כתב אישום הוגש נגד מתנחל שתקף פעיל שמאל בדרום הר חברון

בצעד נדיר הגישה המשטרה כתב אישום נגד אביחי בלאו מההתנחלות כרמל על תקיפת פעיל תעאיוש, גיא בוטביה. בלאו: לא אתקוף אדם בעל תעודת זהות כחולה. בוטביה: תקיפות פעילי שמאל על ידי מתנחלים הן עניין שבשגרה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המשטרה הגישה כתב אישום נגד מתנחל תושב הישוב כרמל בדרום הר חברון באשמה שתקף וגרם לחבלה של ממש לפעיל תעאיוש גיא בוטביה. "זה לא נדיר שמתנחלים תוקפים אותנו", אומר בוטביה בתגובה להגשת כתב האישום, "אבל נדיר שמגישים נגדם כתב אישום".

האירוע התרחש בספטמבר 2017. על פי כתב האישום, שהוגש לבית משפט השלום בבאר שבע ב-11 בנובמבר, אביחי בלאו, תושב התנחלות כרמל, רץ לעברו של בוטביה לאחר שזה נכנס לישוב, "אחז בנשקו בשתי ידיו והתנגש באמצעותו" בבוטביה. לפי כתב האישום, מעוצמת התקיפה, נפל בוטביה על הרצפה, קיבל מכות בכל חלקי גופו וכן נשברו משקפיו. לבוטביה, נכתב בכתב האישום, הגרמה "חבלה של ממש בדמות נפיחות קלה ביד שמאל".

תיעוד תקיפתו של גיא בוטביה:

באותה תקופה, אומר בוטביה ל"שיחה מקומית", היו ידויי אבנים מכיוון כרמל לישוב הפלסטיני אום אל-ח'יר הצמוד אליו. במקומות מסוימים, מתאר בוטביה, הפעיל באזור כבר יותר משמונה שנים, המרחק בין כרמל לאוהלים של הישוב הפלסטיני הוא מטרים בודדים, כשרק גדר מפרידה ביניהם.

"היינו מתקשרים למשטרה און-ליין כשהיו זריקות אבנים", אומר בוטביה, "אבל הם לא הצליחו למצוא את מיידי האבנים". באותה פעם, בוטביה ועוד ארבעה מאנשי תעאיוש החליטו להיכנס ליישוב כדי לראות מאיפה זורקים אבנים ו"גם כדי למחות". הם נכנסו מאזור שאין בו גדר, "ואז הגיעו מולנו חיילים, ניסו לעצור אותנו אבל אמרנו להם שאין להם צו", מספר בוטביה.

אנשי תעאיוש התקדמו פנימה, מלווים בחיילים, "ואז אנשי כיתת הכוננות רצו אלינו, אביחי התנגש בי במהירות גבוהה. הוא החזיק את הנשק כמו אלה". בוטביה נפל ונחבל, ומשקפיו נשברו. "אבל זו לא היתה סתם נפיחות כמו שכתוב בכתב האישום, נשברה לי היד". לפי בוטביה, גם אחרי שהוא הופל ארצה, המתנחלים המשיכו לתקוף אותם. "החיילים ראו מה קורה, וסירבו לעצור את בלאו", הוא מספר. יותר מזה, במקום לעצור את התוקפים, אומר בוטביה, החיילים עיכבו שניים מאנשי תעאיוש בטענה לשטח צבאי סגור, אבל הם שוחררו מיד כי לא היה לחיילים צו.

בלאו לא נעצר במקום על ידי החיילים, אולם בוטביה לא התקשה להגיש נגדו תלונה משום שהוא הכיר אותו. "גם אנחנו הכרנו אותו וגם התושבים באום אל-ח'יר הכירו אותו. הוא אחד המתנחלים המוכרים בסביבה בהתנכלות לפלסטינים", אומר בוטביה. הוא עצמו לא היה עד להתנכלות כזו, אבל ראה תיעוד שלה ושמע תיאורים מפורטים מפי הפלסטינים.

בוטביה אומר שהגשת כתב אישום נגד מתנחלים שתוקפים אותם היא אכן דבר נדיר, אבל במקרה הזה, הוא מסביר, "היה תיעוד מאוד חד משמעי." הוא עצמו נתן עדות במשטרת ירושלים, אולם החקירה עצמה נעשתה במשטרת חברון. החיילים, שלדברי בוטביה היו עדים לתקיפה, לא מוזכרים כעדים בכתב האישום.

בלאו עצמו אמר ל"שיחה מקומית" כי לא ראה את כתב האישום, ולכן אין לו תגובה מסודרת. "הנושא הזה נמצא בבירור", הוא הוסיף. לדבריו, הוא היה חלק מכיתת הכוננות של התנחלות כרמל, וכיתת הכוננות הוקפצה על פי "נוהל אביר לילה ג' של חדירת מחבלים". הוא מכחיש שהתכוון להתקיף את בוטביה. "חס וחלילה, אני בטח ובטח לא אתקוף אדם נושא תעודת זהות כחולה, כי לכיתת כוננות אין שום סמכות עליהם", הוא טוען. "יש לנו נהלים צבאיים שעובדים על פי הנחיות צה"ל והם מופנים אך ורק כלפי מחבלים".

בלאו גם מכחיש שהוא מתנכל לפלסטינים בסביבה. "אני מיודד עם רבים מהם, מחליפים טלפונים ומדברים כשיש להם בעיות", הוא מספר, "כשהם היו צריכים, וזה היה על דעת המנהל, הם גם היו יכולים לבוא לקחת תרופות".

"המתנחלים וכוחות הכיבוש מנסים בכל דרך חוקית ולא חוקית לסכל את הפעילות שלנו, להפליל אותנו ולהציג אותנו כשקרנים", מסכם בוטביה, "המטרה שלהם היא המשך הכיבוש וגזל האדמות. אין להם קווים אדומים".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

הילדים נושאים על גבם את מעמדם של הוריהם . אילוסטרציה (יונתן זינדל/ פלאש90)

מחקר חדש מוכיח: מערכת החינוך משמרת פערים מדור לדור

מחקר חדש ומקיף בארה"ב מצא כי הסיכויים של ילדים שנולדו להורים מהחמישון התחתון להמשיך ללימודים על תיכוניים הוא נמוך משמעותית מילדים להורים בחמישון העליון: 28 אחוז לעומת 78 אחוז, בהתאמה. כך משמרת מערכת החינוך פערים מעמדיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf