לאנטישמיות אין מקום במאבק על פלסטין

כל מי שמתיימר להביע תמיכה בפלסטין אך תוך כדי כך משבח מעשי קנאות נגד אחינו ואחיותינו השמיים - שלא ידבר בשמנו בכלל, וכל שכן בשם הסובלים בעזה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: יסמין סירחאן

בין הדיווחים קורעי הלב על מספרי הרוגים והידיעות על ההסלמה בהפצצה הישראלית הנמשכת על עזה, התחילו להסתנן לפיד שלי גם ידיעות על אלימות בהפגנות בפריז נגד הפעילות הצבאית הישראלית. הידיעות פירטו כיצד מאות מפגינים פרו-פלסטינים לכאורה פשטו על רחובות סרסל – אחת הקהילות היהודית הגדולות ביותר בצרפת – וזרעו בהם הרס.

לפי הדיווחים, מפגינים השליכו בקבוקי תבערה ליד בית כנסת והציתו עסקים וכלי רכב של יהודים. קדם למעשים אלה איסור שהוכרז על פעילות פרו-פלסטינית ברחבי העיר, כולל הפגנות. לפי הדיווחים, הפגנות אלה היו אמורות להיות מפגני תמיכה בפלסטין.

עדיין לא ברור בדיוק מה קרה בפריז ומי היה אחראי למעשים, אך מה שברור הוא כי מה שהתרחש שם לא משקף את מעשיהם של פעילים פרו-פלסטינים במקומות אחרים. במדינות כגון אוסטרליה, צ'ילה, ספרד ורבות אחרות הביעו אלפים סולידריות עם תושבי עזה ונגד מבצע ההסלמה הצבאית הישראלי, שעד כה גבה את חייהם של כ-700 פלסטינים, רובם אזרחים, ו-31 ישראלים, מהם 29 חיילים. בלונדון הפגינו 15 אלף איש בדרישה שישראל תחדל מהתקפותיה על עזה. בשיקגו צעדו עשרת אלפים מפגינים לאורך עשרה רחובות בהפגנה נגד התקיפה הישראלית. אך שלא כמו בפריז הפגנות גדולות אלה לא הידרדרו לאלימות.

> מרוב חיפוש אחר אשמים, שכחנו את קדושת החיים

הפגנה מול הקונסוליה הישראלית בשיקגו נגד המתקפה הישראלית בעזה (אקטיבסטילס)

הפגנה מול הקונסוליה הישראלית בשיקגו נגד המתקפה הישראלית בעזה (אקטיבסטילס)

הסיבה פשוטה: למעשי אלימות מעין אלה אין מקום במאבק על פלסטין.

על פעילים פרו-פלסטינים להמשיך להתנגד בתוקף למצור על עזה וכן לכיבוש הצבאי האכזרי של העם הפלסטיני. אך כתומכי העם הפלסטיני עלינו גם להיאבק נגד כל סוג של קנאות או אלימות נגד קהילות יהודיות. התנהגות כזאת, כפי שהמחישו אירועי פריז, סותרת את כל מה שהמאבק על פלסטין מסמל: תנועת חופש, שיוויון וזכויות אדם. פעולות כאלה רק מנציחות את התפיסה השגויה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מבוסס על קנאות דתית, ונותנות תחמושת לאלה שמנצלים תקריות כאלה כדי לצייר את כל תומכי פלסטין – ביניהם יהודים רבים – כאנטישמים.

בסופו של דבר, מעשים אלימים כאלה אינם טובים יותר מהפגנות ה"מוות לערבים" הימניות המתקיימות ברחבי ישראל. זהו לעג למאבק על פלסטין ודבר שאין לסבול.

בדיוק כפי שיש יהודים שמגנים את המבצע הישראלי האלים בעזה בקריאת "לא בשמי", גם אנחנו צריכים לצאת נגד מעשי האלימות הבלתי נסבלים שעלולים להתרחש מצידנו. כל מי שמתיימר להביע תמיכה בפלסטין אך תוך כדי כך משבח מעשי קנאות נגד אחינו ואחיותינו השמיים – שלא ידבר בשמנו בכלל, וכל שכן בשם האומללים בעזה. הפלסטינים יודעים על בשרם כיצד מרגיש מי שמדוכא על בסיס זהותו; בשום אופן אסור לנו לאפשר לחברינו ובני בריתנו לנהוג בצביעות ולעשות בדיוק כך.

בשירו האחרון המצדיע לעזה שר הזמר הפלסטיני המפורסם מחמד עסאף "הרם ראשך, זהו נשקך". ברוח דבריו של עסאף, הבה נמשיך להרים את ראשינו אל על. זהו נשק חזק בהרבה מכל בקבוק תבערה.

יסמין סירחאן היא סטודנטית פלסטינית-אמריקאית הלומדת יחסים בינלאומיים באוניברסיטת דרום קליפורניה, ומתגוררת בלוס אנג'לס. הפוסט פורסם במקור באתר 972+ ותורגם על ידי שושנה לונדון-ספיר

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
בי נפתלי בנט, מתי תתנצל על ההרס שהותרת מאחוריך? (מארק ישראל סאלם / פול)

בי נפתלי בנט, מתי תתנצל על ההרס שהותרת מאחוריך? (מארק ישראל סאלם / פול)

היה שלום נפתלי בנט, קיבלת אפס בהתפתחות פדגוגית

כמו שנכנס למערכת ככה הוא יצא: שחצן, חסר ידע וניסיון שחושב שהוא עדיין מנהל חברת הייטק או מפקד על צוות בקרב. מורשת בנט: פספוס של כל הזדמנות לשינוי, הזניית ניהול החינוך וניצול ציני של כל מהלך להאדרת שמו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf