לא רק צדק; תנועת "מי טו" צריכה גם חמלה

התנועה הנוכחית שבה נשים נלחמות באומץ למען מציאות אחרת מעוררת כבוד והשתאות. אלא שבדרך, אנחנו נדרשות לא פעם לאטום את הלב כלפי מי שנאלץ להתמודד עם הכללים המשתנים. דוקא כשהצדק עומד לצדנו בצורה כל כך ברורה ראוי שנזכור: כל אדם ראוי לחמלה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: יסמין הלוי

בעקבות התאבדותו של בועז ארד, הפיד הפמיניסטי שלי דיכא אותי עד כדי מועקה של ממש. ולא כי אין צדק בדברים שנאמרו, אלא כי באופן סימפטומטי משהו, אני רואה חברות למאבק החשוב מאין כמותו שמתחולל עכשיו נופלות לבורות טובעניים ובוגדניים.

נוכח התנועה שקורית עכשיו, אני נמלאת תודה ופליאה. זו תנועה של נשים אמיצות שלא שותקות עוד, שחוקרות וחושפות, תנועה של תעוזה ותקווה ושל אומץ לראות את השיטה מתחת ומאחורי ומעל לכל המקרים הפרטיים שספגנו במשך ההיסטוריה. אני משתאה ומעריצה את הביטחון לדמיין עולם אחר, שבו אפשר לצפות מגברים שלא יהיו חארות, ועד שזה יקרה – פשוט לדרוש את זה. זה מטלטל ומדהים, מעצים וגם מפחיד.

בתוך כל זה, רבות נגררות לבינאריות לא מועילה, שמשקפת בעיניי את האקלים הציבורי בישראל בכלל: יש מקום לשני הפכים וזהו, לא רק בדעות אלא אפילו ברגשות, ומי שלא מיישרת קו עם נהמת הלב הזאת מוקעת ומגונה ולא פעם גם מתנפלות עליה.

> בועז ארד והגברים של אתמול

השיח המדכא שהתחולל בעקבות התאבדותו. בועז ארד (עבודתו של בועז ארד, מתוך ויקימדיה)

לא משאב מתכלה, חמלה

אני רוצה לדבר על חמלה – שהיא משאב נדיר בכל מקום, ובמלחמת הקיום הישראלית עוד יותר. אני רואה המון פעילות מהממות ורהוטות וגם מעודדות מהיציע שאוטמות את לבן בשם הצדק. בפסקנות נחרצת הן מחליטות ומכריזות בקול גדול למי הן יחלקו את החמלה שלהן, מי ראוי לה, בשם הצדק. ובכן, חברוֹת, זו איננה חמלה; זו הזדהות. הזדהות וסולידריות הן מכשיר חשוב ומרכזי במאבק, אבל זו בעצם חוכמה מוגבלת. הרי חמלה היא בדיוק מה שדרוש לנו כשאיננו מזדהות עם מישהו, כשזה לא הצד שלנו בסיפור.

כל אחד ראוי לחמלה; זה אנחנו שקשה לנו כל כך לתת אותה, כאילו שהיא תיגמר, או תטיל חלילה צל על הצדק, כאילו שחמלה היא חולשת הדעת. אבל זו טעות. עם חמלה אפשר להיאבק למען הצדק, לרצות לתקן את העולם, להזדהות עם החלשים, להאמין תמיד לכל הנשים ולעמוד לצדן, להילחם במנגנוני הכוח של הגברים, לחשוף אותם בעיקשות, גם לנשל אותם אנשאללה מכוחם המשחית, כל זאת בלי לאבד את היכולת לראות איך הם חווים את המצב החדש הזה שבו הממזרות שינו את הכללים. חמלה היא להיות מסוגלת להצטער בשבילם, לחוש בכאבם, בקלונם, בטרגיות של המצב הזה בשבילם, בלי לוותר על המטרה. לא תמיד יש לנו חמלה, ולא קשה להבין את זה: הרי יש כאן כעס עצום על כאב מצטבר של אלפי שנים והוא מבקש לראות את אור היום. אבל לא צריך להגיע עד כדי נחירת בוז וביטול נוכח מקרים טרגיים שמאבק – כל מאבק, מוצדק או לא – עלול לגבות.

נסו להיזכר לרגע מה קורה כשאיזה שמאלני מחצרץ בצדקנות על משפחה של מתנחלים שנהרגה בפיגוע, ומצהיר בחדווה שהוא "לא שוכח לצד מי הוא עומד". אולי חלק מהדברים האלה נכונים; הרי גם משפחה כזאת היא קורבן של החלטות בלתי מוסריות שהיא קיבלה. ובכל זאת, זה מגוחך ועלוב וחסר לב. דברים נוראים קורים גם לאנשים שאנחנו לא מסכימות איתם, וסבלם של מתנחלים אף הוא אמיתי. בי ובשכמותי מוטחת לא אחת דווקא ההאשמה שאיננו חשים חמלה לכאב, לפחד ולאבל של אנשי המיינסטרים הימני, שמבחינת פעילות אחרות – לפעמים ממש אלו שאטמו כך השבוע את לבן – הם הורים ואחים, שכנים וחברים אהובים ומוערכים. שם השפה המתריסה שלנו נתפסת לא פעם כטקטיקה עקרה.

> בלבול השפות בין מורה לתלמידה הוא הרבה מעבר לשאלת יחסי מרות

זו כבר מהפכה של ממש. קמפיין metoo (תמונה: אתר פיקסביי)

עם חמלה אפשר להיאבק למען הצדק, לרצות לתקן את העולם, להזדהות עם החלשים, להאמין תמיד לכל הנשים ולעמוד לצדן. קמפיין metoo (תמונה: אתר פיקסביי)

לרגע בנעליו

עכשיו, אני גיבורה קטנה מאוד בכל מה שקשור לחמלה. הצדקנות שלי לא פחותה משל אחרות (טוב נו, אולי נשחקה קצת עם הגיל), גם ההזדהות שלי באה לא פעם עם חוסר סבלנות ליללותיהם של קוזקים נגזלים. אבל לעולם לא אוקיע מישהי שניסתה, או הצליחה, להיכנס לרגע קט לנעליו של הצד השני, ולעולם לא אאשים אותה שעברה לצד של הרעים, או במשת"פיות, או בניטרליות פריבילגית של ליברלים או ברוחניות שטחית. הניגוד הזה בין חמלה לצדק הוא מזיק, ביטוי של חשיבה גברית וימנית דבילית ומוגבלת שסוללת את הדרך לשלילת כל מיני זכויות ולדה-הומניזציה, כפי שאכן נפוץ בישראל. אם החמלה לא יכולה לדור יחד עם הצדק, סופנו שנדיר מהמאבק גם נשים שגדלו בתקופה שונה או באקלים שונה, שגם אם הן שמחות ומברכות על מה שקורה, המשק הפסיכו-סוציולוגי שלהן – שלנו – לא תמיד מדביק את הקצב.

המאבק שלנו רק בתחילתו, ואני צופה שהוא יהיה ארוך ומסובך. הרי הגברים נמצאים בכל מקום, גם הם הורים ואחים וחברים, חלקנו אפילו מוצאות אותם בבוקר במיטה! מי שחושבת שאפשר לעשות מהפכה רק עם פרחים ואנרגיות דווקא כן לוקה לדעתי ברוחניות מנותקת, אבל זו בדיוק הסיבה שחיוני בעיניי שתהיה במאבק הזה גם חמלה. אני מאחלת לנו שנצליח להתעכב רגע ולחוש צער, אולי להתחרט ולבקש סליחה, על מקרים שיוצאים משליטה ועל הטעויות, שעוד יבואו, וחלקן אולי בלתי נמנעות. אני מקווה שנצליח להתבונן בתהליכים בזמן שהם קורים, לזהות השפעות לא רצויות ולתקן תוך כדי. שנזכור להגיב מתוך הלב בלי להתפשר על ההמשך, ושנניח לעצמנו לראות לרגעים קצרים את שני הקטבים של הסיטואציה, בלי לפחד שאיבדנו את הדרך. כשהצדק באופן מובהק כל כך לצדנו ואנחנו רבות כל כך, זה רק יועיל.

יסמין הלוי, פמיניסטית ואזרחית מודאגת, בחופשה מהמזרח התיכון.

> "הרגשתי שבורה ומרוסקת": צעירים מעזה מגיבים לעדויות שוברים שתיקה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

הצפיפות בעיר החדשה גדולה פי שש מבנצרת עלית. הגפנה נגד התוכנית בג'דידה-מכר (צילום: [19:24, 23/3/2019] סוהא עראף : גמאל שעבאן וסעיד גנאם, חיראק ג'דידה-מכר)

העיר הערבית החדשה: "המדינה רוצה לבנות גטו חדש בגליל"

אחרי 70 שנה של התעלמות, החליטה המדינה לבנות עיר ערבית חדשה בגבעת טנטור ליד מכר-גדידה. אבל מתכננים ופעילים מקומיים מתנגדים בתוקף: העיר החדשה תהיה צפופה וענייה. המטרה היחידה היא להמשיך את ההפקעות  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf