כתושב הנגב, אני מחוייב בסולידריות עם מאבקם של שותפיי הבדואים

"מעבר לחיבור שלי כתושב הנגב, יש צורך אמיתי בחיבור כוחות על מנת להביא להשפעה ציבורית ופוליטית. אין דרך אחרת". אבי דבוש מסביר מדוע הצטרף לצעדת ההכרה של הכפרים הלא מוכרים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אבי דבוש

ביום חמישי האחרון, בשיחה עם אימי, שמעתי ממנה רוגז על ההתנצלות (או, מדויק יותר, הצער) של נתניהו, בנוגע לדבריו על "אוטובוסים של ערבים" ביום הבחירות. היא אמרה שזו התנצלות שלא שווה הרבה, כי נעשתה מול פעילי ליכוד ערבים. "הוא היה צריך להזמין את איימן עודה, כנציג, ולהתנצל בפניו". אימי מצביעת ש"ס כל חייה וודאי לא מסכימה עם עודה (ובטח עם כלל רשימתו) בנושאים רבים, ועדיין מדובר בשכל ישר שמבין את משמעותה של נציגות פוליטית.

ביום שישי האחרון הצטרפתי לצעדת הכפרים הבלתי מוכרים, לצד איימן עודה. היות והצעד הזה זכה גם לשאלות, אני שמח לכתוב כמה מילים בעניין:

> תושבי הנגב היהודים הם הראשונים שהיו צריכים להצטרף לצעדת ההכרה

צעדת ההכרה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

צעדת ההכרה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

ראשית, מדובר באקט הכי מובן מאליו בשבילי. אני תושב הנגב, והבדואים הם שותפים מרכזיים שלי ושלנו, תושבי הנגב. כאשר קבוצה משמעותית כזו יוצאת למאבק, אני מחויב בסולידריות. אני אפילו לא חייב להסכים עם כל עמדה והצעה שיציעו, לטובת פתרון סכסוך ההכרה והבעלות מול המדינה. אגב, גם ביניהם לא שוררת הסכמה מלאה וזה בסדר גמור.

הצעדה הזכירה לי את הצעדה של ויקי כנפו ב-2003, שעלתה ממצפה רמון על מנת לפגוש את נתניהו. מויקי למדתי, בתקופה שהיתה מעורבת, את החשיבות של תמיכה במעורבות פוליטית של א/נשיך. בתקופת "צוק איתן" פנה אלי חבר הגרעין התורני בשדרות, אשר לפני "צוק איתן" נאבקנו יחד לטובת קו אוטובוס משדרות לירושלים. הוא ביקש שאשתתף ואדבר באירוע הקורא לכניסה קרקעית לעזה. הסברתי לו שדעתי הפוכה. כעבור שעה חזרתי אליו ואמרתי שאגיע ואדבר, אסביר את דעתי, אבל אדגיש את שותפות הגורל בינינו המחייבת דיאלוג, גם לצד חוסר ההסכמה. א/נשים עם עולם דימויים מוגבל, כד"ר רונן שובל, היו שואלים אותי, אולי, על השתתפות בועידת ואנזה, אבל לא מדובר באתגר אמיתי. אני מחובר לעיקרון ההכרה ולמועצת הכפרים הבלתי מוכרים. מחובר לבדואים כשותפים לנגב. ולצורך, של כולנו, לסייע להן/ם להיות חלק מעתידו של הנגב.

בנוסף, יש חשיבות עצומה לניסיון של עודה לשים סוגיה כה חשובה על סדר היום. הקונפליקטים הפנימיים בקרב החברה הערבית לא תמיד שמים את סוגיית ההכרה הבדואית במקום מספק. חשוב בעיני שכוחות פוליטיים, ערבים כיהודים, ידחפו ויגבו את המאבק עד לפתרון סביר שלו.

אני מבין שאני הבנאדם המזוהה פוליטית היחיד, ממפלגה שאיננה הרשימה המשותפת, שהצטרף לצעדה. זה מפתיע בעיני, כיוון שמעבר לחיבור שלי, יש צורך אמיתי בחיבור כוחות על מנת להביא להשפעה ציבורית ופוליטית. אין דרך אחרת. כשם שבמאבק התנועה לעתיד הנגב המערבי חשוב לנו לגייס מקסימום תמיכה של א/נשי ערים, קיבוצים ומושבים. כשם שבמאבק המזרחי שלנו, חשוב לי שישתתפו גם מי שאינן/ם מזרחים במוצאם. כך גם במאבק הפמיניסטי והלהט"בי. כך גם במאבקם של הבדואיות והבדואים. את כוחי הדל אני שם ואשים על החיבורים הללו, עם כל הקשיים, ומזמין אתכן/ם לעשות כך.

אבי דבוש הוא תושב הנגב ופעיל פוליטי

 > בתמונות: עשרות צועדים מהכפרים הלא מוכרים בנגב לירושלים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"פגישת הפיוס". במרכז: הזמר תאמר נפאר. שני משמאל: ראש עיריית אום אל פחם ד"ר סמיר מחאמיד, ולידו מנכ"ל מרכז מוסאוא געפר פרח (צילום: מרכז מוסאוא)

"פגישת הפיוס". במרכז: הזמר תאמר נפאר. שני משמאל: ראש עיריית אום אל פחם ד"ר סמיר מחאמיד, ולידו מנכ"ל מרכז מוסאוא געפר פרח (צילום: מרכז מוסאוא)

המאבק בין דת לחופש תרבות בחברה הערבית עולה מדרגה

באום אל פחם בוטלה הופעה של הזמר תאמר נפאר. באבו גוש ניסו לבטל הופעה של הזמרת רולא עאזר. האם השמרנות מנצחת, או דווקא ההפך?

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf