"חזרה מרצון": מבקש מקלט שגורש מישראל תקוע בשדה התעופה באתיופיה

סאדיק, מבקש מקלט מדארפור, עזב את ישראל כשהובטחה לו שהות במדינה שלישית. כשהגיע לאתיופיה גילה שהוא נדרש לשוב לסודאן. מאז הוא כבר שבוע לכוד בשדה התעופה. רשות ההגירה: הוא הסכים לחזור לסודאן

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשדפנה ליכטמן, מנהלת ספריית לוינסקי בגינת לוינסקי בתל אביב, המתינה שלשום לטיסה ארצה משדה התעופה באדיס אבבה היא לא ציפתה לפגוש שם את סאדיק, עד לאחרונה פעיל מרכזי בקהילת מבקשי המקלט הדארפורים בישראל. לפני כחודשיים נדרש סאדיק להתייצב בכלא חולות, נמנע מכך, וכשנעצר הוצעו לו שתי אפשרויות: להכלא בחולות ללא הגבלת זמן או לחתום על טופס "חזרה מרצון" ולטוס למדינה שתערוב לשלומו.

אלא שברגע שהגיע לאדיס אבבה גילה סאדיק שהאתיופים לא היו צד להתחייבות, והם דורשים ממנו לעזוב חזרה לדארפור, שבימים אלה מתברר עד כמה עדיין מסוכן שם, במיוחד למי שהיו בישראל.  מאז כבר שבוע שהוא תקוע בשדה התעופה, מסרב לעלות על טיסת המשך לסודאן, למקום בו הוא נרדף ובו חייו בסכנה.

הפוסט שפרסמה אתמול דפנה בפייסבוק עם תמונתו של סאדיק בשדה התעופה זכה מאז למאות שיתופים ועורר זעזוע ותגובות קשות. גם דף פייסבוק בשם "להציל את סאדק" כבר נפתח:

כך היא כותבת:

את סאדיק פגשתי לפני שלוש שנים בעבודתי עם הקהילה הדארפורית בת"א, הוא היה אז ילד צעיר בן 21, רק שנתיים בישראל, הוא היה בחור מרשים מאוד ולמרות גילו הצעיר והחיים הקשים כפליט שמחפש הגנה היה סאדיק פעיל ואקטיביסט בקהילת הפליטים (הוא פעל בארגון דארפורי שנקרא 'חלומות הנוער', הארגון תמך בילדי הפליטים בתל אביב ובאילת) והיה ממובילי מחאת הפליטים האחרונה. מאז אנחנו מכירים ופועלים זה לצד זה בשנים האחרונות בפרויקטים שונים. […]

ביום רביעי שעבר (30.4) התלווה לפקחי רשות ההגירה אשר הגיעו לאסוף אותו מביתו לשדה התעופה. לא נאמר לו השם של המדינה השלישית אליה הוא מגורש, הפקחים ליוו אותו עד דלת המטוס ושם בישרו לו שהמדינה היא אתיופיה. כאשר הגיע סאדיק לשדה התעופה באתיופיה וביקש לעזוב את השדה לעיר ולהתחיל את חייו החדשים בישרו לו פקידי ההגירה האתיופים שהוא איננו מורשה לצאת מהשדה ושבעוד מספר שעות יש לו טיסת המשך לסודאן. סאדיק לא הסכים לעלות על הטיסה ומאז, כבר שישה ימים, הוא מתגורר בשדה התעופה באתיופיה. המזוודה שלו, עם מעט הדברים שארז איתו, כבר הגיעה לסודאן (מכיוון שהייתה ממוענת עוד מישראל לטיסת ההמשך לחרטום).

אינני יכולה להתחיל לתאר את התחושה הזאת, בעודי מסתובבת בדיוטי פריי באתיופיה, מחכה לטיסת ההמשך שלי לישראל, פתאום לשמוע קול מוכר קורא בשמי, להסתובב ולראות את סאדיק, תוך מספר שניות להבין שאם הוא נמצא בשדה התעופה הזה משהו רע מאוד קרה. כמובן, שגם סאדיק, כמו מרבית הדארפורים שאני מכירה, הוא אדם אציל ועדין, מתחשב ודואג ובעוד אני מתיישבת על הרצפה באמצע השדה ומתחילה להתייפח בבכי הוא יושב לצידי ומרגיע אותי ואומר לי 'אל תדאגי, הכל יהיה בסדר', 'את לא צריכה לבכות, בעזרת השם, הכל יסתדר'. לקח לי שעה להירגע ולשמוע ממנו את הסיפור ולהבין מה קרה, לאחר מכן תיעדתי אותו מספר הכל בווידיאו, אני מקווה לעלות את זה בימים הקרובים.

אני בטוחה שסיפורו של סאדיק הוא לא סיפור יחיד, יש עוד מאות דארפורים שמסכימים לעזוב ל'מדינה שלישית' בהנחה שמשרד ממשלתי במדינת ישראל לא ירמה אותם ויוליך אותם שולל ובסופו של דבר ירכוש להם כרטיס טיסה למדינה היחידה בעולם אליה הם אינם יכולים לחזור – סודאן. שמעתי הרבה שמועות על אנשים שזה קרה להם, אמרו להם שהם נוסעים לאוגנדה ובסוף הם מצאו את עצמם על מטוס לסודאן, עם חלקם אבד הקשר לאחר שהגיעו לסודאן ולא ברור מה עלה בגורלם. אך המפגש הזה עם סאדיק בשדה התעופה, לראות במו עיניי שזה באמת קורה, בלי שום בושה מדינת ישראל משקרת לפליטים במצח נחושה ואז שולחת אותם למותם, היה אחד הדברים הנוראיים שנחשפתי אליהם בחיי. זאת המדינה שלי שחוגגת עצמאות היום וזה פשע שגם אני וגם אתם שותפים לו.

סאדיק הדארפורי מגורש לסודן במרמה

סאדיק מסמן בידיו חופש בשדה התעופה באדיס אבבה. צילום: דפנה ליכטמן

בשיחת טלפון הבוקר סיפרה לי דפנה: "התקשרתי אליו שוב אתמול כששבתי לישראל. הוא עדיין נאחז בתקווה שאנשי נציבות הפליטים של האו"ם באתיופיה יגיעו לפגוש אותו וידאגו לו. בינתיים אף אחד לא הגיע. אתיופיה הרי מוצפת פליטים והוא רק עוד אחד מרבים שם. לא מדגדג לאיש. כולם נורא רוצים לעזור. הצענו לו לעתור ולפעול לחזרתו לישראל. הוא לא מוכן לשמוע על זה. 'אני רוצה להלחם על החופש שלי', הוא מתעקש, 'אם אחזור לישראל ישימו אותי בחולות. אני לא מוכן להיות בכלא יותר'".

[עדכון מאוחר]: מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הנושא הובא לידיעתם רק אתמול בלילה והוא נמצא בבדיקה. לטענת דוברת הרשות, סבין חדד, סאדיק הוחתם על מסמכים של חזרה לסודאן עצמה, ולא למדינה שלישית, ועל כן אין פגם בכך שהועבר לאתיופיה כתחנת ביניים.

דפנה ליכטמן בהתיחסות לתגובת רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים: "זה פשוט שקר. סאדיק טען בפני במפורש שהוחתם רק על מסמך המאשר את קבלת דמי עידוד העזיבה בסך 3500$.  הוא לא חתם על שום מסמך בו הוא מבקש או מסכים לחזור לסודאן בה בני עמו נרדפים. ביקשתי לראות את המסמך אבל לא היו לו עותק ממנו. אני בספק אם המסמך שהוגש לו לחתימה היה בשפה שהבין".

מהמוקד לפליטים ולמהגרים מסרו לנו: "ניסויים בבני אדם היא דרך עדינה לתאר את התנהלותה של מדינת ישראל, שמעלה על מטוסים מבקשי מקלט שנשקפת להם סכנה מבלי כל ערובה לביטחונם. סיפורו של סאדיק ממחיש כי המדינה כ"כ ממהרת להיפטר מהאנשים השוהים כאן בהסכמה, שהיא גם לא מבהירה להם במדויק על מה הם חותמים; כך, לא רק שעקב הלחץ לא מתאפשרת להם קבלת החלטה מושכלת בנוגע לעתידם ושלא מבהירים מה צפוי להם –  על פי מקרה זה נראה שהמדינה גם מוליכה אותם שולל".

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו לוחש לטראמפ. ההחלטה של הנשיא האמריקאי תחזק את הקיצונים באיראן (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

הכרזה שמעניקה רוח גבית לפעילות התוססת של ממשלת ישראל, שנועדה לבסס את מעמדה הפוליטי כריבון ברחבי הגדה המערבית (צילום: פלאש90/קובי גדעון)

ארה"ב מתכחשת לחוק הבינלאומי לטובת הנצחת הכיבוש

הכרזתו של מזכיר המדינה לפיה ההתנחלויות אינן מנוגדות לחוק אינה סותרת רק את המשפט הבינלאומי, אלא גם את חובותיה של ארה"ב עצמה. הרציונל הפוליטי ברור: חיסול פתרון שתי המדינות, סיכול שיבת הפליטים וקידום ריבונות ישראלית בלתי הפיכה בשטחים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf