יש דין)

מתנחלים תקפו במוטות ובאבנים פעילים שסייעו במסיק בגדה המערבית

רעולי פנים מההתנחלות יצהר תקפו ופצעו פעילים מארגון "רבנים לזכויות אדם" שהגיעו לסייע לחקלאי הכפר בורין בעונת המסיק, וכן הציתו והשחיתו עצים רבים במטע. "הצבא חוסם גישה של הפלסטינים לאדמותיהם בעוד שמתנחלים קיצונים מצליחים להיכנס ולהסב נזק", נמסר מהארגון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf